Loading...

Rumburská Loreta - Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera s Loretánskou kaplí Panny Marie

Turistické cíle Výletní místa a parky Poutní místo

Nedaleko Lužického náměstí v Rumburku se nachází zajímavý a rozsáhlý komplex sakrálních staveb. Kostel sv. Vavřince byl spolu s kapucínským klášterem vybudován v letech 1683 - 90. Objekt bývalého kapucínského kláštera slouží po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1994 jako městská knihovna s výstavními místnostmi a konferenčním sálem. V kostele sv. Vavřince jsou pořádány pravidelné bohoslužby i koncerty vážné hudby.

10. května roku 1291 se snesli z nebe nad Nazaretem andělé a uchopili zázračnou silou svých perutí Svatou chýši (Santa Casa) s prostým příbytkem, kde kdysi žila Panna Marie s Josefem a kde byl vychován Ježíš. Domek byl přenesen nejprve na pahorek u dalmatského městečka Tersata nedaleko Rijeky a v roce 1294 do městečka Loreto u Ancony v Itálii a byl tak zachráněn před nevěřícími, kteří obsadili Svatou zemi. Vznášející se domek prý sledovali na jeho pouti pastýři, což bývá s oblibou znázorňováno na závěrové stěně Santa Casy.

Foto: Bubinga

Tolik křesťanská legenda, která má však reálný základ. Poutníci ve svaté zemi roku 1291 skutečně rozebrali tři zdi Svaté chýše v Nazaretu, kameny převezli na křižácké lodi do Dalmácie a o tři roky později do Itálie. Podle archivních pramenů za tím stála především šlechtická rodina Angeli, která vládla v Epiru. Nad prostým domkem svaté rodiny, který začal být uctíván jako relikvie, nechal roku 1461 postavit papež Pius II. Svatou chýši. Jednalo se o krychlovou stavbu o rozměrech 9 x 4 metry s plochou střechou a s bohatě zdobenými stěnami. Velký podíl na její realizaci měl italský architekt a renesanční malíř Donato di Angelo di Pascuccio řečený Bramante.

Loreto se stalo brzy věhlasným cílem poutníků a přibližně od druhé poloviny 16. století začali vznikat po celém křesťanském světě obdobné stavby, pro které se renesanční podoba loretánské Santa Casy stala závaznou. V Česku je loretánských kaplí několik, ale ta nejseverněji postavená se nachází právě v Rumburku. Zdejší Loretánská kaple Panny Marie je obklopena nádhernými ambity kapucínského kláštera, jehož je součástí. Svoji reliéfní a sochařskou výzdobou patří mezi nejhodnotnější lorety v České republice.

Foto: Bubinga

Po zaplacení vstupného (50,- Kč) nahlížíme do propůjčeného písemného průvodce a vydáváme se na procházku ambitem. Vypracováním jeho původního architektonického návrhu byl pověřen v roce 1707 architekt Johann Lucas Hildebrandt. Podle tohoto záměru měl být vybudován dvoupodlažní ambit se čtrnácti kaplemi v křížové chodbě, velkorysou vstupní budovou a protilehlou chórovou kaplí. Kníže Anton Florian z Liechtensteina však tyto návrhy odmítl jako příliš pompézní a finančně náročné. K výstavbě ambitu tudíž došlo až v letech 1743-1755 podle plánů neznámého architekta za přispění majitele panství Josefa Václava knížete z Liechtensteina. Nárožní kaple byly realizovány postupně, kaple Pražského Jezulátka a sv. Jana Nepomuckého v letech 1743-1755, kaple Pany Marie Lurdské (původně sv. Jana Nepomuckého) je datována po roce 1755, kaple Nejsvětější Trojice v roce 1890 a kaple sv. Josefa v letech 1929-1932.

V křížové chodbě ambitu jdeme proti směru hodinových ručiček a prohlížíme si rozsáhlou malířskou výzdobou. Na stropě se nachází 32 maleb pocházejících z let 1899-1902, které zobrazují výjevy ze života Panny Marie a Ježíše Krista. Autorem dekorativní výmalby ambitu je Josef Neumann a jeho syn, akad. malíř Josef Neumann ml. z Horního Jindřichova.

Na stěnách jsou obrazy křížové cesty, které vytvořil roku 1893 malíř Josef Maschke z Rychnova a pomalu přicházíme k XII. zastavení křížové cesty, které je jednou z chloub rumburské lorety. Svaté schody s poutní kaplí Kalvárie jsou krásné, tajemné a opravdu jedinečně umělecky ztvárněné místo.

Foto: Bubinga

Rokoková kaple Svatých schodů (Sancta Scala) připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. Mimořádné je propojení této kaple, schodů a křížové cesty v ambitu. Jedná se sice o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích, ale určitě jednu z nejoriginálnějších. Poutní kaple Svatých schodů symbolizuje schodiště v paláci římského místodržitele v Jeruzalémě Piláta Pontského. Po těchto schodech stoupal Ježíš Kristus pro svůj ortel smrti. 28 schodů vede k oltáři v kapli Kalvárie a vystupuje se po nich na znamení úcty a pokání pouze po kolenou, s motlitbou na rtech i v srdci. K běžné chůzi slouží dvě boční schodiště, která jsou oddělená mohutnými dělícími stěnami.

Kaple byla vybudována v letech 1767-1770 za přispění majitele rumburského panství Josefa Václava knížete z Liechtensteina dle plánů neznámého autora. Velké zásluhy o výstavbu kaple Svatých schodů má představený kapucínského kláštera v Rumburku páter Bernardin.

Vstup na Svaté schody je sice uzavřen, ale při pohledu na ně a okolní podmanivou výzdobu si říkám, že věřící stoupající po schodech musí mít pocit, že se nachází uprostřed děje Ježíšova příběhu. Ojedinělý je totiž početný soubor dřevěných soch římských vojáků a posmívajících se židovských obchodníků ve výklencích ústředního schodiště. Autorem tohoto unikátního sochařského díla je patrně malíř a řezbář Elias Dollhopf z Horního Slavkova.

Foto: Bubinga

Bohatá je však také nástropní malířská výzdoba s výjevem „Triumf Kříže“ se symboly Kristova utrpení a „Příslib Posledního soudu“ a scénami ze Starého zákona. Malby na klenbách postranních schodišť jsou nejstaršími dochovanými malbami v rumburské Loretě. Ve výklenku v oltářním stole v kapli Kalvárie jsou dřevěné sochy duší trpících v očistci.

V ambitu se po pravé i levé straně poutní kaple Svatých schodů nachází dva navazující drobné liturgické prostory z roku 1771. Za mřížemi jednoho lze pozorovat výjev „Posmívání se Kristu“ a uvnitř druhého výjev „Boží hrob“.

Foto: Bubinga

Z ambitu vstupujeme do vnitřního prostoru areálu poutního místa, kde se nachází Loreta neboli Svatá chýše (Santa Casa). Loretánská kaple v Rumburku vznikla z podnětu diplomata Antona Floriana knížete z Liechtensteina, majitele rumburského panství. Důležitým impulsem k výstavbě byla jeho osobní návštěva roku 1691 v proslulém mariánském poutním místě v italském městě Loreto. Zhotovením plánů pro rumburskou Loretu včetně přesného zaměření originálního objektu Svaté chýše pověřil význačného vídeňského architekta Johanna Lucase Hildebrandta. Základní kámen Lorety v Rumburku byl položen 9. září 1704 a k vysvěcení kaple došlo 15. září 1707.

Santa Casa byla provedena z místního pískovce a kamenné zdivo je patrně úplně bez omítky. Stavba je ukončena sedlovou střechou s krytou zvonička v hřebeni. Severní stěna je prolomena jedním pravoúhlým oknem, uprostřed západní zdi je obdélníkový vchod a na východní stěně jsou dva vstupy uzavřeny. Vertikální sloupoví rozděluje obvodové stěny do výzdobných polí. Dvě na bočních stěnách, po jednom na stěně čelní a závěrové. Vedle zdobných ornamentů nás zaujaly reliéfy, které zhotovil v letech 1899–1908 akademický malíř Johann Aichinger z Liberce a sochy starozákonných moudrých starců, proroků a moudrých žen, Sibyl. Pohanské věštkyně Sibyly totiž jako první předpovídaly ve svých věštbách události vztahující se k Panně Marii a příchodu Spasitele. Zřetelnější svědectví o příchodu Spasitele oznamovali lidem prostřednictvím Boží vůle proroci ve Starém zákoně.

Foto: Bubinga

Na stěnách bohatě zdobeného vnějšího pláště, který velmi věrně kopíruje italskou předlohu, lze spatřit tyto zajímavé motivy i sochy. Na jihovýchodní straně (proti silnici) reliéf „Narození Panny Marie“ a „Zasnoubení Panny Marie sv. Josefu“, sochy Sibyly Helespontské, Sibyly Frygické, Sibyly Thébské, proroka Izaiáše, proroka Daniela a proroka Amose. Na severovýchodní stěně (proti hlavnímu vstupu) reliéfy „Zvěstování Panně Marii o narození Spasitele“, „Navštívení Panny Marie“ a „Zápis v Betlémě“ a sochy Sibyly Libyjské, Sibyly Delfské, proroka Jeremiáše a proroka Ezechiela. Na severozápadní straně (proti kostelu sv. Vavřince) reliéfy „Klanění Tří králů“ a „Klanění pastýřů“ a sochy Sibyly Perské, Sibyly Kumánské, Sibyly Eritrejské, proroka Zachariáše, proroka i krále Davida a proroka Malachiáše. Na poslední, jihozápadní stěně (proti Svatým schodům) jsou reliéfy „Úmrtí Panny Marie“, „Přenesení nazaretského domku anděly ze Svaté země do Dalmácie a do Loreta na Apeninském poloostrově“.

Rozsáhlá sochařská výzdoba na vnějším plášti byla dokončena až roku 1709. Autorem pískovcových soch Sibyl a proroků je sochař Franz Biener (1682-1742). Jeho dílo převyšuje svým provedením detailů a kvalitou sochy všech dalších českých loretánských kaplí.

Foto: Bubinga

Franz Biener ze saského Schirgiswalde, dvorní sochař dánského krále v Rosenborgu, byl také autorem 16 soch Ježíšova příbuzenstva, které původně stávaly na střeše loretánské kaple a zdobily její atiku. Loreta v Rumburku byla jedinou takto vyzdobenou Svatou chýší na světě. Po roce 1808 byla střecha změněna z ploché na valbovou a devět dochovaných soch bylo přemístěno na balustrádu před vstupní budovu Lorety. Ostatní se vzhledem k velkému poškození povětrnostními vlivy nedochovaly. U severovýchodní stěny pod reliéfem „Zvěstování“ stojí kamenný oltář zasvěcený sv. Josefovi. Původně na něm stály dvě sochy, které jsou nyní umístěny na zemi směrem ke stávajícímu vstupu do ambitu.

Vcházíme dovnitř a prohlížíme si prostý a záměrně nepříliš vyzdobený vnitřní prostor, který má být protikladem nádherné vnější výzdoby. Jediným plastickým článkem interiéru je obíhající římsa, vymezující hranici mezi stěnami a valenou klenbou. Podhled klenby je omítnutý. V minulosti byly tři stěny interiéru kaple vyzdobeny nástěnnými malbami zobrazujícími výjevy ze života Panny Marie. Fragmenty výzdoby připomínají legendu, podle které byl v jedné votivní svíci ve Svaté chýši v italském Loretu umístěn střelný prach. Ten po zapálení explodoval a stěny kaple poničil. Zázračně neporušena zůstala místa s motivem Panny Marie. Současný neautentický stav interiéru Svaté chýše ovlivnily restaurátorské práce z 80. let 20. století. Vnitřní prostor doplňují dřevěné lavice.

Foto: Bubinga

Cílem poutníků v Rumburku a předmětem jejich úcty je kromě loretánské kaple milostná socha Černé Matky Boží Loretánské umístěná na čelném místě závěrové zdi Santa Casy za dřevěnou oltářní stěnou, kterou je kaple rozdělena. Podle nejstarších záznamů o svatyni v Loretu byla původně v Itálii uctívána 93 cm vysoká ikona v temně červené barvě, která od plamene svící a olejových lamp zčernala. Je zajímavé, že historie sochy Černé Matky Boží Loretánské v Rumburku, věrné kopie italského originálu, je starší než vlastní loretánská kaple, jelikož sochu nechal po své návštěvě Loreta v Itálii roku 1691 zhotovit Anton Florian kníže z Liechtensteina. Roku 1694 sochu z lipového dřeva požehnal v Římě papež Inocenc XII. a o devět let později byla převezena do Rumburku. Úcta k Panně Marii byla spojena s třemi desítkami zázračných uzdravení, které do konce 19. století zaznamenala loretánská pamětní kniha.

Loretánská kaple s ambitem je sice mariánské poutní místo, ale návštěvou této sakrální Kulturní památky bude nadšen nejenom věřící poutník, nýbrž i mladý či starší návštěvník města Rumburk. Barokní areál je v posledních letech postupně restaurovaný s kvalitní architektonickou a uměleckou výzdobou. Prováděné práce nikterak nebrání v prohlídce objektu.

Foto: Bubinga

Když se dívá člověk zvenku na areál, nelze si nevšimnout, že dnešní Loreta je jakoby utopena pod okolními rumburskými silnicemi, jimiž je obkroužena. Hluk automobilů i semaforů proniká do sakrální stavby i uší návštěvníků. Raději nevnímat a ještě před opuštěním tohoto krásného místa se zastavit u hlavního vstupu do komplexu kláštera, kde je na balustrádě umístěno devět památkově chráněných barokních soch, které zobrazují Ježíšovo příbuzenstvo. Zprava, od kostela sv. Vavřince, jsou zde umístěny tyto sochy: Zachariáš a Alžběta - rodiče Jana Křtitele, Anna - matka Panny Marie, Panna Maria - matka Ježíše, Josef - pěstoun Ježíše, Jáchym - otec Panny Marie, Jan Evangelista a Jakub Větší - bratranci Ježíše z matčiny strany, Zebedeus - otec Jana Evangelisty a Jakuba Většího.

Součástí církevního komplexu je také Park Rumburské vzpoury, který zde vznikl již v roce 1958 na počest 40. výročí Rumburské vzpoury. Socha s názvem "Nepokořený" v parku představuje velitele vzbouřenců Františka Nohu, který byl spolu s několika dalšími popraven.

V areálu se také odehrávají netradiční prohlídky, konají výstavy či přednášky, pořádají koncerty duchovní hudby a udržuje betlemářská tradice. Otevírací doba je denně (mimo neděli a pondělí) od dubna do října (10:00 až 17:00 hodin), v měsících listopad a prosinec od 9:00 do 16:00 hodin. Na podrobnější informace je dobré se podívat na internet.

Foto: Bubinga

Roku 1964 byla loretánská kaple s ambitem, včetně bývalé klášterní budovy a kostela sv. Vavřince v Rumburku prohlášeny za kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny také čtyři oltáře v křížové chodbě. Od letošního roku je Loreta v Rumburku jedním ze zastavení mezinárodní poutní stezky Via Sacra, která propojuje pozoruhodné stavební památky a umělecká díla na Německo-Polsko-Českém trojzemí – území Horní Lužice, Dolního Slezska a severních Čech.

Při pobytu v Rumburku a okolí jsme navštívili například tato zajímavá místa:

- rozhledna Dymník: https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-dymnik-u-mesta-rumburk

- kamenná hvězda pod rozhlednou Dymník: https://www.turistika.cz/mista/kamenny-strom-zivota-na-dymniku-u-mesta-rumburk

- Kaple sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu: https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-jana-krtitele-na-straznem-vrchu

- pomník Rumburské vzpoury: https://www.turistika.cz/mista/pomnik-rumburske-vzpoury-ve-meste-rumburk

Foto: Bubinga

- město Rumburk: https://www.turistika.cz/mista/mesto-rumburk

- křížová cesta a poutní místo v Jiřetíně pod Jedlovou: https://www.turistika.cz/mista/jiretin-pod-jedlovou-krizova-hora--1

- jedno nevšední, ale velice zajímavé místo v obci Doubnice u Krásné Lípy:https://www.turistika.cz/mista/jedno-nevsedni-ale-velice-zajimave-misto-v-obci-doubnice-u-krasne-lipy

- město Krásná Lípa: https://www.turistika.cz/mista/mesto-krasna-lipa-sidlo-spravy-narodniho-parku-np-ceske-svycarsko

- úžasná čokoládovna v Krásné Lípě: https://www.turistika.cz/mista/cokoladovna-mana-v-krasne-lipe

Foto: Bubinga

- hrad Tolštejn: https://www.turistika.cz/mista/zricenina-hradu-tolstejn-nedaleko-obce-jiretin-pod-jedlovou

- Kyjovské údolí: https://www.turistika.cz/mista/kyjovske-udoli-tajuplne-misto-v-np-ceske-svycarsko

- smírčí kříž v obci Velenice: https://www.turistika.cz/mista/smirci-kriz-v-obci-velenice-u-ceske-lipy

- socha sv. Jana Nepomuckého v obci Velenice: https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-v-obci-velenice-u-ceske-lipy

- kaple Božího hrobu u obce Velenice: https://www.turistika.cz/mista/pusobiva-skalni-kaple-boziho-hrobu-u-obce-velenice-ceska-lipa

Foto: Bubinga

- reliéfy ve skále u obce Velenice: https://www.turistika.cz/mista/reliefy-ve-skale-v-obci-velenice-u-ceske-lipy

Během našeho pobytu v Rumburku jsme byli ubytováni zde: https://www.turistika.cz/rady/hotel-luzan-v-rumburku

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Poslední aktualizace: 22.1.2015
Nadmořská výška:
389 metrů nad mořem
WWW stránky:
Rumburská Loreta - Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera s Loretánskou kaplí Panny Marie na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Rumburská Loreta - Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera s Loretánskou kaplí Panny Marie

Lužické náměstí s morovým sloupem v Rumburku
Lužické náměstí s morovým sloupem v Rumburku
Dům, budova
Lužické náměstí a Morový Sloup v Rumburku.               Uprostřed…
0.2km
více »
Rumburk - Šmilovského ulice
Rumburk - Šmilovského ulice
Ulice
Šmilovského ulice v Rumburku je památková vesnická zóna tvořená 1…
0.3km
více »
Barokní kamenný most na Pražské ul.v Rumburku
Barokní kamenný most na Pražské ul.v Rumburku
Drobné památky
Barokní  kamenný most se třemi oblouky na Pražské ulici v Rumburku.               Jak jsem se již v jednom článku zmínila, protéká…
0.3km
více »
Bývalé sanatorium Frankestein Rumburk - nyní nemocnice
Bývalé sanatorium Frankestein Rumburk - nyní nemocnice
Dům, budova
Bývalé sanatorium Frankestein v Rumburku             Okolo r. 1901 bylo v…
0.3km
více »
Strážný vrch v Rumburku a jeho památky
Strážný vrch v Rumburku a jeho památky
Kaple
Kostelík sv.Jana Křtitele na Strážném vrchu v Rumburku.               V…
0.4km
více »
Rumburk - památník Rumburské vzpoury
Rumburk - památník Rumburské vzpoury
Památník
Památník Rumburské vzpoury se nachází v parku Rumburské vzpoury při Třídě 9. května v Rumburku.…
0.5km
více »
Rumburk, sloup Nejsvětější Trojice.
Rumburk, sloup Nejsvětější Trojice.
Socha
Sloup je ozdobou Lužického náměstí a patří mezi zajímavé sakrální…
0.5km
více »
Rumburk-Skřivánčí pole- Vlčí Hora-Kyjovské údolí- Hely-Krasná Lípa
Rumburk-Skřivánčí pole- Vlčí Hora-Kyjovské údolí- Hely-Krasná Lípa
Trasy
Trasa vedoucí z Rumburka přes Skřivánčí pole na Vlčí horu , Kyjovské údolí, Hely až do Krásné Lípy.Nabidne necelých 22 km z 95 % v p…
0.5km
více »
Rumburk
Rumburk
Město
Rumburk leží v Severních Čechách, severovýchodním směrem od města…
0.5km
více »
Rumburk - město ve Šluknovském výběžku
Rumburk - město ve Šluknovském výběžku
Tipy na výlet
Cílem našeho víkendu nebo dovolené může být třeba právě toto městečko,…
0.5km
více »
Rumburk - Loreta s černou madonou
Rumburk - Loreta s černou madonou
Poutní místo
První písemná zmínka o Rumburku pochází z roku 1298. Ve…
0.5km
více »
Šmilovského ulice v Rumburku.
Šmilovského ulice v Rumburku.
Ulice
Jistě překvapí, že výše jmenovaná ulice je jedinou vesnickou pamá…
0.5km
více »
Loreta v Rumburku
Loreta v Rumburku
Klášter
Přijedeme-li vlakem, tak z nádraží v Rumburku se vypravíme směrem do…
0.5km
více »
Rumburk – klášterní kostel sv. Vavřince
Rumburk – klášterní kostel sv. Vavřince
Kostel
Barokní klášterní kostel sv. Vavřince patří k nejznámějším památkám…
0.5km
více »
Lužické náměstí v Rumburku.
Lužické náměstí v Rumburku.
Náměstí
Po procházce městem lze napsat, že uvedené náměstí patří k nejživ…
0.5km
více »
Rumburk - Loretánská kaple Panny Marie (Svatá chýše)
Rumburk - Loretánská kaple Panny Marie (Svatá chýše)
Kaple
Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku bezesporu patří k největším…
0.5km
více »
Rumburk, kostel sv. Bartoloměje.
Rumburk, kostel sv. Bartoloměje.
Kostel
Tato velmi zajímavá sakrální stavba se nachází na Dobrovského nám…
0.5km
více »
Naučná stezka Dymník/Rumburk
Naučná stezka Dymník/Rumburk
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Dymník Nově otevřená Naučná stezka Dymník (10/2010 Lesy…
0.5km
více »
Jedeme do severních Čech – 13. den – Šluknovská pahorkatina: Kamenná hvězda (Strom života), naučná stezka a rozhledna Dymník, Rumburk-vesnická památková rezervace a klášter s kostelem a loretou, Ebersbach-Neugersdorf-rozhledna Bismarckturm, pivovar Kocour
Jedeme do severních Čech – 13. den – Šluknovská pahorkatina: Kamenná hvězda (Strom života), naučná stezka a rozhledna Dymník, Rumburk-vesnická památková rezervace a klášter s kostelem a loretou, Ebersbach-Neugersdorf-rozhledna Bismarckturm, pivovar Kocour
Cestopisy
Sobota 25. 7. 2020 Celou noc bylo nezvyklé teplo, až horko. Na léto asi no…
0.5km
více »
Rumburk - kaple Svatých schodů s kaplí Kalvárie
Rumburk - kaple Svatých schodů s kaplí Kalvárie
Kaple
Rumburská kaple Svatých schodů vznikla v letech 1767 až 1770 a patří k…
0.5km
více »
Rumburk – balustráda se sochami příbuzenstva Ježíše Krista před kapucínským klášterem
Rumburk – balustráda se sochami příbuzenstva Ježíše Krista před kapucínským klášterem
Socha
Příhraniční jedenáctitisícové město Rumburk nabízí svým návštěvníkům až překvapivě velké množství zajímavých historických památek. Jednou z nich je…
0.5km
více »
Loretánská kaple v Rumburku.
Loretánská kaple v Rumburku.
Kaple
Když bych měl odpovědět na otázku, která sakrální stavba v této o…
0.5km
více »
Rumburk - mariánský sloup
Rumburk - mariánský sloup
Socha
Mariánský Morový sloup se nachází na Lužickém náměstí. Vztyčen byl roku 1681 na připomínku morové epidemie, která zemi postihla rok…
0.5km
více »
Rumburk - kostel svatého Bartoloměje
Rumburk - kostel svatého Bartoloměje
Kostel
Kostel svatého Bartoloměje se nachází nedaleko Lužického náměstí. Přístupný je pouze v rámci…
0.5km
více »
Rumburk - klášter kapucínů s kostelem svatého Vavřince a loretou
Rumburk - klášter kapucínů s kostelem svatého Vavřince a loretou
Klášter
Klášter kapucínů s kostelem svatého Vavřince a loretou se nachází na rohu ulic Třída 9. května a…
0.5km
více »
Kostel sv.Bartoloměje na Dobrovského náměstí v Rumburku
Kostel sv.Bartoloměje na Dobrovského náměstí v Rumburku
Kostel
Kostel sv.Bartoloměje na Dobrovského náměstí v Rumburku               Kostel sv.Bartoloměje je jednolodní s pětibokým presbytářem…
0.6km
více »
Rumburk a jeho významné budovy...
Rumburk a jeho významné budovy...
Dům, budova
Rumburk a jeho významné budovy.               Většinou když jedu za…
0.6km
více »
Kapucínský klášter s Loretou a kostelem sv.Vavřince v Rumburku
Kapucínský klášter s Loretou a kostelem sv.Vavřince v Rumburku
Klášter
Kapucínský klášter s Loretou a kostelem sv.Vavřince v Rumburku.         …
0.6km
více »
Rumburk - Dymník - Vlčí hora
Rumburk - Dymník - Vlčí hora
Trasa
opět další turitistická trasa šluknovským výběžkem, která nebude dělat větší obtíže, navštívit přitom můžeme dvě rozhledny. Dymník a…
0.6km
více »
Rumburk – unikátní morový sloup Nejsvětější Trojice se sochou Panny Marie
Rumburk – unikátní morový sloup Nejsvětější Trojice se sochou Panny Marie
Socha
Rumburský morový sloup je opravdovým unikátem. Dokonce takovým, ž…
0.6km
více »
zavřít reklamu