Rozhledna na Varhošti a Vysoký Ostrý nabízejí krásné výhledy na České středohoří

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

kaplička se zvoničkou v Sebuzíně
kaplička se zvoničkou v Sebuzíně
lupa

Ze zastávky MHD v Sebuzíně u kruhového objezdu dojdeme k barokní kapličce se zvoničkou, u které najdeme turistický rozcestník značených cest. Od rozcestníku se vydáme společně po zelené a žluté značce, žlutá se po chvíli odpojí a my pokračujeme po zelené. Přijdeme do lesa a poměrně příkře stoupáme pěšinou v serpentinách až k rozcestí Pod Varhoštěm. Uhýbáme vlevo a po žluté stoupáme v západním svahu Varhoště na jeho vrchol, kde stojí kovová rozhledna na kamenném podstavci původní rozhledny. Z vrcholové plošiny rozhledny je nádherný kruhový výhled. Pod rozhlednou je upravené odpočinkové místo, ze kterého vidíme na Bukovou horu.

pohled na Dubický kostelík a vyhlídku Mlynářův kříž ze Sebuzína
pohled na Dubický kostelík a vyhlídku Mlynářův kříž ze Sebuzína
lupa

Od rozhledny sestoupíme po žluté na rozcestí Sedlo pod Varhoštěm a pokračujeme vlevo, stále po žluté, vlnící se lesní silnicí. Projdeme osadou Čeřeniště a z rozcestí nad osadou jdeme dále po červeně značenou cestou k dalšímu rozcestí Pod Vysokým Ostrým. Uhýbáme vlevo a jdeme po zelené. Po chvíli, v pravotočivé zatáčce spatříme pěšinu, která vede do svahu Vysokého Ostrého. Odbočka není nijak značena, při stoupání na vrchol touto pěšinou však již směrové značky jsou. Poměrně náročný výstup je vykoupen úžasnými pohledy do okolí a tekoucí Labe pod námi. Jen od mé poslední návštěvy v roce 2008 byla výhledová plošina poničena vandaly. Ve fotogalerii uvádím i fotografii z roku 2008, kdy zde byly i kovové informační panely.

výhled do údolí Labe při stoupání na Varhošť
výhled do údolí Labe při stoupání na Varhošť
lupa

Z vrcholu Vysokého Ostrého se vrátíme na zelenou značku, po které pokračujeme v úbočí kopce, až přijdeme na silnici, kde narazíme na červenou. Uhýbáme opět vlevo a červeně značenou silničkou jdeme na okraj Nové Vsi, kde na dalším rozcestí zabočíme vlevo a stále červeně značenou pěšinou sestupujeme zalesněným úsekem ke hradu Střekov. Návštěva a prohlídka hradu stojí určitě za to. Na Střekově můžeme vycházku ukončit. Pod hradem je zastávka autobusů MHD nebo můžeme pokračovat po červené značce, která nás dovede na nádraží Ústí nad Labem – Střekov.

Za čím jedeme?

Projdeme se zajímavou a barvami hýřící krajinou na pravém břehu Labe s malebnými vesničkami umístěnými uprostřed luk a sadů.

Boková hora od rozhledny na Varhošti
Boková hora od rozhledny na Varhošti
lupa

Z rozhledny na Varhošti je krásný kruhový rozhled do Českého středohoří. Nejzajímavější je pak pohled jihozápadním směrem, kde můžeme vidět Kamenec, Milešovku, Kletečnou v popředí Deblík i Dubický vrch a v neposlední řadě vlnící se Labe. Stejně pak se nám naskytnou nádherné výhledy z Vysokého Ostrého. Návštěva hradu Střekov může být pěknou tečkou za celodenním výletem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Budeme se pohybovat v málo osídlené oblasti a tak možnost občerstvení je až na hradě Střekov nebo potom někde v Ústí nad Labem. Vezměte si dostatek tekutin a jídla sebou do batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

kovová rozhledna na Varhošti
kovová rozhledna na Varhošti
lupa

Daleké a skvostné výhledy z rozhledny na Varhošti a Vysokého Ostrého vás jistě nadchnou. Méně příjemným zjištěním pro mě bylo, že od mé poslední návštěvy v roce 2008 na Vysokém Ostrém „úřadovali“ vandalové a vytrhali prkna na výhledové plošině, stejně jako zmizely kovové informační tabule.

výhled z rozhledny na Varhošti
výhled z rozhledny na Varhošti
lupa

Sopečný původ oblasti kterou procházíme, vtiskl krajině charakteristické tvary a umožňuje nám z vrcholků kopců obdivovat krajinu Českého středohoří, v jejímž údolí se jako stříbrná nit leskne Labe.

Ostatní informace

Vstup do přírody je zdarma. Rozhledna na Varhošti je volně přístupná. Pokud se rozhodnete navštívit hrad Střekov informace naleznete na: www.hradstrekov.czDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sebuzín
(vzdálenost od místa: 2.89 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna na Varhošti a Vysoký Ostrý nabízejí krásné výhledy na České středohoří

25.07.2013 22:00
Nádherná krajina a za hezkého počasí nezapomenutelné výhledy po Středohoří
25.07.2013 22:03
Rád čtu Vaše cestopisy. Jsou totiž vždycky o něčem. I já jsem hořce zaplakal na vrcholu Vysokého Ostrého. Byl jsem tam loni.Mějte se fajn. Seventy
Re:
25.07.2013 22:11
Dodrý den, děkuji za názor a pochvalu. České středohoří nabízí pestrou škálu zajímavých míst, prostě je zde krásně v kteroukoli roční dobu. Také Vaše příspěvky si vždy rád přečtu. Jsou psány s pěkným osobním prožitkem. Mějte se krásně, zdraví Trempik

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace