Rozhledna na Kožichu a něco z okolí.

Tipy na výlet, Plzeňsko
Kam a jak jedeme?

Kožich, rozhledna
Kožich, rozhledna
lupa

Jedeme na sever Švihovské vrchoviny. Přesněji řečeno do okrsku Blovická pahorkatina, která je součástí pahorkatiny Radyňské. Dělení je to složité, ale dá se z toho vyčíst mnohé. Naším cílem je ale především vrch Kožich ( 584 m.n.m.), který je hodně rozsáhlý a navíc jeho vrchol zdobí od roku 2004 rozhledna. Ta je kovová a vysoká 35 metrů a člověk se z ní může rozhlédnout po kraji z vyhlídkové plošiny ve 20 metrech nad zemí. Výhled je to prý jedinečný a na svazích Kožichu se jistě také něco najde. Z Klatov jedeme okreskou, směrem na Předslav. Poté se to hodně motá a u Letin je silnička tak úzká, že při setkání s dřevaři je nutné zastavit. Po dalších několika kilometrech vjíždíme do obce Libákovice, kde naše cesta začíná.

Za čím jedeme?

Čertovo břemeno, skála na jižní straně
Čertovo břemeno, skála na jižní straně
lupa

Parkujeme na velké návsi rozložené na mírném svahu a první, co nám padne do oka je kaplička. Hezká, pozdně barokní stavba z 19. století je v dolní části návsi, vedle stojí velký kříž a opodál je hospoda. Má tu být naučná stezka, po které bychom měli jít. Po zjištění, že je vedena po silnici se rozhodujeme pro jinou variantu. Z okraje vsi jdeme polní cestou k východu. Za posledním domkem vísky máme po levé straně jižní svah Kožichu. Viditelnost je ale na draka a tak si vrchol necháme až nakonec. Po louce se dostáváme k okraji lesa a tam narážíme na lesní cestu, skoro podle přímky. V lese převažují smrky, mezi kterými jsou mladé výsadby listnáčů. Nad cestou se náhle vynoří asi 5 metrová skála, pod kterou se tulí malá kaplička. Z tabulky u ní se dozvídáme, že tu stojí od 2. poloviny 19. století a nechal ji postavit sedlák z Libákovic. V roce 2003 byla opravena. A jdeme dál na křižovatku s lesní silnicí. Tady nám směrovka oznamuje, že severním směrem je skalní útvar Čertovo břemeno.

To se přece nemůže vynechat a po asi 20 minutách se mezi stromy díváme na vysokou skálu. Tak něco takového jsme nečekali. Přicházíme pod rozeklaný buližníkový hřeben. Ten se táhne v délce 1 kilometru ve směru JZ – SV. Skála nad nad námi má jistě více jak 40 metrů, je rozeklaná a na jejím vrcholu jakoby někdo položil kamennou kostku. Po skalách rostou křivolaké duby a borovice. Velkou část pokrývají koberce mechů, které se na některých místech proměňují v zelené vodopády. Aby toho nebylo málo, plochy žlutých lišejníků dávají místu pohádkový nádech. Jsme na východní straně a malá pěšina nás láká k výstupu na hřbet. Dovádí nás až pod onu kostku, která zůstane nepokořena. Sestupujeme na západní stranu a zase je všechno jinak. Velká kostka se mění ve dvě části, mezi které zapadly velké kameny. Pod skálou je malá jeskyně, která je zcela určitě bránou do pekla. Nedaleko u silnice je turistické sezení a informační tabule. Konečně poznáváme i zdejšího čertíka. Než se s tímto krásným místem rozloučíme jdeme za silnicí, po hřebeni na sever. Nacházíme opuštěný lom a na hřebeni jen menší shluky kamenů.

Od skal pokračujeme úzkou asfaltkou k západu a u dalšího odpočívadla odbočujeme doprava. Jdeme k místu zvanému Hluboká. Ve 14. století tu bylo jistě živo, ale po osadě a tvrzi již není ani památky. Dnes tu jsou dva středně velké rybníky s bažinatým okolím a lesem. Sem tam se objevují květy sasanek, plicníků a orsejí. Obcházíme oba rybníky, děláme pár fotek a vracíme se na cestu. Cesta se u bývalé hájovny dvojí, tady jdeme doleva a začíná mírné stoupání. Z počátku cesta prochází lesem, později po loukách a kolem pole a po chvilce máme rozhlednu před sebou. Bohužel viditelnost se zlepšila pramálo a tak po výstupu na plošinu toho vidíme hodně málo. Na jihu Šumava jen v mlhavých obrysech, k západu jen několik vísek v blízkém okolí. O něco lepší je to k východu, směrem na Brdy a na severu je vidět hřeben Radyně. Unikátem ale je černá skládka pod rozhlednou. Sestupujeme jižním svahem do Libákovic a časově jsme na tom poměrně dobře. Na řadu přichází mapa a doplnění výletu je na světě.

Jedeme do obce Řenče, kam to jsou asi dva kilometry. A děláme dobře, stará tvrz za shlédnutí skutečně stojí. Byla postavena někdy ve 14. století a sídlil tu více jak sto let starobylý rytířský rod Sudů Reneckých z Řeneč. Renesanční přestavba tvrzi na kráse nic neubrala. Až když byla přeměněna na sýpku začala se měnit a bohužel až v posledním století došlo k devastaci. Dnes je objekt uzavřen a je ve špatném stavu. Je vidět zřícená stěna na západní straně a další zřícení není vyloučené. Nedaleko tvrze je novorománský kostel sv. Cyrila a Metoděje z let 1869 až 1878. Okolí je parkově upravené. Na druhé straně silnice je pomník padlým a velmi pěkné zákoutí s rybníčkem. Zajímavá je i budova obecního úřadu a najde se tu i několik stavení, které nepodlehly modnímu trendu. Tady je náš výlet u konce k naší plné spokojenosti.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Čertovo břemeno
Čertovo břemeno
lupa

V těchto končinách je velmi dobré mít jídlo a pití na zádech v batohu. To byl i náš případ, ale když lesem zavoní káva z termosky a je něco k zakousnutí, má to své kouzlo. Možnosti ubytování jsme nezkoumaly.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Čertovo břemeno
Čertovo břemeno
lupa

Když se člověk ocitne pod Čertovým břemenem, tak na tu krásu kouká s otevřenou pusou. Je to prostě nádhera a nechce se odtud ani odejít. Za dobré viditelnosti musí být z rozhledny na Kožichu výjimečný rozhled. Jen ten nepořádek v jejím okolí se nedá jen tak strávit.

Ostatní informace

Čertovo břemeno
Čertovo břemeno
lupa

Ušli jsme něco kolem 8 kilometrů s velmi malým převýšením. Jde se většinou po rovině. Čertovo břemeno se líbilo lidem již v době bronzové a v 9. a 10. století tu žili Slované. Tato oblast je na mapě KČT č.32 Přešticko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Blovice
(vzdálenost od místa: 7.33 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna na Kožichu a něco z okolí.

18.04.2015 20:03
Vydarený výlet v krásnom prostredí.
19.04.2015 09:23
hezký výlet. A na tom Čertově břemeni bych se s velikou chutí vyřádil i já...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace