Rozhledna Doubrava a Vizovické prameny

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko




Kam a jak jedeme?

Vizovické vrchy na dešti a blátě
Vizovické vrchy na dešti a blátě
lupa

Mezi jednu z velkých předností krajského města Zlína patří snadná dosažitelnost terénů vhodných pro turistiku. Pro polodenní výlet se nabízí vycházka z Vizovic do Vizovic po trase naučné stezky "Vizovické prameny".Čeká nás výstup k rozhledně Doubrava, pěkný hřebenový úsek a pozvolné klesání zpět do Vizovic.

Do výchozího bodu se dostaneme vlakem, autobusem či autem. Z nádraží ČD Vizovice projdeme na náměstí, odkud vyrazíme po zelené turistické značce.

Za čím jedeme?

Po trase míjíme po 1,5 km vyhlášený penzion se stylovou restaurací "Valašský šenk Vizovice". Pokud zde odoláme pokušení k občerstvení, můžeme doplnit tekutiny (v tomto případě pramenitou vodu) po dalším 1,5 km u turistického pramene v těsném sousedství rekreačního střediska REVIKA. Značka nás vede lesem k poutní kapličce Panny Marie Lurdské na Chladné studni, ležící cca 500 m chůze pod vrcholem Doubrava 676 m n. m.). U kapličky vyvěrá silný pramen pitné vody. Od dubna do listopadu doporučuji opustit naučnou stezku a pokračovat po zelené značce do sedla pod Doubravou. Odsud po modrém značení vystoupáme k 33 m vysoké rozhledně Doubrava s výhledy na Vizovice, Zlín, sv. Hostýn, Radhošť, Velkou Javorinu. Rozhledna je při příznivém počasí otevřena od dubna do listopadu (vesměs o víkendech a svátcích od 12 hod., podrobné informace o otvírací době na http://rozhlednaloucka.unas.cz/ a tel.: 737 129 896. Od rozhledny pokračujeme lesnatým hřebenem s občasnými výhledy k Vizovicím či k Zádveřicím po modré značce až ke křižovatce turistických cest na Spleteném vrchu (565 m n.m.). Na Spleteném vrchu pokračujeme po červené značce, lesní cesta se postupně změní v asfaltovou svážnici, sestoupíme pod Janovu Horu. Zde máme dvě varianty návratu - pokud nás mrzí, že jsme nevyužili nabídku občerstvení ve Valašském šenku, můžeme pokračovat po asfaltované cyklotrase č. 5056, která nás přivede zpět k turistickému prameni u střediska REVIKA a po již známé zelené značce sestoupíme do Vizovic.





Pokud dáme přednost dosud nepoznanému terénu, držíme se červené značky, která nás postupně přivede na Janovu Horu (496 m n. m.) a k chatové oblasti Na Janové hoře. Otevřený terén pod Janovou horou nám otevírá rozhledy k Vizovicím, Zádveřicím, Želechovicím, Slušovicím. Vycházku zakončíme opět na náměstí ve Vizovicích, kde můžeme načerpat energii například v restauraci u Tonka. Máme-li dost sil a času, můžeme si výlet zpestřit návštěvou státního zámku Vizovice (otevřen od dubna do září) nebo Distillery Land (expozice připravy ovocných pálenek ve firmě R. Jelínek). Slivovice je totiž jeden z důležitých vizovických "pramenů".

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výborná stylová restaurace Valašský šenk, Vizovice, možnost ubytování. Ubytování možné v rekreačním středisku REVIKA. Na náměstí ve Vizovicích lze bez obav doporučit restauraci u Tonka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výlet nabízí při dobrém počasí hezké výhledy do krajiny. V lesích jsme narazili na místa s těžbou, zde je nutno počítat se znečistěním resp. náročnějším prostupem trasy.

Ostatní informace

Vstupné na rozhlednu se pohybuje mezi 5 až 15 Kč (děti, dospělí), pro KČT sleva. Pro dospělé je to polodenní výlet, pro rodinu s dětmi celodenní. V zimě v zasněženém terénu či zmrazcích může být trasa fyzicky náročná. Celková délka trasy cca 16 km. Trasu lze absolvovat na kole, je zde několik krátkých úseků, na kterých méně zdatní bikeři asi sesednou, ale ty vyváží pěkné sjezdy a traverzy.



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vizovice
(vzdálenost od místa: 0.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Doubrava a Vizovické prameny

31.07.2012 22:20
cestou na Doubravu!
Je to opravdu PARÁDA mít po cestě nějaké to osvěžení :o)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace