Rozhledna Andrlův Chlum

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

Pohled z Andrlova Chlumu
Pohled z Andrlova Chlumu
lupa

Od pradávna člověka lákají široké rozhledy do krajiny. Z toho důvodu se stavěli a stále stavějí rozhledny po celém světě. Nejinak tomu je i u nás, kde jsou navíc ke díky zvlněnému povrchu příhodné podmínky. Někdě je ovšem touha postavit rozhlednu silnější než racionální uvažování a staví se proto rozhledny na místech, která jsou sice turisticky zajímavá, zvrchu ovšem není nic vidět.

Takovou rozhlednou ovšem určitě není rozhledna, na kterou bychom Vás rádi pozvali. Hovoříme o rozhledně na Andrlově Chlumu v těsné blízkosti města Ústí nad Orlicí.

Za čím jedeme?

Pohled z rozhledny na blízkou chatu
Pohled z rozhledny na blízkou chatu
lupa

Za vhodné výchozí místo považujeme právě zmíněné město Ústí nad Orlicí. Z centra města se můžeme vydat po zelené nebo po modré turistické značce. U obou variant jsou to na vrchol zhruba 4 kilometry.

Výhled z Andrlova Chlumu
Výhled z Andrlova Chlumu
lupa

My jsme se rozhodli jít po zelené turistické značce. Z náměstí jsme nejprve sestoupili k řece Orlici a následně nás čekalo poměrně prudké stoupání na samotný vrchol. Jak by také ne, když bylo třeba překonat převýšení zhruba 250 až 300 výškových metrů. Nejhorší stoupání je přitom hned v úvodu, zpříjemňuje nám ho alespoň křížová cesta, která nás první zhruba kilometr provází. Jakmile křížová cesta skončí, je to na vrchol již jen půldruhého kilometru.

Na rozhlednu vede celkem 184 schodů, nicméně výstup rozhodně stojí za to. Každému se totiž nabízí nádherný výhled do okolí. Vidět můžeme jak Orlické hory, tak i Krkonoše.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na vrcholu Andrlova Chlumu se nachází chata Klubu Českých Turistů, kde je možno se ubytovat i občerstvit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z rozhledny se každému nabízí nádherný výhled do širokého okolí, vidět jsou nedaleké Orlické hory i poněkud vzdálenější Krkonoše.

Ostatní informace

Vstupné pro dospělého stojí 15 Kč, v sezoně je otevřeno denně od 10 do 17 hodin, mimo sezonu jen za příznivého počasí (klíče jsou mimo sezonu k vyzvednutí na chatě).Další informace

Hodnocení:
4039. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ústí nad Orlicí
(vzdálenost od místa: 1.26 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Andrlův Chlum

Video
23.11.2012 19:48
05.07.2013 12:55
Jedna z našich oblíbených rozhleden. Krásný výhled :)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace