Ronov, Hřídelík, Helfenburk, hrady na pomezí CHKO Kokořínsko a CHKO České středohoří

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

nepřístupný zámek ve Stvolínkách
nepřístupný zámek ve Stvolínkách
lupa

Já jsem jako výchozí místo zvolil obec Stvolínky s nepřístupným zámkem ve středu obce. Červená značka stoupá z obce otevřeným terénem na rozcestí Pod Ronovem. Zatáčíme vpravo a stále po červené, která obtáčí kopec, jdeme na vrchol se zříceninou hradu. Závěrečné stoupání dá trochu zabrat, ale námaha je odměněna nádhernými výhledy do kraje z vrcholu ve výšce 552 metrů nad mořem. Zřícenina hradu rozhodně také stojí za prozkoumání.

Stvolínky z cesty na Ronov
Stvolínky z cesty na Ronov
lupa

Z vrcholu Ronova se vrátíme zpět na rozcestí a pokračujeme po červené společně se zelenou do osady Stranné se zajímavým hospodářským dvorem, snad bývalou tvrzí. Po levé stravě cesty vidíme vrchol Vlhoště. Červená značka dále pokračuje okrajem porostu do Blíževedel. Z cesty se nám napravo nabízejí pohledy na vrchol Ronova. Hned za Blíževedly, než značka odbočí prudce vlevo, je možné pokračovat cca 100 metrů přímo k pískovcovému suku se zříceninou hrádku Hřídelík.

zřícenina hradu Ronov
zřícenina hradu Ronov
lupa

Od Hřídelíku značka pokračuje nejdříve lesem a dále lesní cestou vedoucí po okraji lesa na rozcestí Lukovsko. Uhýbáme vlevo po žluté, která však není moc dobře značená. Žlutá značka nás dovede k vyhlídce Opičí hlava. Dále dáváme pozor na žluté značení. Po cca 500 metrech chůze od Opičí hlavy značka uhýbá prudce vpravo a téměř do protisměru a přivede nás pod kalvárii v Ostré. Z vrcholu se nám otevřou výhledy na Úštěk a okolí. Po prohlídce barokního areálu pokračujeme dále po žluté na rozcestí Ostré-park. Uhýbáme vlevo a po červených značkách naučné stezky sestoupíme na křižovatku se žlutou značkou. Opět zatáčíme vlevo a po žlutě značené lesní cestě nám na hrad Helfenburk zbývá cca 1 km chůze.

zřícenina hradu Ronov
zřícenina hradu Ronov
lupa

Po prohlídce hradní zříceniny dojdeme do Úštěku po žlutě značené cestě, která nenabízí žádné zajímavosti a je nejméně zajímavým místem výletu. V Úštěku můžeme podle času a nálady navštívit Pikartskou věž nebo se jen tak projít po zajímavostech městečka, třeba prohlédnout si tzv. ptačí domky.

Za čím jedeme?

zřícenina hradu Ronov
zřícenina hradu Ronov
lupa

Prohlédneme si staré zříceniny hradů, jež každý byl postaven z jiného stavebního materiálu a určen jiným účelům. Ze zříceniny hradu Ronova se pokocháme nádhernými výhledy do širého kraje. Vychutnáme si romantické místo skalního hrádku Hřídelík a prohlédneme si rozsáhlou Zříceninu hradu Helfenburk. Prohlídka a procházka historickým jádrem Úštěku je jen pomyslnou třešničkou na dortu na závěr.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

zřícenina hradu Ronov
zřícenina hradu Ronov
lupa

Vzhledem k charakteru navštívených míst si přibalte dostatek pití i jídla do batohu. Najíst a napít se je možné v Ostré, kde i ceny byly odpovídající nabízeným službám. Úštěk také nabízí řadu míst k uhašení žízně a zahnání hladu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

zřícenina hradu Ronov
zřícenina hradu Ronov
lupa

Každé z navštívených míst má své kouzlo a atmosféru. Z vrcholu Ronova jsou krásné výhledy do okolí, stejně jako z barokního areálu s kaplí Božího těla na vrcholu Kalvárie u Ostré. Hrad Helfenburk zaujme svou rozlehlostí. Mě se líbilo na hrádku Hřídelík, stojícím na pískovcovém suku blízko Blíževedel. Škoda jen, že je místo obklopeno bujnou vegetací a není z něj nikam vidět.

Ostatní informace

zřícenina hradu Ronov
zřícenina hradu Ronov
lupa

Ronov, Hřídelík i Helfenburk jsou volně přístupné zříceniny hradů, stejně jako barokní areál na vrcholu Kalvárie u Ostré. Protože navštívíme řadu atraktivních míst, vyčleňte si na výlet dostatek času.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kravaře v Čechách
(vzdálenost od místa: 1.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ronov, Hřídelík, Helfenburk, hrady na pomezí CHKO Kokořínsko a CHKO České středohoří

28.06.2013 15:48
Moc krásná místa. Doufám, že se tam taky jednou podíváme, máme to v plánu už několik let ...
Re:
28.06.2013 17:11
Dobrý den, rád Vás potkám na turistických stezkách a cestách při poznávání krásných a zajímavých míst naší země.
Re: Re:
29.06.2013 12:08
Tuto výletní trasu přiřazuji ke svým oblíbeným, stále je co během ní objevovat a čím se kochat. Ať je to romantický ráz krajiny, krásné výhledy, či seznámení se s dávnou historií.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace