Rokytnice v Orlických horách

Tipy na výlet, Orlické hory a podhůří
Kam a jak jedeme?

Rokytnice v Orlických horách
Rokytnice v Orlických horách
lupa

Jedeme do Orlických hor, ne však na samotný hřeben hor, ale na jeho úpatí, do města, které je někdy nazýváno „hlavní město Orlických hor“, tedy jedeme do Rokytnice v Orlických horách.

Za čím jedeme?

Rokytnice v Orlických horách - kostel Všech Svatých
Rokytnice v Orlických horách - kostel Všech Svatých
lupa

Přirozeným centrem Rokytnice je náměstí T.G.Masaryka. Jeho dominanntou je Kostel Všech svatých, který byl postaven v místě původního dřevěného kostela, který shořel při požáru v roce 1661. Současný kostel byl postaven v letech 1679-84. Významná rekonstrukce kostela byla realizována v letech 1993-99 za finanční pomoci dárců domácích tak z Polska a Německa.

Rokytnice v Orlických horách - zámek a sloup se sochou Panny Marie
Rokytnice v Orlických horách - zámek a sloup se sochou Panny Marie
lupa

Ve východní části náměstí se nalézá zámek, jež byl postaven na místě renesanční tvrze Licků z Rýzmburka, která byla postavena v letech 1548-1553 na vyvýšené straně náměstí. V roce 1600 byla tvrz za Kryštofa Maušvice z Armenruhu zbořena, následně byl postaven menší zámek. Rozšíření zámku a přestavba v barokním slohu byla realizována po roce 1734 hrabětem Janem Karle Kryštofem z Nostic. Do podoby současné byl zámek upraven v roce 1855 hrabětem Josefem z Nostic. Jedná se o čtyřkřídlou, patrovou budovu s čtvercovým dvorem se vstupem, který je zdoben portálem s aliančními znaky rodu Nosticů a z Veitmile. Dominantní místností v zámku je oválný Anenský sál, sál předků, který pochází z doby kolem r. 1700. V jižním křídle se nachází 4 tapetové pokoje z přelomu 19. století. Ze severního křídla vystupuje barokní kaple sv. Petra a Pavla. K zámku přiléhá park, ve kterém se nachází několik vzrostlých buků a dubů. Zámek je účelově využit a turisticky zatím přístupný není.

Rokytnice v Orlických horách - domy ny náměstí
Rokytnice v Orlických horách - domy ny náměstí
lupa

Uprostřed travnaté plochy na náměstí se nalézá sloup se sochou sv. Panny Marie a novorenesanční kašna. Sloup nechal, v letech 1770-71, vystavět majitel tehdejšího panství Josef Vilém hrabě z Nostic-Rieneck na věčnou památku let velké neúrody a hladu. Sloup s Pannou Marií doplňuje sousoší sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Na čelní stěně podstavce je umístěn erb šlechtického rodu Nostitz-Rieneck a reliéf sv. Floriána. Kašna o čtvercovém půdorysu byla postavena v novorenesančním slohu v roce 1886, na místě kašny, která v místě stála od roku 1770. Uprostřed kašny je umístěn malý pilíř, který tvoří 4 ryby s chrličivody v tlamách. Atmosféru náměstí dotvářejí dochované dřevěné domy s podsíní a vysokými lomenými štíty. Domy, které pochází z první poloviny 18. století se nalézají na severní a jižní straně náměstí.

Rokytnice v Orlických horách - kostel Všech Svatých
Rokytnice v Orlických horách - kostel Všech Svatých
lupa

Mezi nejstarší památky Rokytnice patří Kostel Nejsvětější Trojice, který byl postaven rodem Mauschwitzů v roce 1603 jako protestantská modlitebna. Na katolický kostel byl přestavěn až v pozdějších letech. V presbytáři se zachoval náhrobník Joachima Mauschwitze a sarkofág Jana Ignáce z Nostitz. Hrobka šlechtického rodu Nostitz-Rienek, kde je pochováno 8 šlechticů tohoto rodu se nachází pod presbytářem. Kostel se nachází na ulici 5. května před náměstím T. G. Masaryka (při příjezdu o západu).

Rokytnice v Orlických horách - kostel Všech Svatých
Rokytnice v Orlických horách - kostel Všech Svatých
lupa

Město je nejen zimním lyžařským střediskem, ale v létě i výchozím bodem k turistice. Rokytnicí prochází žlutá a modrá turistická značka, kříží se zde cyklotrasy KČT č. 4075 a 4076 s páteřní cyklotrasou č. 4070, oficiálně zvanou Cyklotrasa Orlické hory.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dobrý obídek a posezení bylo přímo na náměstí v Penzionu Rampušák, viz: http://www.rampusak.cz/

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zejména Rokytnické náměstí má své kouzlo… tak až tudy pojedete, zastavte se a udělejte si procházkuSmile

Ostatní informace

Zajímavé muzeum, které by jste v Rokytnici asi nehledali je Muzeum lokálky, více info je zde: http://www.turistika.cz/mista/rokytnice-v-orlickych-horach-muzeum-lokalky

Kontakt na Turistické informační centrum v Rokytnici je zde: http://www.turistika.cz/mista/rokytnice-v-orlickych-horach-infocentrum

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Rokytnice v Orlických horáchDalší informace

Hodnocení:
1677. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km), putování (3-7 dnů)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rokytnice v Orlických horách
(vzdálenost od místa: 0.52 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rokytnice v Orlických horách

Souhlas.
03.06.2012 22:52

V Rampušáku se skvěle hoduje.

Rampušák
23.11.2014 15:48

Mirek
Krásné městečko ta Rokytnice v Orlických horách. Stavili jsme se tam cestou z Deštného v Orlických horách, prošli si náměstí a byli se podívat i na zámek. Nesmím zapomenout na skvělý oběd v místním Penzionu Rampušák. Bylo tam příjemné prostředí, čisto, rychlá obsluha a báječné jídlo.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace