Rokytnice v Orlických horách
Kam a jak jedeme?
Jedeme do Orlických hor, ne však na samotný hřeben hor, ale na jeho úpatí, do města, které je někdy nazýváno „hlavní město Orlických hor“, tedy jedeme do Rokytnice v Orlických horách.
Za čím jedeme?
Přirozeným centrem Rokytnice je náměstí T.G.Masaryka. Jeho dominanntou je kostel Všech Svatých, který byl postaven v místě původního dřevěného kostela, v letech 1679-84. Dřevěný kostel shořel při požáru 1661. Kostel současný byl v letech 1993-99 zrekonstruován, finanční dary poskytli dárci jak domácí, tak dárci z Polska a Německa.
V západní části náměstí se nalézá zámek. Původně se jedná o renesanční tvrz Licků z Rýzmburka z 2 poloviny 16. století. Cca o sto let později v 2. polovině 17. století byl rodem Nosticů přestavěn do dnešní podoby. Jedná se o čtyřkřídlou, patrovou budovu se vstupem, který je zdoben portálem s aliančními znaky rodu Nosticů a z Veitmile. Oválný Anenský sál, sál předků, pochází z doby kolem r. 1700. V severním křídle se nachází kaple sv. Petra a Pavla. K zámku přiléhá park, ve kterém se nachází několik vzrostlých buků a dubů. Zámek je účelově využit a turisticky přístupný není.
Uprostřed travnaté plochy na náměstí se nalézá sloup se sochou sv. Panny Marie a novorenesanční kašna. Sloup nechal, v letech 1770-71, vystavět majitel tehdejšího panství Josef Vilém hrabě z Nostic-Rieneck na věčnou památku let velké neúrody a hladu. Sloup s Pannou Marií doplňuje sousoší sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Na čelní stěně podstavce je umístěn erb šlechtického rodu Nostitz-Rieneck a reliéf sv. Floriána. Kašna o čtvercovém půdorysu byla postavena v novorenesančním slohu v roce 1886, na místě kašny, která v místě stála od roku 1770. Uprostřed kašny je umístěn malý pilíř, který tvoří 4 ryby s chrličivody v tlamách. Atmosféru náměstí dotvářejí dochované dřevěné domy s podsíní a vysokými lomenými štíty. Domy, které pochází z první poloviny 18. století se nalézají na severní a jižní straně náměstí.
Mezi nejstarší památky Rokytnice patří kostel Nejsvětější Trojice, který byl postaven rodem Mauschwitzů v roce 1603 jako protestantská modlitebna. Na katolický kostel byl přestavěn až v pozdějších letech. V presbytáři se zachoval náhrobník Joachima Mauschwitze a sarkofág Jana Ignáce z Nostitz. Hrobka šlechtického rodu Nostitz-Rienek, kde je pochováno 8 šlechticů tohoto rodu se nachází pod presbytářem. Kostel se nachází na ulici 5. května před náměstím T. G. Masaryka (při příjezdu o západu).
Město je nejen zimním lyžařským střediskem, ale v létě i výchozím bodem k turistice. Rokytnicí prochází žlutá a modrá turistická značka, kříží se zde cyklotrasy KČT č. 4075 a 4076 s páteřní cyklotrasou č. 4070, oficiálně zvanou Cyklotrasa Orlické hory.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Dobrý obídek a posezení bylo přímo na náměstí v Penzionu Rampušák, viz: http://www.rampusak.cz/
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zejména Rokytnické náměstí má své kouzlo… tak až tudy pojedete, zastavte se a udělejte si procházku
Ostatní informace
Zajímavé muzeum, které by jste v Rokytnici asi nehledali je Muzeum lokálky, více info je zde: http://www.turistika.cz/mista/rokytnice-v-orlickych-horach-muzeum-lokalky
Kontakt na Turistické informační centrum v Rokytnici je zde: http://www.turistika.cz/mista/rokytnice-v-orlickych-horach-infocentrum
Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.
- Rokytnice v Orlických horách















Diskuse k výletu Rokytnice v Orlických horách