Řevničov

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko




Kam a jak jedeme?

Vydáváme se asi padesát kilometrů západně od Prahy po karlovarské silnici. Ve středověku byl Řevničov křižovatkou erfurtské obchodní stezky a cesty z Dřevíče na Křivoklát.

Za čím jedeme?

Pozůstatky Valdštejnova ohrazení lánské obory
Pozůstatky Valdštejnova ohrazení lánské obory
lupa

V obci samotné stojí za obdiv mnoho domů, postavených z ručně opracované opuky, která se tu těží na nedalekém Džbáně. Jejich charakteristická žlutobílá krása v některých případech přímo uchvacuje. Z jednoho takového domu, navíc zajímavě architektonicky řešeného, odcházel Dr. Edvard Beneš v r. 1915 do exilu. Pokud jej budete hledat, najdete ho pod č.p. 138.

Pamětní deska připomínající odchod E. Beneše do exilu v r. 1915
Pamětní deska připomínající odchod E. Beneše do exilu v r. 1915
lupa

My se však dnes dlouho v obci nezdržíme, protože míříme do přírody. Asi dva km východně od Řevničova začíná souvislý pás rozsáhlých lesů, které v dřívějších dobách patřily k lánské oboře. Pokud se vydáme směrem k řevničovskému železničnímu nádraží a pile, nemůžeme v lese nenarazit na pozůstatky zdi, kterou nechal lánskou oboru na císařskou žádost ohradit v r. 1713 její vlastník, Jan Josef z Valdštejna, Učinil tak hned ze dvou důvodů: chránil zvěř, určenou k honům jen pro nejvyšší aristokracii a navíc se zvedaly silné hlasy sedláků z okolních obcí, jimž zvěř ničila úrodu na polích.





U řevničovského nádraží najdeme v krásném lužním lese chráněné území "Prameniště Klíčavy". Les je v období houbařské sezóny známý jako hotový houbový ráj, což způsobuje invaze osob s košíčky i koši, téměř za každým stromem pak někoho potkáte.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Pokud se tu chcete zdržet déle, v lese východně od Řevničova je u rybníka Bucku poměrně dobře hodnocený autokemp Bucek. A směrem na Prahu, těsně před Novým Strašecím, po levé straně narazíte mezi loukami a lesy na restauraci "Farma", kde se znavený lesní turista za slušné peníze velmi dobře nají.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Turistickou známku přímo v Řevničově neulovíte, ale v okolí neúspěšni nebudete: jen skok je to do Krušovic pro známku Královského pivovaru, další má zřícenina hradu Džbán a nedaleko jsou i Kounovské kamenné řady.

Ostatní informace

Výhodou výletů do přírody je, že za ně ještě stále neplatíme vstupné, kterým je pouze slušné chování se k okolí.



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Řevničov
(vzdálenost od místa: 4.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Řevničov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace