Ramzová - Staré Město na běžkách

Tipy na výlet, Kralický Sněžník
Kam a jak jedeme?

Chata Ramzovské sedlo
Chata Ramzovské sedlo
lupa

Na Ramzovou se dostaneme snadno, nejlépe vlakem, nebo autobusem a protože se jedná o přejezd, ze Starého Města rovněž použijeme podobný dopravní prostředek. Naštěstí obě místa spojení mají.

Za čím jedeme?

Ramzová
Ramzová
lupa

Jedna z klasických a nejhezčích lyžařských tůr směřuje z Ramzové do Starého Města. Trasa je hojně navštěvovaná, takže neznalý běžkař se při pochybách většinou v pohodě doptá u kolemjedoucích. Výchozím bodem je vlaková zastávka na Ramzové, případně přilehlá chata na Ramzovském sedle. Plání dorazíme k sedélku Větrolam za nímž následuje sjezd k Petříkovu. Vesnicí se obvykle projíždí na běžkách, obec se pouze pluží, neposypává se, z běžek se slézá maximálně při náledí či tání.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na delší dobu je Petříkov poslední místo pro občerstvení, kterého je tu však dost, ovšem znalci většinou zamíří do Mázhauzu, což je nejstarší Petříkovská hospoda.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V Petříkově
V Petříkově
lupa

Na křižovatce v Petříkově pokračujeme doprava po modré značce. Čeká nás výstup podél Černého potoka do nejvyšší části Rychlebských hor. Asi v polovině stoupání odbočuje hlavní stopa na Císařskou chatu, modrá značka vystupuje až ke státní hranici k rozcestí Smrk-hraničník. V úseku od odbočky k Brousku (zelená TZ) jsou asi dva prudší úseky, za zelenou značkou jsme již na temeni hory. Vrcholy Smrku a Travné jsou v současnosti dosti holé, nedávno zde řádil Kyril, takže projíždíme po takové malé hřebenovce Rychlebských hor. U tojmezníku na Smrku najdeme přístřešek proti nepohodě, krátká odbočka na žlutou zavede turisty k vyhlídce na Krkonoše (ty jsou dál schované za Kraličákem). Od trojmezí se jezdí po státní hranici, která sice není nijak značená (kromě patníků a tyčí), ale jedná se o vyhledávanou trasu, takže se není třeba bát zbloudění. Přes Travnou horu, která je vlastně správně hlavním vrcholem Rychleb sjíždíme k hlavní cestě na Paprsek od Císařské chaty, kterou jsme opustili pod Brouskem, na správný směr nás upozorní i šipky, které vytyčuje chatař z Paprsku.

Od Paprsku pokračujeme po zelené TZ, první sjezd prochází lesem a většinou se dá v závěru pustit, protože pod Větrovem ná zbrzdí protisvah. Zde najdeme poslední kratší výstup a pak už nás čekají jen sjezdy. Odvážní to berou šusem, nejlépe je vydat se na trať po sněžení a v prašanu přibrzdit podle potřeby, každopádně sjezd z Větrova a následujícího Starého kopce patří k nejveselejším příhodám, které běžkování v Jeseníkách nabízí.

Ostatní informace

Staroměstsko patří většinou k bohatě zasněženým oblastem, takže většinou se dá sjet až do Starého Města, při nejhorším poslední úsek dojdeme pěšky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horní Lipová
(vzdálenost od místa: 4.03 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ramzová - Staré Město na běžkách

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace