Ramzová - Staré Město na běžkách

Tipy na výlet, Kralický Sněžník

Kam a jak jedeme?

Chata Ramzovské sedlo
Chata Ramzovské sedlo
lupa

Na Ramzovou se dostaneme snadno, nejlépe vlakem, nebo autobusem a protože se jedná o přejezd, ze Starého Města rovněž použijeme podobný dopravní prostředek. Naštěstí obě místa spojení mají.

Za čím jedeme?

Ramzová
Ramzová
lupa

Jedna z klasických a nejhezčích lyžařských tůr směřuje z Ramzové do Starého Města. Trasa je hojně navštěvovaná, takže neznalý běžkař se při pochybách většinou v pohodě doptá u kolemjedoucích. Výchozím bodem je vlaková zastávka na Ramzové, případně přilehlá chata na Ramzovském sedle. Plání dorazíme k sedélku Větrolam za nímž následuje sjezd k Petříkovu. Vesnicí se obvykle projíždí na běžkách, obec se pouze pluží, neposypává se, z běžek se slézá maximálně při náledí či tání.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na delší dobu je Petříkov poslední místo pro občerstvení, kterého je tu však dost, ovšem znalci většinou zamíří do Mázhauzu, což je nejstarší Petříkovská hospoda.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V Petříkově
V Petříkově
lupa

Na křižovatce v Petříkově pokračujeme doprava po modré značce. Čeká nás výstup podél Černého potoka do nejvyšší části Rychlebských hor. Asi v polovině stoupání odbočuje hlavní stopa na Císařskou chatu, modrá značka vystupuje až ke státní hranici k rozcestí Smrk-hraničník. V úseku od odbočky k Brousku (zelená TZ) jsou asi dva prudší úseky, za zelenou značkou jsme již na temeni hory. Vrcholy Smrku a Travné jsou v současnosti dosti holé, nedávno zde řádil Kyril, takže projíždíme po takové malé hřebenovce Rychlebských hor. U tojmezníku na Smrku najdeme přístřešek proti nepohodě, krátká odbočka na žlutou zavede turisty k vyhlídce na Krkonoše (ty jsou dál schované za Kraličákem). Od trojmezí se jezdí po státní hranici, která sice není nijak značená (kromě patníků a tyčí), ale jedná se o vyhledávanou trasu, takže se není třeba bát zbloudění. Přes Travnou horu, která je vlastně správně hlavním vrcholem Rychleb sjíždíme k hlavní cestě na Paprsek od Císařské chaty, kterou jsme opustili pod Brouskem, na správný směr nás upozorní i šipky, které vytyčuje chatař z Paprsku.

Od Paprsku pokračujeme po zelené TZ, první sjezd prochází lesem a většinou se dá v závěru pustit, protože pod Větrovem ná zbrzdí protisvah. Zde najdeme poslední kratší výstup a pak už nás čekají jen sjezdy. Odvážní to berou šusem, nejlépe je vydat se na trať po sněžení a v prašanu přibrzdit podle potřeby, každopádně sjezd z Větrova a následujícího Starého kopce patří k nejveselejším příhodám, které běžkování v Jeseníkách nabízí.

Ostatní informace

Staroměstsko patří většinou k bohatě zasněženým oblastem, takže většinou se dá sjet až do Starého Města, při nejhorším poslední úsek dojdeme pěšky.

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, na hory
Ramzová - Staré Město na běžkách navštívili 2 turisté.

Doprava vlakem

Odkud: Datum:
Kam: Horní Lipová
(vzdálenost od místa: 4.03 km)
Čas:

Diskuse k výletu Ramzová - Staré Město na běžkách

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo