Procházka Hostýnskými vrchy z Tesáku přes Skalný, Pardus a Rusavu

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

chata na Tesáku
chata na Tesáku
lupa

Jednoho srpnového rána vyjíždíme dálkovým autobusem, na Tesák, kde vystupujeme naproti turistické chaty. Odtud se jdeme podívat nejdříve kousek po silnici, pak lesem k nedaleké trampské chatě - Orlí hnízdo, kde před chatou usedáme na dřevěné lavice u ohniště a posvačíme. Já odpočívám a Franta obchází prohlídnout si okolní skály za chatou. Potom se vracíme lesem z kopce dolů k Tesáku.

lupa

Cesta pak vede okolo sjezdovek, jsou odtud hezké výhledy do krajiny. Přes Holý vrch se dostaneme až k hradu Obřany - tedy dnes jsou tu jen zbytky zdí. Pak přicházíme pod vrchol a sedlo Skalný. Odtud je krásně vidět Hostýn, nejdřiv jdeme okolo spodních skal. Já opět odpočívám a Franta běhá mezi skálami.

louka na Skalném
louka na Skalném
lupa

Najde několik zajímavých, ale těžko fotitelných skal, jsou hodně zarostlé. Až se vrátí za mnou, posvačíme, vyfotíme si cestu k Hostýnu. Přijíždí sem nějací kovbojové na koních a také ulehají do trávy a odpočívají. My pokračujeme jeden km zpět, pak úbočím kopce špatně označenou cestou. Potkáváme nějaké turisty, od kterých se dozvídáme, že dál touto cestou kolem pasoucích se krav na louce nemůžeme zabloudit. Šťastně se dostáváme k polní cestě, a to už se ocitáme na úpatí Pardusu. Kousek vzhůru ke konci louky, kousek po rovině lesem, zase vzhůru a jsme na rovině. Ještě jednou takový úsek a jsme u rozcestníku na vyhlídkovém vrcholu Pardusu.

lupa

Vyhlídkový vrch 672 m. n. m. je 2 km východně od centra obce Rusavy. Vidíme zde louky s množstvím bříz, jalovců a jiných dřevin, se kterých jsou zde tvořeny romantické zákoutí. Louky byly donedávma využívány jako pastviny, také vidíme zbytky stavení připomínající hospodaření místních obyvatel v minulých staletích. Na vrcholovém rozcestníku turistických tras - červená vede z Rusavy na rozcestí Klapilov, žlutá z Ráztoky na Pardus.

Za čím jedeme?

lupa

My jdeme po chvíli odpočinku podle mapy lesem doprava k Rusavě. Vycházíme u množství chat, od velké podnikové chaty po asfaltce procházíme k hornímu konci Rusavy. Franta mi vykládá zážitky, z doby, kdy tu kdysi pracoval u vodohospodářských staveb a my už jsme u nově opravené hospody u kostela. Dáváme si zde dobrý oběd, Franta Hubertův guláš , já smažené žampiony s oblohou. Potom pokračujeme ke spodnímu konci Rusavy, ke kinu a autobusové zastávce.

lupa

Rusava je Valašská obec ležící v Přírodním parku Hostýnské vrchy v malebném údolí obklopeném vrcholy Sv. Hostýna, Pardusu, Grapu, Skalného a Klapínova. Bohatsvím obce Rusavy je zachovalá příroda se skalními útvary a lesní studánky. Nejvyhledávanější místní atrakcí je koupaliště - Rehabilitační centrum Podhostýnského mikroregionu na Rusavě. Najdeme tu vodní skluzavky, tobogán. Vodu vyhřívá solární ohřev, kromě bazénu je v areálu koupaliště i hřiště na plážový volejbal tenis, kopanou, dětské hřiště. V obci je řada rekreačních zařízení. V zimně je k dispozici i lyžařský vlek. Protíná se zde řada turistických cest i cyklotras - pro milovníky krásné přírody, túr i procházek. V letním období je k dispozici letní stanový tábor - kemp.

Nám se ale čas krátí a prohlídku koupaliště musíme nechat na jindy. Jede nám autobus do Holešova, kde přestupujeme, za půl hodiny pokračujeme autobusem domů do Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu jsme měli sebou , na oběd jsme se zastavili v hospodě v Rusavě.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vyšel nám hezký den, na Skalém jsme potkali krásné koně, příroda Hostýnských vrchů má svá romantická zákoutí i krásné výhledy do krajiny.

Ostatní informace

Celá oblast Hostýnských vrchů má spostu atraktivních míst, značených cest i cyklotras, je možno se sem vypravit v letním i zimním období, je zde stále co objevovat.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Osíčko
(vzdálenost od místa: 6.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka Hostýnskými vrchy z Tesáku přes Skalný, Pardus a Rusavu

08.06.2013 17:15
Krásná příroda je v těchto Hostýnských vrších, jen co je pravda.....
09.06.2013 17:47

Krásný článek , fotky a přírodaSmile Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace