Přes Voděradské bučiny k jednomu z pramenů Rokytky

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Centrum Jevan
Centrum Jevan
lupa

Pokud vyrazíte na jihovýchod od Prahy, narazíte na oblast rozsáhlých lesů ohraničených Jevany, Černými Voděrady, Louňovicemi, Struhařovem a Svojeticemi. Táto lesní oblast Voděradských bučin byla vyhlášena přírodní rezervací, jež vedle různých druhů bučin ochraňuje i velké množství živočišných druhů.

Jevanský rybní z hráze
Jevanský rybní z hráze
lupa

Vycházku zahájíme v obci Jevany. Od autobusové zastávky se vydáme po červené značce směrem na Černé Voděrady. Projdeme obcí až k hrázi Jevanského rybníka. Zde značka odbočuje vpravo a od dalšího rozcestí začínáme stoupat. Vyjdeme u studánky, kde se můžeme osvěžit. Značka pokračuje dále po lesní silničce asi dalších 500 metrů. Potom jdeme lesním úsekem po vrstevnicové cestě a dojdeme k rybníku na okraji Černých Voděrad. Další hezké místo ke chvilce zastavení a posezení.

studánka
studánka
lupa

Tady na hrázi rybníka červenou značku opustíme a jdeme neznačenou silnicí po hrázi a sestupujeme ke Zvánovickému potoku. U něj narazíme na zelenou značku, zabočíme vpravo a po levém břehu potoka dojdeme k mlecím kamenům v řečišti potoka.

rybník na okraji Černých Voděrad
rybník na okraji Černých Voděrad
lupa

Od mlecích kamenů pokračujeme stále po zelené značce, která zprvu sleduje tok Zvánovického potoka, později procházíme zalesněným úsekem Voděradských bučin až přijdeme na okraj obce Svojetice, kde je možnost občerstvení v restauraci.

mlecí kameny
mlecí kameny
lupa

Přejdeme silnici a po chvíli se zase vnoříme do lesa. Dojdeme opět na silnici, zahneme vpravo, po chvíli značka uhýbá vlevo a nyní jdeme Vysokým lesem až na rozcestí Jedlina, u kterého je zase možnost si odpočonout na vybudovaném odpočívadle u lesního rybníčku.

mlecí kameny v řečišti Zvánovického potoka
mlecí kameny v řečišti Zvánovického potoka
lupa

Zelená nás vyvede na okraj lesa, projdeme obcí Tehov. V centru obce uhýbá značka vpravo a okrajem silnice jdeme až na okraj dalšího lesa. Zde se značka stáčí vlevo a vede okrajem lesa. Asi 100 metrů odtud v poli, pod bezovým keřem je jeden z pramenů Rokytky.

Do cíle výletu v Říčanech nás dovede zelená značka. Před Říčanami, na okraji lesa, míjíme známou dětskou ozdravovnu - Olivovna.

Za čím jedeme?

mlecí kameny v řečišti Zvánovického potoka
mlecí kameny v řečišti Zvánovického potoka
lupa

Projdeme se rozsáhlou přírodní rezervací Voděradské bučiny. V údolí Zvánovského potoka si prohlédneme mlýnské kameny. Nad Tehovem se podíváme na jeden z pramenů Rokytky. Užijeme si pěkné procházky lesem. Vycházka je vhodná pro všechna roční období.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost občerstvení během výletu je na okraji Svojetic v restauraci. Místně známá a oblíbená je restaurace Na Rychtě v cíli výletu v Říčanech.

Jinak běžné tekutiny a něco na zub neškodí přibalit do batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavostí jsou mlecí kameny v řečišti Zvánovického potoka. Krásná procházka rozlehlými lesy s možností posezení v přírodě.

Ostatní informace

V lese je klid, člověk si krásně odpočine od každodenního shonu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mnichovice
(vzdálenost od místa: 5.97 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes Voděradské bučiny k jednomu z pramenů Rokytky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace