Přes Varhošť na Lysou horu a Hradiště.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Vrcholy Českého středohoří zarůstají trnitými keři a tak výstup na některé vrcholy je velice náročný.

Za čím jedeme?

pohled z Varhoště
pohled z Varhoště
lupa

Z mlhy, která obklopila Ústí nad Labem, jsem vyjel autobusem na slunce ozářené a jinovatkou pokryté návrší u Tašova. Po silnici procházím bývalým vojenským prostorem Babiny. Míjím Radečský vrch, Babinský vrch, Špičák a PP Babinské louky. Po modré scházím do sedla pod Varhoštěm. Krátkým nenáročným výstupem se dostávám k rozhledně na vrcholu. Z ní se mi otevřel neobvyklý výhled na údolí zalitá mlhou s vyčnívajícími vrcholy Českého středohoří na jedné straně a na druhé straně sluncem ozářenou část středohoří směrem na Čeřeniště a na masiv Bukové hory.

cesta do sedla pod Varhoštěm
cesta do sedla pod Varhoštěm
lupa

Scházím zpět na rozcestí a po silnici pokračuji směrem na Hlinnou. U silnice mě zaujala informační tabule naučné stezky Hlinná - Kamýk, za kterou vedla cestička. do jihozápadního svahu Lysé hory. Nad cestou v prudkého svahu se tyčila hradba rozeklaných skal. Cestička se po chvilce změnila v pěšinu a ta se pak ztratila v trnitém porostu. A tak mi nezbylo než se tím trním vydrápat přímo nahoru ke skalám. Za námahu jsem byl odměněn nečekaným výhledem.

pohled z Varhoště na Milešovku, Kletečnou a Deblík
pohled z Varhoště na Milešovku, Kletečnou a Deblík
lupa

Vůbec se mi nechtělo vracet stejnou cestou. Jak jsem tak obcházel vrcholovou část, zjistil jsem, že na druhé straně jsou pastviny, které mírně klesají k polní cestě, která vede od obce Kundratice, obchází Lysou horu a vede do Hlinné. Kdybych u informační tabule odbočil doleva po okraji pastviny, tak bych přišel na tuto cestu a pohodlně se dostal na vrchol.

pohled směrem na Bukovou horu
pohled směrem na Bukovou horu
lupa

Tak jsem z vrcholu sestoupil na cestu a po loukách a pastvinách jsem šel směrem k vrchu Hradiště. Došel jsem na žlutě značenou cestu , po které jsem vystoupal na vrchol.Další nevšední výhled, který vykouzlila valící se mlha. Dalším cílem výletu byl nedaleký vrch Kamýk. Jen tak tak jsem měl čas prohlédnout si přístupovou část cesty ke Kamýku, než vše zmizelo v mlze. Jen kousek vrcholu vykukoval z bílého moře.

rozhledna na Varhošti
rozhledna na Varhošti
lupa

Sestoupil jsem do Hlinné a po silnici jsem pokračoval směrem na Miřejovice. Po chvilce jsem odbočil na polní cestu, která vede okolo Kamýku. Občas se mlha protrhala a ukázal se vrch Hradiště. Netrvalo to ale dlouho a mlha zahalila všechno okolo. Z pohledu z vrcholu Hradiště jsem věděl, že u stožáru vysokého napětí vede cesta k vrcholu Kamýku.Jak jsem stoupal tak mlha řídla. Pěšina zase zmizela v trní a tak následovalo opět prodírání se přímo na vrchol. Na skalnatém vrcholu jsem si připadal jak na malém ostrově v moři s mnoha dalšími ostrovy v okolí.

Varhošť od Kundratic
Varhošť od Kundratic
lupa

Hledal jsem jinou sestupovou cestu, ale ani ta nebyla lepší. Prudký sestup trním v namrzlém a kluzkém skalnatém terénu byl nepříjemný a docela nebezpečný, Vrátil jsem se do mlhy na polní cestu. Po ní jsem se dostal na silnici . Mlha mě doprovázela celou cestu až do Litoměřic.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost občerstvení v Hlinné, ale raději vše s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná část Českého středohoří, tentokrát s neobvyklými výhledy.

Ostatní informace

Vrcholy Českého středohoří zarůstají trnitými keři a tak výstup na některé vrcholy je velice náročný. Rozhledna na Varhošti je volně přístupná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sebuzín
(vzdálenost od místa: 4.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes Varhošť na Lysou horu a Hradiště.

14.12.2014 21:49
Snímky opravdu parádní. Mlha umí vytvořit opravdu úchvatné momenty.
15.12.2014 06:44
Souhlasím s Vítkem,ty fotky jsou parádní.Do této oblasti Středohoří budu muset také zabrousit.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace