Přes Drábské světničky na Mužský

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Cesta z Drábských světniček na Mužský
Cesta z Drábských světniček na Mužský
lupa

Výchozím místem dnešního výletu je obec Dneboh, která se nachází nedaleko Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku. Dostaneme se do ní, jestliže sjedeme z rychlostní komunikace R10 na úrovni Mnichovo Hradiště a vydáme se směrem na Jičín. V obci Boseň odbočíme vlevo a zhruba za 5 km dorazíme do Dnebohu, místní části Kavčina. Po pravé straně uvidíme parkoviště, na kterém je výhodné ponechat osobní automobil.

Za čím jedeme?

Výhled po cestě na Mužský
Výhled po cestě na Mužský
lupa

Z parkoviště se vydáme po modré turistické značce. Cesta vede lesem a čeká nás poměrně výrazné stoupání. Odměnou za něj nám bude moment, ve kterém se ocitneme u samotných Drábských světniček (zhruba po 1 km).

Drábské světničky
Drábské světničky
lupa

Jedná se o změť chodeb, které zůstaly z bývalého skalního hradu, který byl obýván až do bitvy u Lipan (1434). Projití všech chodeb zabere určitý čas a zejména pro děti je to skutečný zážitek.

Poté co si jí prohlédneme Drábské světničky, budeme pokračovat dále po modré turistické značce. Cestou nás čeká tzv. Studený průchod (zhruba po 1 km), který je obzvláště v horkém létě velmi příjemný, protože se zde nádherně ochladíme.

Za další kilometr dorazíme na místo, kterému se říká Krásná vyhlídka. Zde se můžeme občerstvit a následně se vydáme po zelené turistické značce na vrch Mužský. Zpočátku jdeme po silnici, po necelém kilometru však odbočíme vlevo a začneme stoupat. Výstup je to relativně nenáročný, navíc je zpestřen tím, že kdykoliv se zastavíme, můžeme se pokochat pohledy na okolní svahy.

Až dorazíme na vrchol Mužského, který se stává z čediče, nalezneme zde památník Prusko-rakouské války, ke které došlo v roce 1866.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po cestě se nachází restaurace Krásná vyhlídka, ve které se nám nabízí široký výběr různých pokrmů od těch jednoduchých (hranolky) až po hotová jídla.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prohlídka skalních chodeb ve skalním hradu Drábské světničky určitě nenechá nikoho chladným,

Ostatní informace

Prohlídka Drábských světniček není nijak zpoplatněna.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Březina nad Jizerou
(vzdálenost od místa: 3.03 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes Drábské světničky na Mužský

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace