Přes Bílé Kameny do Hrádku nad Nisou

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

Bílé kameny
Bílé kameny
lupa

Za výchozí bod dnešního putování, jsem zvolil obecJednáRynoltice, nacházející se asi 17km západně od Liberce a 4km severovýchodně od Jablonného v Podještědí. Obec leží na silnici E13/I. spojující Českou Lípu s Libercem, je zde také vlaková zastávka.

U informační tabule
U informační tabule
lupa

Od železniční stanice Rynoltice také začíná zeleně značená turisická stezka, po které se vydáme. Ta vede podél pravé strany výše zmíněné silnice až do obce Jitrava. Téměř na konci Jitravy přejdeme přes rušnou silnici, pokračujeme polní cestou typicky lužním porostem a to už před sebou vidíme oslnivě bílé skalní hřbety Bílých kamenů.

Průchod
Průchod
lupa

Jedná se o zajímavou morfologicky výraznou skupinu skal, z nich nejvyšší dosahuje asi 20 metrové výše. Skály jsou neobvyklé právě svou výraznou bělostí a zaoblenými tvary, takže zdálky mohou připomínat sloní hřbety, jak je také ostatně někdo nazývá. Jejich bělost způsobuje vysoká příměs kaolinitu ve svrchní části třetihorních pískovců. Vlivem tektonického pohybu se skály naklonily, některé se zcela položily.Postupnou erozí došlo k výraznému zaoblení útvaru. Skalní blok byl rozdělen asi třemi puklinami, takže skály tvoří malé skalní město s množstvím dalších puklin, převisů a skalních dutin. Podle pověsti zde sídlil trpasličí národ, který tu zanechal skrytý poklad.

Skalní bludiště
Skalní bludiště
lupa

Od Bílých kamenů pokračujeme dále po červené, vystoupáme strmou cestou na vrchol Vysoké (545m.nm). Za ní začínáji tzv. Kozí hřbety, také zajímavé skalní útvary způsobené výrazným geologickým lužickým zlomem.Z některých míst se naskýtají dílčí výhledy na přilehlé horské hřebeny.

Mezi skalami
Mezi skalami
lupa

Cesta nás dovede posléze u kapličky na silnici spojující Rynoltice s Hrádkem nad Nisou. Projdeme po pravé straně, za domky Horního Sedla, až k turistickému rozcestníku a vandaly poničenému odpočívadlu. Můžeme pokračovat dále po červené skalnatým údolím s přiléhavým názvem Krásný důl, z něho pak odbočit na zelenou, která nás dovede k zajímavé skalní vyhlídce Popova skála, z které se můžeme pokochat dalekým výhledem na zajímavá místa tzv. Trojzemí. Zelená nás nakonec dovede až do Hrádku nad Nisou.

Cesta lesem od Vysoké hory
Cesta lesem od Vysoké hory
lupa

My jsme pro nedostatek času a úbytek sil nakonec výstup na Popovou skálu odložili na jindy a do Hrádku nad Nisou jsme došli po modré přes Dolní Sedlo. Cestou se nám naskytl výhled na německou Žitavu i na polskou část krajiny.

Výhled na Jitravu
Výhled na Jitravu
lupa

Hrádek nad Nisou je příhraniční městečko na rozmezí Česká,Německa a Polska, již v 10.stol. zde stávalo hradiště kmene Milčanů, postupně ale bylo městečko osídlované německými kolonisty. Dnes je centrem důležitého mikroregionu Nisa, vlivem kterého došlo k modernizaci města, hlavně co se týká komunikací. Nedaleko města u německých hranic se nachází rekreační areál, vzniklý zatopením bývalého lignitového dolu Kristina. Zde je možnost koupání i ubytování v přilehlém chatovém kempu. Z Hrádku nad Nisou vedou vlakové i autobusové spoje směrem na Liberec a Varnsdorf.

Za čím jedeme?

Kozí hřbety
Kozí hřbety
lupa

Vydali jsme se hlavně za poznáním málo známých míst na rozhraní Lužických hor a Ještědsko- Kozákovského hřbetu. Nachází se zde mnoho neobvyklých skalních útvarů i dalekých překrásných výhlídek.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst a občerstvit, případně se i ubytovat se lze rozhodně v Hrádku nad Nisou, kde se v tomto směru naskýtá rozhodně dost možností.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tato trasa je mezi turisty vcelku málo známá a navštěvovaná, tudiž chete-li si užít klidu a přitom se i pokochat krásnou rozmanitou krajinou, pak je pro vás právě tato jako stvořená.

Ostatní informace

Mimo dopravy a případného občerstvení v cíli výletu, nedojde vaše peněženka během výletu žádné újmy.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rynoltice
(vzdálenost od místa: 2.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes Bílé Kameny do Hrádku nad Nisou

10.08.2013 17:24
D.den! Moc se stydím, ale ačkoliv jsem toto místo chtěla mnohokrát navštívit a dělaly se tam i turist.výšlapy, nikdy jsem se tam nedostala, pro něco jiného...Vždy jsem na ně koukala při jízdě silnicí do Liberce,jak na mě zdáli "pokyvovaly" a lákaly mě k sobě, ale tehdy čas nebyl.Mám holt manko!A ještě dík za Vaši pochvalu mého článku o K.Varech!Jakže jste to tam napsal???Že jsme myslím dozrály,že? No o pár desítek let navíc, nebylo by líp, kdyby nám bylo o pár desítek let míň?? Jo, čas se nedá zastavit, zato se snažím ho lépe využít! Zdravím!
Re:
10.08.2013 21:09
Čas je relativní pojem, fyzikální veličina. Podstatné je jak se cítíme uvnitř. Máme-li stále duši dítěte, pak jsme dítětem a toužíme každým dnem poznávat svět i sebe sama.
11.08.2013 07:46
Máte pravdu, dnes jsou někteří mladí už starci, nemají o nic zájem, tohle je nebaví, támhleto taky ne... a naopak zas ti staří mají ducha mládí...Myslím, že je to už dáno do vínku!
11.08.2013 08:38
Díky za tip na výlet. Pěkná místa, i když pro mě trošku z ruky. Ale to neznamená, že v blízké budoucnosti nedosažitelná.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace