Pohádkově laděné Dětenice

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme po dálnici na trase Liberec-Praha. V Mladé Boleslavi se přesuneme na silnici č.16, směrem na Jičín. V obci Židněves odbočíme na Březno a Domousnici, potažmo Libáň (silnice č. 280). Při cestě "potkáme'' Dětenice.

Za čím jedeme?

lupa

Historie barokního zámku, známého z filmu Kouzelná tetička Valentýna, sahá do 13. století, kdy Beneš z Valdštejna a Dětenic (1269-1318) přebudoval původní dřevěnou tvrz na gotickou kamennou.V roce 1503 panství koupili páni Křinečtí.Jiří Křinecký se účastnil povstání proti Ferdinandu II. Za tuto vlastizradu mu po bitvě na Bílé hoře bylo jeho jmění zabaveno a prodáno v dražbě Albrechtu z Valdštejna. Jiří Křinecký propadl hrdlem a měl být popraven na Staroměstském náměstí mezi 27 českými pány. Podařilo se mu ale utéci do Saska. Po smrti Albrechta z Valdštejna (1634) získal panství jeho synovec Adam z Valdštejna.

lupa

Z dalších majitelů panství stojí za zmínku hrabě Jan Clamm-Gallas (1760), který dal vykácet značné množství lesů, postavil Nový dvůr a zámek nechal přestavět v pozdně barokním slohu do dnešní podoby. Baron Wimmer (1790-1808) zřídil u hasinského rybníka pilu (dnes Pilský rybník). Další majitel Filip Wessenberk (1808-1866) zrušil většinu zdejších rybníků a tím zbavil krajinu zimnice. V roce 1820 opravil zámek do dnešní podoby, obnovil zámeckou kapli a založil dvůr Filipíen. Po jeho smrti připadlo panství řádu Maltézských rytířů (1867), jehož byl členem. Roku 1903 koupili Dětenice bratři Blochové, kteří přestavěli dvory, zřídili polní dráhu a obec nechali elektrifikovat. Posledním majitelem panství v letech 1926 – 1945 byl Ing. Emanuel Řehák. V roce 1948 byl zámek zestátněn. V budově zámku byla nejprve zřízena učňovská zahradnická škola a od roku 1959 pak internátní zvláštní škola. Roku 1991 byla zvláštní škola zrušena a přemístěna, zámek byl prázdný a pomalu chátral v majetku okresního úřadu Jičín.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V roce 1998 zámek od státu koupil pan Pavel Ondráček, který po dva roky prováděl rozsáhlou a šetrnou rekonstrukci. V roce 2000 byl zámek znovu zpřístupněn veřejnosti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Na zámku se konají pohádkové prohlídky komnat. O sobotách jistě všechny návštěvníky pobaví netradiční prohlídka s čarodějnicí, o nedělích se můžeme stát součástí pohádkového příběhu s princeznou, která nás provede zámeckými komnatami.

Ostatní informace

Krom zámku a jeho zahrad máme možnost navštívit také zdejší pivovar nebo středověkou krčmu-na návštěvu krčmy je třeba rezervace!!!

http://www.detenice.cz/Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Osenice
(vzdálenost od místa: 0.55 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pohádkově laděné Dětenice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace