Památník Dr. Emila Holuba

Tipy na výlet, Pardubicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Přáním a zároveň posláním Emila Holuba bylo prospět vědě a své vlasti. Což se mu podařilo, ale nedostalo se mu od Českého národa takové uznání, jaké by si zasloužil. Jeho poznatků z výprav si více vážili v cizině než u nás, což pro něj bylo velkým zklamáním.

lupa

Jeho přínos byl obrovský, jako první nakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů, vytvořil také detailní etnografickou studii o původních kmenech žijící v oblastech Jižní Afriky a mnohé další.

Za čím jedeme?

lupa

Emil Holub se narodil 7. Října 1847 v Holicích. Zde také navštěvoval základní školu, kde měl výborné výsledky. V roce 1857 se odstěhoval s rodiči do Pátku nad Ohří. V roce 1866 odmaturoval a nastoupil na lékařskou fakultu UK v Praze. Zde získal spousty přátel a svého mecenáše a kamaráda Vojtu Náprstka. Po ukončení studií vyráží na svou první výpravu do Afriky. Jeho první cesta se uskutečnila 18.5.1872, jeho začátky byly kruté, ale podařilo se mu získat místo lékaře v Diamantových polích. Za peníze, které dostával, jako lékař uskutečnil celkem 3 výpravy do vnitrozemí. Jeho pobyt na Africkém kontinentě trval 7 let a podařilo se mu shromáždit přes 30 000 sbírkových předmětů. V roce 1883 se oženil s Rosou Hoffovou, se kterou se pak vydává na druhou výpravu do Afrika, ta bohužel již nebyla tak úspěšná, všichni onemocněli malárií a dva Holubovi průvodci zemřeli. V srpnu 1886 byla výprava napadena a jen díky odvaze paní Holubové byli zachráněni a výpravu vzdali. Po návratu Holub píše další knihu a v roce 1891 otevírá velkolepou výstavu ve Vídni. Toužil podniknout ještě jednu výpravu do Afriky, ale ta se již neuskutečnila a v roce 1902 umírá.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo jsme měli zabalené v baťužku, z tohoto důvodu jsme nevyužili žádné stravovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Památník je velmi hezky udělán, při vstupu shlédnete video, které vás seznámí s jeho životem a bádáním a ve zbytku expozice jsou vystaveny předměty a zvířata, která Holub dovezl ze svých cest. Z památníku jsme byli velmi nadšení a jistě to není naposled co jsme ho navštívili.

Ostatní informace

Otevírací doba:

Pondělí zavřeno; úterý až pátek od 09:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Vstupné:

dospělí 40 Kč; děti, studenti, senioři 20 KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Holice
(vzdálenost od místa: 0.63 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Památník Dr. Emila Holuba

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace