Osedlejte oře jedem kolem Ohře!
Tipy na výlet • Putování (více dnů) • Na kole
Kam a jak jedeme?
Toto zvolání je pracovní název třídenního cykloputování kolem řeky Ohře. Jedeme čisté tři dny natěžko naložených kolech nedá se říct od pramene, ale od minerálního pramene určitě. Protože vlaky ČD jedou do Františkových Lázní, zahájíme cestu u Františka a jeho pramenů. Za čím jedeme? Důvodů je víc, jedeme si ověřit, jestli naše síly stačí na tenhle typ putování, jedeme se pokochat našimi krásnými městy kolem řeky a hlavně si jedeme odpočinout od každodenních starostí. Právě u tohoto typu Dopravy bez starostí, kde složit hlavu a kolik kilometrů ještě musíme ujet abychom dojeli na správné místo včas si odpočineme nejlépe. Tenhle způsob cestování má jednu velkou devizu a tou je volnost.
Za čím jedeme?
Řeka ohře je krásná sama o sobě, města Františkovy Lázně, Cheb, Karlovy Vary, Loket, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec, Louny, Libochovice , Budyně nad Ohří a na soutoku Litoměřice jsou jedna městská perla vedle druhé. My jsme z časových důvodů dojeli do Roudnice nad Labem, odtud je na přímý vlak do Prahy v neděli večer lepší spojení. Tachometr ukazoval po třech dnech 240 km, takže na každý den to vychází kolem 80 km.
Nejvíc jsme se těšili na úsek mezi Sokolovem a Karlovými Vary a nezklamal. Krásná cyklostezka vede těsně kolen řeky a když se vám nad hlavou objeví v podvečer silueta Lokte, byli jsme u vytržení. Zbytek trasy jsme volili silnice třetí třídy a hlavně jsme se vyhybali vyhlídkám na uhelné doly a rekultivovanou krajinu. To obnášelo vydat se za Kadaní kolem Nechranické přehrady jedině z jihu a držet se jižní strany řeky až do Žatce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se po cestě můžete různě, např. si dát karlovarskou oplatku, zapít ji minerálním premenem, ale lepší a pro cyklisty dostupnejší je pramen v zchátralé Kyselce. Nejlepší dojem na nás udělala restaurace na náměstí v Kadani, přímo proti radnici, kde vyhlídka na historickou část města dává posezení romantický nádech.
Lázně Kyselka už vlastně lázněmi nejsou ale hned za nimi se zvedají Doupovské hory a do jejich podhůří vede cyklostezka s krásnými výhledy.
Kluci se těšili na chmelovou oblast a hlavně hospodu v Žatci nebo v Lounech, v Žatci jsme na restaurace a dostupné pivo byli asi moc brzy po ránu, ještě neotvírali a tak uhasit žízeň se podařilo až v Lounech. Bylo výborné. Zato je Žatec jedinné město, kde můžete uvidět chmelnici přímo na náměstí.
V Lounech si vylezte na kostelní věž, vstupné jen 10 Kč a krásné sopečné kopečky Středohoří budete mít jako na dlani.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbila se nám všechna města po cestě, mě se nejvíc líbil Loket. Trochu problém byl s vyspáním u Lokte, dojeli jsme do vodáckého kempu a špatně jsme odhadli stav opilých vodáků v českých řekách. Nedá se to nazvat zpěvem, spíš řevem, který se nesl kempem dlouho po půlnoci.
Ostatní informace
Cena za osobu ve vodáckém kempu v Lokti 60 Kč. Už si nepamatuju cenu piva na Žatecku, určitě nebylo předražené. Před Pupem v Karlových Varech jsme se pouze zastavili, obědvat jsme se rozhodli jinde.