Opočno, město, zámek a údolí Zlatého potoka.

Tipy na výlet, Orlické hory a podhůří
Kam a jak jedeme?

Opočno, pohled na zámek z údolí Zlatého potoka
Opočno, pohled na zámek z údolí Zlatého potoka
lupa

Počasí se po několika dnech začíná měnit a tak se rozhodujeme pro návštěvu jednoho z nejkrásnějších míst pod hradbou Orlických hor, Opočna. Jedeme po silnici č. 33 směrem k Náchodu, před kterým odbočujeme vpravo na spojnici k silnici č 14. Po té jedeme přes Nové Město nad Metují a za Dobruškou odbočujeme doprava a po silnici č. 298 se dostáváme na Kupkovo náměstí cílového města. Jsme ve městě, které patří mezi nejstarší lidská sídla v této oblasti. První písemná zmínka o hradišti Opočen je již z roku 1068. Ve 14. století je tady postaven hrad, který ale v roce 1425 dobyli a vypálili husité. Historie hovoří o období obnovy místa, ale nejdůležitějším datem byly až roky 1562 až 67, kdy byl vybudován jedinečný renesanční zámek a v jeho okolí bylo postaveno několik dalších objektů. Původní hrad v současnosti připomíná jen okrouhlá bašta ve svahu pod zámkem. Perlou je dvoupatrový, trojkřídlý objekt, který zdobí arkády, jež jsou doslova pohádkové. Část starého města a zámku jsou od roku 1990 městskou památkovou zónou.

Za čím jedeme?

Opočno, zámecké nádvoří
Opočno, zámecké nádvoří
lupa

Náš výlet Opočnem začíná na náměstí, ze kterého jdeme Zámeckou ulicí kolem zdi, za níž se ukrývá zámecká zahrada. Po projití bránou se nám otevírá výhled na letohrádek, který tu stojí od roku 1602. Dnešní empírový vzhled dostal v roce 1810. V minulosti zde byla pravidelná francouzská zahrada, která se proměnila na anglický park. Nachází se tu nádherné, staré stromy a v podrostu kvetoucí keře. Další stavbou v parku je empírový palmový skleník z roku 1820. Skupinka „ nezaměstnaných“ na lavičce nás nasměrovala na utajenou vyhlídku, ze které se nám otevřel moc hezký výhled na náměstí a do korun červeně kvetoucích jírovců, zřejmě se jedná o druh A. pavia. Z parku sestupujeme do údolí Zlatého potoka, který si tu prorazil cestu mezi skalami. V této části je anglický 22 ha park a obora s daňky, muflony a jeleny. V parku jsou Dolní a Horní zámecký rybník, několik drobných staveb a krásné můstky nad hladinou Zlatého potoka. Z několika míst se otevírají kouzelné pohledy na zámek a ke konci údolí, i na část města. Krásné místo opouštíme po schodišti na zámecké nádvoří. Kvetoucí lničky, jedovaté árony a šneci jsou zpestřením tohoto úseku.

U nádvoří nás vítá paroháč a poté máme před očima nádheru, která se snad ani nedá popsat. Tak tohle nádvoří nemá chybu. Člověk se tady musí posadit a jen a jen se dívat. Bohužel čas se zastavit nedá a tak pokračujeme kolem několika budov na Trčkovo náměstí. Tomu dominuje původně gotický kostel z roku 1567. Barokní přestavbou prošel v roce 1716 a je zasvěcen Nejsvětější Trojici. V jeho okolí je několik barokních soch světců. Nedaleká fara z období renesance byla také barokně upravena. Domy lemující náměstí jsou opravené a v jednom z nich je hezky upravená škola. Uličkami se dostáváme k empírovému hřbitovnímu kostelíku Panny Marie z roku 1810. Vedle stojící třípatrová hranolová zvonice s bání byla postavena v roce 1594. Domky v okolí jsou přízemní a před jedním je barokní socha sv. Jana z Nepomuku. A jsme zpátky na náměstí a to u kláštera kapucínů s barokním kostelem Narození Páně z let 1676 až 78. Kupkovo náměstí je nepravidelného tvaru. Část je parkově upravena a barokní kašna a mariánský sloup z roku 1718 jsou památkami na období baroka. Krásná vycházka je u konce a teď zbývá najít něco na zub.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Opočno, zámecké nádvoří
Opočno, zámecké nádvoří
lupa

Opět se noříme do uliček městečka a procházíme kolem několika restaurací. Zlákala nás ta, která má restaurační místnost v prvním patře. Podle obsazenosti je zřejmě oblíbená a my jsme byly jak s kvalitou jídla tak i s obsluhou spokojeni. Při pobytu v této oblasti jsme se ale stravovali a byli ubytováni v pensionu Edison v obci Kleny, nedaleko České Skalice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Opočno, zámek
Opočno, zámek
lupa

Opočenský zámek zcela jistě patří k perlám renesance nejen v této oblasti, ale i v celé zemi. Navíc i městečko je skutečně pohádkové a procházka parkem v údolí Zlatého potoka je nejen pro oko, ale i pro potěšení z pohybu. Jak v parku, tak v zahradě roste několik druhů dřevin, které lze zařadit mezi vzácné. Jedním takovým je i tisovec dvouřadý v údolí pod zámkem. Výlet do Opočna patří vždy mezi ty výjimečné a líbivé.

Ostatní informace

Opočno, zámecká ulice
Opočno, zámecká ulice
lupa

Celá vycházka se vejde do tří kilometrů a je vhodná i pro rodiny s malými dětmi. U rybníka Broumar, východně od města, kterým Zlatý potok protéká, je kemp a koupaliště. V severní části města je většinou nová výstavba. Město je dobře dostupné i veřejnou dopravou. Více o historii místa lze najít na webových stránkách města nebo zámku.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dobruška-Pulice
(vzdálenost od místa: 1.78 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Opočno, město, zámek a údolí Zlatého potoka.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace