Opět do Jeseníků - tentokrát do Karlovy Studánky

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Náš dvoudenní výlet začínáme už brzy po ránu - vstáváme o půl 4. a jedeme Zlínským expresem do Přerova. Odtud dálkovým autobusem - směr Jeseníky - Karlova Studánka.

lupa

Vystupujeme u stanoviště před Hvězdou. Vydáváme se od rozcestníku - okruhem nad lázeńským městečkem lesem po zelené značce. Jdeme kolem dřevěné chaty - kaple sv. Huberta - v jejím interiéru jsou olejomalby s loveckými výjevy, byla postavena roku 1758.

lupa

Odtud pokračujeme po silničce dplů k řece Bílé Opavě a umělému vodopádu. V bufetu před ním se zastavujeme na kávu, a pak jdeme přes park k městskému muzeu v přírodě, kde jsou umístěny jesenické geologické kameny - jsou volně rozhozeny po loučce, také velké balvany s různými druhy hornin a minerálů. Mezi tím jsou krásně upravevé cestičky, lavičky, květiny, a skalky, také tam stojí budova s prodejem suvenýrů a výstavou kamínků a minerálů.

Pak procházíme parčíkem s divokými kačenami, různými sochami a minivodopádem s potokem, který parčíkem protéká.

Ocitáme se přímo v lázničkách mezi kouzelnými dřevěnými pavilony, kde v tom nejmenším ochutnáváme léčebný pramen.

lupa

Zastavíme se také v cukrárně na kávu a neodoláme ani typickým lázeńským oplatkům. Pak po krátkém odpočinku pokračujeme kolem fontány s delfíny až k dolnímu parkovišti. Po mostku přes řířku Bílá Opava a kolem tří lázeńských okruhů jdeme nahoru k lesu. Odpočíváme a svačíme tu na lavičce, máme i nádherný výhled na lázně.

Za čím jedeme?

lupa

Horská říčka - Bílá Opava je úchvatná hlavně s jejími vodopády, kudy vede žlutá turistická značka, naučnou stezkou přes vodopády B. Opavy - cesta tudy je však obtížnější, vede kańonem. Jsou zde umístěny lávky, žebříky i řetězy - na nejobtížnějších místech. Trasa vede K. Studánkou a končí pod Ovčárnou. Kańon má spoustu krásných zákoutí s peřejemi, kaskádami, menšími i velkými vodopády. Kolem je smrkový pralesový porost. Vyskytují se zde i chráněné květiny, některé druhy živočichů a hmyzu. Nejkrásnější a nejvyšší je vodopád s výškou 7,9 m.

Dnes lze cestu Bílé Opavy projít i trasou z Ovčárny pod Pradědem. V zimě jsou trasy přes vodopády kvůli neschůdnosti uzavřeny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kromě kávy s oplatky - v cukrárně jsme jídlo měli sebou, ale je zde dostatek restaurací, bufetů i cukráren s občerstvením.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Je zde stále co objevovat a rádi sem jezdíme. Karlova Studánka je známým rekreačním střediskem s krásným okolím, lesy, přírodou, vodopády, značnými turistickými cestami, cyklotrasami. Je i známým lázeńským městečkem - návštěvníci můžou po procházkách městem relaxovat i sběrem borůvek ve zdejších lesích, posedět v dobré restauraci, či cukrárně. Pro milovníky zimních sportů je zde spousta běžeckých tras, několik lyžařských středisk s vleky.

Říká se že v Karlově Studánce je nejčistčí vzduch v cele Evropě.

Ostatní informace

lupa

Za prohlídku lázeńským městečkem se neplatí. Karlova Studánka - jsou státní léčebné lázně - celoročně nabízí rekreační pobyty s krásnou přírodou Jeseníků. Řada ubytování zde je v soukromí, penzionech, hotelích i kemp. Malá obec K. Studánka se nachází mezi městy Jeseník a Bruntál v údolí Bílé Opavy - v Hrubém Jeseníku.Další informace

Hodnocení:
1916. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rudná pod Pradědem zastávka
(vzdálenost od místa: 6.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Opět do Jeseníků - tentokrát do Karlovy Studánky

20.01.2013 17:02
Krásné lázně v krásném pohoří Jeseníků....

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace