Od Janova hradu k zámku v Lednici

Tipy na výlet, Lednicko - Valtický areál
Kam a jak jedeme?

lupa

Vlakem se dostáváme z Otrokovic přes Břeclav do Podivína, odtud je to 6,5 km pěšky k hradu. Opět manželův poněkud zbytečně komplikovaný výmysl - v 30 stupňovém vedru - na tůru - byl to horor!

lupa

K cíli naší cesty - umělé zřícenině - Janova hradu jdeme pěšky přes lužní les,louku,pole a ještě jsme nepotkali značku. Za ten kousek cesty jsme se stačili na sebe naštvat, protože každý měl o této trase trochu jiné představy. Jdeme tedy určitý úsek raději každý sám s občasným pohledem za sebe, jestli je ten druhý v dohlednu.

lupa

Setkáváme se u mostu přes Dyji, ale jsme nuceni se vrátit 1,5 km k přístavišti, odtud jdeme 600 m k silničce u Janova hradu. Ukldníme se v restauraci, kde čekáme na prohlídku a dáváme si zde kofolu a kávu, protože úmorné vedro a komáři po celou cestu nám dali zabrat.

lupa

Romantickou zříceninu - knížecího rodu Lichtenštejnů - Janův hrad obtéká řeka Dyje. Stavba je složena ze čtyř nárožních věží, ty ze čtyř stran spojují pouze obvodní zdi, čtvrtou stranu nádvoří - uzavírá vlastní budova zámečku.

lupa

V 1. patře se nachází velký Rytířský sál - sloužil k hostinám a velkým loveckým slavnostem. Ve věžích jsou salonky. Jížní věž má i druhé patro s balkonem, z něho se dostáváme do západní věže. Třetí patro tvoří vyhlídka nahoře - na jižní věži.

Velký sál, a také přilehlé místnosti zdobily orientální nástěnné malby.

lupa

Po prohlídce jdeme opět přes louky a lužní les - bohatý na komáry - do Lednicko anglického parku, procházíme areálem k 60 m vysoké romantické stavbě - Minaretu, ale bohužel je v opravě. Dnes slouží jako rozhledna. 1. patro Minaretu tvoří 8 sálů - na jejich podlahách je kamenná mozaika, stropy a stěny zdobí klikaté nápisy moravského rukopisu. Ve sklepě vystavovali Lichtenštejnové orientální předměty z cest po Africe a Asii - ve vitrinách.

lupa

Komu se sem nechce pěšky, z parku od zámku v Lednici si může trasu k panství Janova hradu, který kdysi sloužil jako lovecký zámeček - pro velké hostiny panstvu po lovech - zkrátit romantickou plavbou výletní lodí po řece Dyji.

Za čím jedeme?

lupa

Od Minaretu procházíme kolem rybníků s labutěmi pohádkovou krajinou k zámku. Zdejší rozsáhlě parky a zahrady jsou pěkně upraveny, přes 1 rybník se nám otevírá pohled na vzdalijící se romantickou stavbu Lednického parku - Minaret, který je od zámku vzdálen asi 2 km.

lupa

Ocitáme se u nádherného - novogotického zámku v Lednici, který stojí ve francozské zahradě spolu s nádherným skleníkem je obklopen rozsáhlým parkem s exotickými stromy a keři. Ke shlédnutí je několik prohlídkových tras, které ukazují návštěvníkům zámecké interiéry s díly mistrů řezbářů a stylový nábytek. Vidíme zde díla tří směrů - barokního, romantického a novogotického.

lupa

Přízemní prostory sloužily jako - reprezentační sály s bohatou řezbářskou výzdobou - k pořádání plesů a bálů - je to I. prohlídkový okruh. V II. prohlídkovém okruhu shlédneme dnes - Knížecí apartmány - soukromé pokoje v 1. patře - sloužily k obývání knížecí rodiny. V 2.patře - dnes 3. prohlídkovém okruhu byly dětské pokoje. 4. okruhem je umělá krápníková jeskyně s výstavou strašidel - nachází se - v lednickém podzemí, také upoutá mořské akvárium - Malewi. Za prohlídku stojí i obrazová galerie - v součastnosti se zde pořádají výstavy. Obdivovat můžeme i - zámeckou knihovnu, je vyřezána z jedinného stromu - v přízemí zámku - vyniká svou řezbářskou výzdobou stejně jako vřetenové schodiště ve vstupní hale, také krásné stropy a spodní obložení stěn - Tyrkyského, Červeného a Modrého pokoje.

lupa

Stejně zajímavý je i zámecký park s rybníky a alejemi. Pohádkový zámek v Lednici sloužil šlechtě jako letní sídlo, užívali ho od jara a na podzim se vraceli do zámku ve Valticích. Poblíž zámku se nachází velký skoro 100 m dlouhý a 13 m široký skleník se subtropickými a tropickými rostlinami převážně z Jižní Ameriky. Také je zajímavý areál dravých ptáků - některé druhy jsme viděli před zámkem, kde je předváděli sokolníci.

lupa

Kdo chce, cestu rozsáhlým zámeckým parkem se zahradami si může zpříjemnit romantickou projížďkou v kočáru s koňmi. My se po prohlídce toho všeho ještě vydáváme obhlédnout městečko. Po večeři jedeme autobusem do Břeclavi, odkud pokračujeme vlakem domů do Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Povečeřeli jsme v příjemné zahradní restauraci v městečku - Lednici.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Dnes je lednický zámek majetkem státu a se svým zámeckým barokním parkem patří k nejnavštěvovanějším památkám v ČR. I pro nás stejně jako Janův hrad - byl velkým zážitkem.

Ostatní informace

V zimní sezóně řeka Dyje málo zamrzá, proto zde probíhají projíďky lodí od zámku v Lednici k Janovu hradu po celý rok.

VSTUPNÉ:

- zámecká zahrada v Ledici - celoročně zdrama

- Janův hrad - I. i II. okruh - dospělí 50 kč, děti od 6 let, důchodco od 65 let, studenti - 30 kč

- Jeskyně - dospělí 40 kč, děti 20 kč

- zámek v Lednici - I. i II. okruh - dospělí 150 kč, děti,studenti, důchodci 80 kč

Výstavní galerie - obrazová galerie - dospělí 50 kč, děti, stud., důch. 30 kčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lednice
(vzdálenost od místa: 0.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Od Janova hradu k zámku v Lednici

Lednice
03.05.2015 14:22

verča
Vypadá to být velmi zajímavá trasa :) Možná si to dáme i my s manželem :) Plánujeme jít do Lednice příští víkend, trošku si odpočinout a zrelaxovat se :) Už teď hledám vhodný program, abychom si odpočinuli nejen mentálně, ale trošku se také fyzicky "zničili". Budeme bydlet v penzionu ONYX, takže to bude kousek od centra a hlavně je to jen kilometr, takže tam můžeme jít pěšky a auto nechat na jejich parkovišti u penzionu :)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace