Novoroční výstup na Háj (2013)

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

pamětní list 2013
pamětní list 2013
lupa

Novoroční výstup na Háj, nalézající se severozápadné od Šumperka, je tradiční akcí, pořádanou KČT. Na Nový rok 2013 proběhl již 37. ročník tohoto podniku. Součástí výstupu do nadmořské výšky 631 metrů je i zdolání dalších 24 metrů - a 134 schodů - na vyhlídkovou plošinu zdejší, 29 metrů vysoké, dřevěné rozhledny.

lupa

Novoroční výstup na Háj, kterému ovšem v Šumperku všichni říkají Senová, je hvězdicový. Většina lidí jde pěšinami přes pole od Šumperka nebo kolem hájenky od "hranice" Šumperka a Dolní Temenice. Vystoupat se ale dá i od Bludova, z Rudy nad Moravou nebo z Rozcestí na hřebeni silnice, vedoucí ze Šumperka do Hrabenova.

Za čím jedeme?

Háj neboli Senová
Háj neboli Senová
lupa

Vzhledem k tomu, že se jedná o tradiční akci, je to hodně o setkávání přátel. Mnozí byli na této akci více než třicetkrát. Jde, samozřejmě, i o to, aby se člověk po silvestrovské noci přinutil vstát a stoupat někam do výšin. Přesto se této akce zúčastní většinou kolem tisíce účastníků, nepočítaje desítky a desítky jejich čtyřnohých přátel.

pohled k Šumperku
pohled k Šumperku
lupa

Za cíl lze považovat určitě i návštěvu zdejší rozhledny. Ta zde stojí již od roku 1934, kdy se ještě jmenovala po M.R. Štefánikovi. Ta však v roce 1953 vyhořela po zásahu bleskem a obnovena byla až po roce 1989 z iniciativy obcí Šumperk, Bludov a Ruda na Moravě, na jejichž území se nachází.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Přímo v přízemních prostorách rozhledny je stánek, kde se kromě pohledů dá koupit nějaký ten oplatek, čokoláda či teplé i studené nápoje. Většinou bývá k dostání i nějaká ta polévka. Lze také využít bohaté nabídky gastronomických služeb ve městě Šumperk i v okolních obcích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

mezipřistání U Křížku
mezipřistání U Křížku
lupa

Nevýhodou letošního ročníku byla zledovatělá cesta, takže se muselo jít trošku mimo ni a i tak se to neobešlo bez pádů některých účastníků výstupu. Výhodou, naopak, bylo počasí. Minimálně v dopoledních hodinách bylo slunečno a dobrá viditelnost. Například v minulém roce byla nulová, a tak jsme tenkrát na vyhlídkovou plošinu rozhledny ani "nelezli". Letos jsme si užívali výhledů na Šumperk i na hřeben Hrubého Jeseníku.

Ostatní informace

lupa

Rozhledna Háj je na Nový rok otevřena od 9,00 hod. do 15,00 hod. Za desetikorunové vstupné obdžíte i pamětní list s číslem a razítkem. A protože se nám letos hůře vstávalo (vyráželi jsme o hodinu později), propadli jsme se oproti loňsku o 250 míst.

interiér
interiér
lupa

Slivovici jsme měli vlastní a plechovkové pivo stojí na rozhledně 25,- Kč. A možnost si na Nový rok popřát s přáteli hodně štěstí a zdraví nebo si pohrát se smečkou huskyů je k nezaplacení ...Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ruda nad Moravou
(vzdálenost od místa: 3.41 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Novoroční výstup na Háj (2013)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace