Na výletě v Třebívlicích a Třebenicívh

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Třebívlic podívat se do muzea Urliky von Levetzow.

Za čím jedeme?

Kamenná slunce u Hnojnic
Kamenná slunce u Hnojnic
lupa

Cestou do Třebívlic jsme se zastavili u národní přírodní památky Kamenná slunce u obce Hnojnice. Je to pozůstatek sopečné činnosti. Tzv. Kamenná slunce vznikla chladnutím jílových jader.Slunce mají velikost od několika cm až do 1 m. Lokalita je chráněna od roku 1953, je ale poškozována návštěvníky.

lupa

Obec Třebívlice leží v Českém středohoří v lokalitě kde se nachází české granáty. K nejvétší těžbě došlo na přelomu 15. a 16. století za vlády Lobkowiczů. V roce 1789 byl vydán dekret, že všechny nalezené granáty patří vrchnosti.

lupa

V Třebívlicích je muzeum Urliky von Levetzow, která se v roce 1821, když jí bylo 17 let, potkala v Mariánských lázních s básníkem J. W. Goethem, tehdy již 72letým. Vznikl mezi nimi velmi silný citový vstah. Goethe požádal o ruku Urliky, byl však odmítnut. Urlika zůstala básníkovi věrná, nikdy se nevdala. V roce 1824 se natrvalo odstěhovala do Trěbívlic ke své matce. Po smrti matky v roce 1868 se stala Urlika majitelkou panství. Byla pravou dobroditelkou zdejšího lidu.Zemřela ve věku 95 let. Je pochována v hrobce na zdejším hřbitově.

lupa

Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Třebenicích, kde je muzeum českého granátu. Zde se dozvíte vše o těžbě a výrobě šperků z českého granátu. Mezi exponáty najdete i šperky Urliky von Levetzow. Mají tu i třetí největší český granát vážící 2,64 g. Ve věži kostela muzea českého granátu je čtvrťový mechanický hodinový stroj se třemi ciferníky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se můžete v hospodě U nás, kde vám uvaří na co máte právě chuť.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbylo se nám celé muzeum, i kachny na rybníce.

Ostatní informace

V muzeu Urliky von Levetzow je vstupné 20 kč

V muzeu českého granátu je vstupné - základní 30 kč

snížené 20 kč (studenti, důchodci)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Třebívlice
(vzdálenost od místa: 0.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na výletě v Třebívlicích a Třebenicívh

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace