Na romantickou zříceninu Brníčko

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

V krajině plné kopců Hanušovické vrchoviny stojí na jednom z nich zřícenina malebného hradu Brníčko. Nejvýznamnější z jeho vlastníků byl rod Tunklů ze Zábřeha a Brníčka. Hrad byl vybudován někdy ve 14. století. Poničila ho uherská vojska. Opuštěn byl definitivně v 16. století, kdy se z něho postupem doby stala zřícenina.

lupa

Vlakem jsme se dostali ze Zlína přes Otrokovice, Přerov - do Zábřeha, kde vystupujeme a pokračujeme autobusem do obce Brníčko. Zřícenina je vidět ze silnice, vyčnívá nad loukami - mezi lesem nad obcí a hned upoutá pozornost. Přístup k ní je po turistických značkách - pod loukami, trochu serpentinovou cestou, ale pohodlnější - až k hradu - to je po modré značce. Pro zdatnější návštěvníky - je červená - asi 1km od konce obce.

lupa

No, ale to by nebyl můj " drahý manžel, " aby pro nás nevybral tu horší trasu - prý tam budem dřív, a že by to nebyla žádná romantika, kdyby jsme touto cestou nešli, spíš v tom hrozném vedru netrpěli.

Za čím jedeme?

lupa

Od rozcestí u Dolního Brníčka procházíme obcí kolem barokního kostela ze 13. století. Od konce obce pak kousek nad domy začínáme stoupat po červené serpentýnové značce zalesněným terénem - prudce do kopce. Chodníček se stával stále prudším a mě ubývají síly nadávat, také jsme se často zastavovali a odpočívali. Úsek stoupání je sice - 1/2 km, ale při závěrečné - té nejhorší části to vypadalo, že je to moje poslední hodina. Naštěstí se nade mnou už rýsovaly zbytky hradu, takže možnost vrátit se a jít lepší cestou jsme nakonec neuskutečnili.

Procházelo se tam několik návštěvníků, čím víc jsme se blížili k hradu, tím se otevíral nádhernější výhled do údolí, do dědiny a širokého okolí.

lupa

Takže co zde návštěvníci vidí dnes ? Celé hradní jádro, které obkružuje val, za ním je hluboký hradní příkop a nad ním vidíme části zříceniny, zbytky klenuté brány, vysoké části zdí z plášťové zdi - tří dílného hradního paláce a velkých pilířů - kdysi zpevňovaly velké hradby. Je to tu velmi romantické místo, před zříceninou na louce jsou dřevěné lavičky a ohniště.

lupa

Okolní krajina s vršky, poli, loukami, lesem i obydlími - jsou součástí tohoto malebného hradu. A co vidíme v dálce ? Je to masiv Hrubého Jeseníku s Pradědem. Až jsme se pokochali zdejší romantikou, vydáváme se zpět - tentokrát tou pohodlnější cestou pro normální lidi, jen jsme si ji trochu zkrátili, od hradu jdeme přímo přes louky dolů k pěšině, která od hradu vede trochu oklikou. Dojdeme k cestě a zastávce autobusu do Zábřeha, odtud budeme pokračovat vlakem do Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zastavili jsme se v obci Brníčko v příjemné krčmě pod hradem na malé občerstvení a kávu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kromě výstupu k hradu se nám na tomto romantickém místě moc líbilo. I počasí nám přálo.

Ostatní informace

Za prohlídku zdejší zříceniny se neplatí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Postřelmov
(vzdálenost od místa: 3.89 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na romantickou zříceninu Brníčko

03.02.2013 18:47
Romanticky působící zřícenina hradu nad obcí. My jsme se vydali na ni již 2 x a pokaždé tím prudkým stoupáním po červené....Návštěvu doporučuji. !
Malá oprava
03.02.2013 18:51

Brníčko je v Úsovské pahorkatině, čili v Hanušovické vrchovině. Zábřežská vrchovina je na západě od údolí Moravy. Ale jinak je to ze Zábřeha kousek. Jinak to tady je dosti dobrý, hlavně restaurace U Kouřilů. Ostatně o tom autorka píše.

Re: Malá oprava
04.02.2013 15:26

Zdravím a děkuji za upozornění, to byl nechtěný omyl, psala jsem to s chřipkou a horečkou. Už jsem to opravila.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace