Muzeum zemědělských strojů Hoštice-Heroltice

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

Jihomoravská obec Hoštice-Heroltice vznikla sloučením obou obcí v roce 1949. Nachází se 3 km od Vyškova, na silnici č. 430 vedoucí z Vyškova směrem na Přerov. Železniční zastávka Hoštice-Heroltice je součástí železniční tratě č. 300 Brno - Přerov a zastavují zde osobní vlaky.

Za čím jedeme?

lupa

Od července 2012 je v areálu zemědělské farmy Hoštice - Heroltice, která je součástí ZOD Haná se sídlem ve Švábenicích umístěna expozice zemědělských strojů a nářadí od 19. století do druhé poloviny dvacátého století. Vystavené exponáty se týkají dřívějšího způsobu života na vesnicích v okolí Vyškova. Počátky sbírky zemědělského nářadí a strojů sahají do roku 1985, kdy se začalo s cíleným uchováváním vyřazených strojů a nářadí nejen z družstva, ale i od soukromníků.

lupa

Od roku 1998 jsou sbírkové exponáty prezentovány veřejnosti. V červenci 2012 byla slavnostně otevřena nová muzejní expozice v Hošticích-Herolticích. Ve dvou zrenovovaných stájích se nachází nářadí a stroje, jež bývaly součástí zemědělských usedlostí, tak i největší magnet muzejní sbírky, historické traktory. Většina exponátů je v majetku družstva, něktré jsou zapůjčeny, jak od soukromých osob, tak z muzea ve Vyškově (nerenované traktory).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dříve byl v provozu v Herolticích starý zájezdní hostinec (původní formanská hospoda) vzdálený asi 300 m od muzea. V současnosti je mimo provoz.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Velice kladně hodnotím snahu a úsilí ZOD Haná se sídlem ve Švábenicích v čele s panem Jiřím Cupákem garantem expozice o zachování kulturního dědictví po našich předcích, týkající se života a hospodaření na vesnici minulého a předminulého století.

Ostatní informace

Otvírací doba muzea:

červenec - srpen denně od 9:00 do 17:00 hod.

září pouze sobota a neděle 9:00 do 17:00 hod.

V jiné dny otevřeno po telefonické domluvě J. Cupák, tel.: 604 451 476

email : j.cupak@seznam.cze

WWW.MUZEUMHOSTICE.CZDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chvalkovice na Hané
(vzdálenost od místa: 2.17 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Muzeum zemědělských strojů Hoštice-Heroltice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace