Muzeum Letecké bitvy - 11.září 1944

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

expozice leteckého muzea
expozice leteckého muzea
lupa

11. září 1944 tento den se zapsal do historie České republiky jako - Černé pondělí nad Krušnohořím. V letecké bitvě zde zemřelo během třiceti minut okolo 80 mladých letců. A vše pro nesmyslný sen jednoho muže, který chtěl ovládnout svět a rozpoutal tak 2. světovou válku.

A co se tu vlastně stalo?

expozice leteckého muzea
expozice leteckého muzea
lupa

100. bombardovací skupina (američtí letci), známá jako „Krvavá stovka“ měla za úkol zaútočit na rafinérie v sasském Ruhlandu. Němci se však na útok připravili a do boje poslali své záchytné stíhače Me 109 a FW 190 od 2. a 3. Skupiny Jagdgeschwader. Došlo ke střetu, při kterém bylo sestřeleno více než 50 strojů. Většina sestřelených letadel dopadla na velice malé území českého a německého Krušnohoří.

model zříceného letadla
model zříceného letadla
lupa

O 53 let později se v Kovářské setkali přímí protivníci z této bitvy, tj. němečtí a američtí letci a otevřeli zde muzeum jim věnované. Oba tyto národy se zde setkali, aby dokázali nesmyslnost této letecké bitvy, jakož to i všech jiných bitev a válek.

Co v muzeu uvidíte?

osobní věci letců
osobní věci letců
lupa

Nejprve se z bitvou seznámíte pomocí videa, které vám navodí atmosféru 11.září 1944. Poté budete procházet Expozici muzea, která vás seznámí s takticko-technickým pozadím letecké války, historií jednotek účastnících se bitvy, průběhem bojů, osudy sestřelených letců obou bojujících stran a jejich strojů.

uniformy letců
uniformy letců
lupa

Celá expozice je doplněna o unikátní historické fotografie, dokumenty, osobní věci sestřelených letců, uniformy, vyznamenání, letecké výstroje, modely účastnících se letounů a to vše je doplněné vzpomínkami pamětníků i žijících účastníků bitvy.

Vystavené exponáty jsou tematicky rozděleny a komplexně mapují průběh bitvy a vztahy mezi jednotlivými haváriemi a osudy letců.

Muzeum naleznete za budovou Mateřské školky a naproti hřbitovu. Pokud zaparkujete automobil na parkovišti vedle základní školy (hned u silnice, naproti hotelu), přejdete silnici a vydáte se po chodníku směrem k panelákům cca 50 metrů, tady už jen stačí vyjít okolo mateřské školy nahoru a vydat se směrem ke hřbitovu. Po několika metrech narazíte na muzeum.

Za čím jedeme?

Jedeme se seznámit s událostí, která se odehrála 11.9.1944 nad územím ČR. V obci Kovářská je jí věnováno nejen muzeum, ale i pomník který zde byl vystavěn jako pocta sestřeleným letcům. Pomník byl slavnostně odhalen 11.9.1994 přesně ve 12 hod a 21 minut v čas, kdy se na základní školu v Kovářské zřítila zadní část ze sestřelené B-17. Pomník nalezneme před základní školou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se dá přímo v Kovářské nachází se zde hospůdka v hotelu naproti základní škole.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Muzeum nás velmi zaujalo celá expozice je pěkně a poutavě udělána.

Ostatní informace

Vstupné:

byli jsme tento víkend a platili jsme na dospělého 35 kč

Otevírací doba:

sobota – neděle od 14:00 do 18:00 a každou středu od 14:00 do 17:00. Návštěvu skupiny osob je možné objednat předem.

Více informací na: www.museum119.czDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kovářská městys
(vzdálenost od místa: 1.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Muzeum Letecké bitvy - 11.září 1944

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace