Mariánská Týnice

Tipy na výlet, Plzeňsko
Mariánská Týnice
Mariánská Týnice
lupa

Mariánská Týnice je bývalé probošství cisterciáckého kláštera v Plasích, západně od městečka Kralovice. Je ve vsi Mariánský Týnec a slouží dnes jako Muzeum a galerie severního Plzeňska.

Mariánská Týnice
Mariánská Týnice
lupa

Cisterciáci dostali ves jakožto odkaz již v r. 1230, ale na přelomu 16. a 17. století se o ni "přetahovali" s Gryspeky, kteří si ji přivlastnili. R. 1613 při vyhrávají a je opět jejich. Stalo se tak ke štěstí Týnice a potažmo i dnes našemu; ani zdejšímu klášteru se nevyhnula třicetiletá válka, v níž byl zpustošen. Plaští cistercicáci však pozvali na začátku století 18. k renovaci plaského kláštera věhlasného architekta Santiniho a podle jeho návrhu byla následně opravována i Mariánská Týnice. Jeho prací je dnešní podoba kostela Zvěstování P. Marie, na němž se malbou podílel jezuita Josef Kramolín. Je to typická ukázka vrcholného baroka, korunovaná kopulí a nádhernou freskovou výzdobou.

Mariánská Týnice
Mariánská Týnice
lupa

Muzeum, které je dnes v prostorách bývalého probošství, nabízí několik velmi zajímavých stálých expozic. Je to expozice o historii Mariánské Týnice, dále o historickém vývoji severního Plzeňska. Od roku 2010 je otevřena národopisná expozice, kde kromě lidových zvyků, typických oděvů či například zemědělského nářadí uvidíte litinové výrobky z 19. století, pocházející z plaské slévárny, založené kancléřem Metternichem.

 

Mariánská Týnice
Mariánská Týnice
lupa

V Mariánském Týnci žádnou restauraci ani jinou možnost občerstvení nenajdete (pokud ji ovšem před námi někam dobře neschovali), ale v nedalekých Kralovicích si jistě z několika možností vyberete...

Než opustíte Týnici, trochu se kolem ní ještě projděte. Narazíte na majestátní památný strom, prastarou Radimovu lípu. Je posledním pozůstatkem dlouhé lipové aleje se sedmi kaplemi, která byla vysázena z Kralovic do Týnice účastníky potlačeného selského povstání v r. 1680.

Informace o vstupech a cenách na oficiálních stránkách Mariánské Týnice:

http://www.marianskatynice.cz/index.php?lang=czech&str=expozice
Další informace

Hodnocení:
3310. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kralovice u Rakovníka
(vzdálenost od místa: 1.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Mariánská Týnice

29.04.2013 09:40
nádherné a umpozantní místo

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace