Lovecký zámeček Windsor u Siřejovic.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Pohled na zámeček ze silnice ze Siřejovic do Keblic.
Pohled na zámeček ze silnice ze Siřejovic do Keblic.
lupa

Na zámeček se dostaneme nejlépe po dálnici D8 jak od Lovosic, tak od Prahy. Sjedeme po EXITU 45 blízko Lovosic a po něm se dle směrových cedulí vydáme směrem na Libochovice a další cedule u křižovatky u Siřejovic nás dovede až do již zmiňované obce. Zde bude lepší odstavit auto a do cíle dojít pěšky, protože pod zámečkem není moc možností, kde odstavit auto. Podle další cedule se vydáme směrem na Keblice a pod návrším, kde stojí zámeček, odbočíme vpravo a rovně ( ne doleva) půjdeme po cestě na okraji pole a po asi 50 metrech opět odbočíme vlevo na loučku, přes kterou se vydáme a dobře budeme sledovat křoviska, protože v nich je schovaná přístupová pěšina vedoucí až k zámečku. Cesta (pěšinka) je neznačená a ne moc dobře viditelná. Sám jsem ji našel až po delším hledání.

Za čím jedeme?

přiblížení
přiblížení
lupa

Jedeme na lovecký zámeček Windsor u obce Siřejovice. Jedná se o bývalý mlýn, postavený někdy před rokem 1843 a sloužil okolním obcím, jako jsou Vrbičany, Siřejovice, nebo Keblice. V tomto mlýně se mlelo až do roku 1870, kdy ho poslední mlynář jménem Kunze prodal bratrům Tschinkelovým z Lovosic. Tito bratři hned po koupi mlýn přestavěli na lovecký zámeček. Jedná se o vzor anglických letohrádků v novogotickém stylu. Jeho hlavní a typickou součástí je kruhová část, její výška je asi 12 metrů. Ještě, když byl zámeček v pořádku, tak už na dálku upozorňoval na sebe bílou barvou zdí. Při přestavbě z mlýna na lovecký zámeček bylo na vrcholu kruhové stavby vybudováno cimbuří.

Hlavní kruhová část zámečku....
Hlavní kruhová část zámečku....
lupa

Zámeček nebyl ale dlouho obýván, protože průmyslník Tschinkel (dále je uváděn jen jeden z bratrů) zkrachoval a lovecký zámeček začal postupně chátrat. Někdy v minulosti v něm měla být i restaurace, ale o této informaci jsem více nezjistil. V dnešní době zbyla ze zámečku hlavně středová kruhovitá stavba ze zbytkem přístavby. Zámeček je kolem dokola obrostlí křovím. Není to moc turisticky navštěvované místo. Dokonce bylo i několik zájemců, kteří by zámeček koupili a opravili, ale kdo ví.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Při mé návštěvě jsem si vystačil s jedním sýrovým rohlíkem a čistou vodou. Bydlím nedaleko, tak jsem více jídla nepotřeboval.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

....a s přístavbou.
....a s přístavbou.
lupa

Co se mi nejvíc líbilo je, že při cestě na Windsor se naskýtají krásné výhledy na České středohoří. Při mé cestě na zámeček se mi moc hezký výhled ale nenaskytl, ale výhledy už znám z dob, kdy jsem jezdil, či chodil do/z truhlářského učení ve Vrbičanech.

Ostatní informace

přístavba
přístavba
lupa

Tento výlet jsem pojal jako pvní menší projížďku na kole v roce 2013. Ze zámečku se nenaskýtají žádné výhledy do krajiny, protože kolem dokola je docela vysoké křoví. Nedaleko se nachází dálnice D8 a benzínová pumpa s občerstvením.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lukavec
(vzdálenost od místa: 2.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lovecký zámeček Windsor u Siřejovic.

10.03.2013 08:08

  Hezká a romantická zřícenina.

10.03.2013 07:20

Dobrý den Vítku!

Tak o tomhle "zámečku" vím ale vím o něm jako o zřícenině mlýna a několikrát jsem okolo něj projížděla po silnici, ze které je vidět ale nebyl čas..... taky jsem si říkala, že bych se tam podívala..., ale že to byl zámeček jsem nevěděla.

Re:
10.03.2013 11:38

Přeji též dobrý den.

Už dlouho mě tato stavba fascinovala. Jak už jsem psal v článku, tak jsem chodil do učení ve Vrbičanech a při cestách jsem tento zámeček měl skoro pokaždé na očích, ale až teprve teď v březnu jsem se konečně dostal k tomu, abych se na něj podíval.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace