Litomyšl křížem krážem

Tipy na výlet, Pardubicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Ráno vyjíždíme osobním vlakem ze Zlína do Otrokovic, zde přestupujeme na rychlík. Další přestup nás čeká v Olomouci, České Třebové a poslední přestup v Chocni na místní lokálku a konečně konečná a my vystupujeme. Po malém občerstvení pokračujeme dál pěšky k historickému centru města Litomyšle, které na nás ihned zapůsobí ohromujícím dojmem.

Za čím jedeme?

lupa

Město bylo a je střediskem vzdělanosti, zaujme jak pestrobarevností domů tak členitými podloubími, kde je zachováno umění různých uměleckých slohů. Domy mají převážně barokní a klasicisní ráz. Oddechnout a nabrat síly před další prohlídkou města můžeme přímo na náměstí, kde stačí si vybrat z množství kavárniček a stánků skrytých ve stínu podloubí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Také my jsme tak učinili a v jedné z kavárniček jsme se občerstvili kávou a kofolou. Zajímavosti, které by nám neměli uniknout: od roku 1949 se zde každoročně koná operní festival Smetanova Litomyšl. Každý ví, že zámek patří k nejvýznamějším renesančním stavbám u nás. Na zámku lze shlédnout 5 prohlídkových okruhů, které nám představí jak obytné pokoje, tak i reprezentativní sály, knihovnu, atd... Za pozornost stojí také zámecké divadélko z 18. století s expozicí historických klavírů a dochovaných kulis s původními dekoracemi. 135 schodů zavede návštěvníky do 55 m vysoké zámecké věže, kde je instalována expozice plná strašidel, ale to není všechno - projít se dá i 500 m chodeb zámeckého podzemí. Čas oddechu můžeme prožít na nádvoří zámeckého parku, kterému tóny stylové hudby dodávají na romantice. Hlavně svatebčané využívají tyto zahrady upravené ve francouzském stylu v období jara a léta. Před zámkem spatříme bazén se sochami - působí jako živé bytosti. V klášterní zahradě se nachází piaristický kostel. Neméně zajímavá je socha zdejšího rodáka - hudebního skladatele Bedřicha Smetany, která je umístěna na horním konci Smetanova náměstí. V jeho středu nás zaujme velká kašna s plastikami. Na náměstí spatříme i radnici s věží a orlojem, také velký kostel.Jak na zdejší zámek s " psaníčkovou " výzdobou, tak i na celé toto nádherné město si odvážíme domů plno milých vzpomínek a na závěr si ještě jednou fotíme panorama náměstí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Prohlídka města byla nezapomenutelná, naopak nelíbilo se nám to množství aut, které budˇprojížděli nebo parkovali přímo na hlavní třídě historického náměstí - ke zdejší romantické podobě města se to vůbec nehodí.

Ostatní informace

Za prohlídku zámeckých okruhů se samozřejmě platí vstupné, ale nemá cenu uvádět jeho výši - v Litomyšli jsme byli loni a od té doby se jistě změnilo.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litomyšl
(vzdálenost od místa: 1.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Litomyšl křížem krážem

11.11.2012 19:43

MICHAL MAREK

Smilewink zase moc hezké fotky... jsi profík !!!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace