Křížem krážem Hruboskalskem

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Podzimní skalní město
Podzimní skalní město
lupa

Za počátek putování zvolíme parkoviště u zámku na Hrubé Skále (odbočka ze silnice I/35 v Radvánovicích). Odsud se vydáme po Zlaté stezce Českého ráje směr Valdštejn. Hned po první serpentině vyskeřské silnice trasa odbočuje vpravo k arboretu Bukovina, dále pak přes vyhlídky Na Kapelu a U Lvíčka a rozcestí u Kavčin k hospůdce u hradu Valdštejna. Po prohlídce můžeme volit ze dvou možností;

Podzimní skalní město
Podzimní skalní město
lupa

- Delší cesta pokračuje dále po Zlaté stezce k osamocenému skalnímu útvaru a vyhlídce Hlavatice. Z rozcestí Pod Hlavaticí se vrátíme k Valdštejnu po žluté a zelené. Dále pak stejně jako kratší cesta.

Podzimní skalní město
Podzimní skalní město
lupa

- Kratší cesta vede zpět z Valdštejna zpět po červené na rozcestí U Kavčin a dále pak horem, dolem po modré značce přes Janovku a pod Kapelou. Někdy jsou tu k vidění i mufloni. Od rozcestí u Antonínova pramene pokračujeme vzhůru po žluté kolem Symbolického hřbitova, Mariánskou vyhlídku a Adamovo lože zpět k parkovišti.

Za čím jedeme?

Podzimní skalní město
Podzimní skalní město
lupa

Zámek Hrubá Skála - romanticky regotizovaný zámek, postaven ve 13.stol. rodem pánů z blízkého Valdštejna. Poslední majitelé panství Aerenthálové provedli úpravu celé oblasti, Alois Lexa von Aerenthal, rodák z Hrubé Skály, byl nechvalně proslulým rakousko-uherským ministrem, architektem tzv. bosenské krize. Dnes přístupno pouze nádvoří, kaple a vyhlídková věž.

Podzimní skalní město
Podzimní skalní město
lupa

Hruboskalsko - Rozsáhlý areál plný skalních věží, útvarů, schodů, vyhlídek a cestiček, dnes přírodní park. My navštívíme vyhlídky Na Kapelu, u Lvíčka, nejhezčí Janovku a Mariánskou s výhledem na zámek. Součástí areálu je také arboretum Bukovina.

Podzimní skalní město
Podzimní skalní město
lupa

Hrad Valdštejn - založen patrně koncem 13.století rodem Markvarticů, později v majetku Smiřických a Aerenthálů. K hradu postaven barokní most se sochami světců, v kapli sv. Jana Nepomuckého je prý jediné vyobrazení K.H.Máchy jako tohoto světce. Ve sklepení modely hradů Českého ráje.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Celou cestu potkáváme občerstvovny různého druhu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celá oblast je okouzlující v každém ročním období.

Ostatní informace

Vstupné pouze do areálu Valdštejna - http://www.hrad-valdstejn.cz/Další informace

Hodnocení:
4047. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hrubá Skála
(vzdálenost od místa: 1.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Křížem krážem Hruboskalskem

Hruboskalskem
15.07.2012 08:46

Naposledy, letos v červnu jsem s rodinou podnikl cestu Hruboskalskem ze Sedmihorek po modré turistické značce, vedoucí prakticky Skalním městem, známou Kapelou, pod Čertovou rukou, Sfingou a podobně. Je to romantická, i když místama docela náročná procházka, okruh je docela dobře značen a je rozhodně méně frekventovaný než červená Zlatá stezka.

Výjdete před Valdštejnem a pak se můžete napojit na další značené cesty.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace