Kostelní cestou na rozhlednu

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Výlet za tajemným Bradáčem na zříceninu hradu a na rozhlednu.

Za čím jedeme?

Bradáč
Bradáč
lupa

Vycházím od nádraží. Silnicí stoupám do horní části Oseka, kde se na skalním ostrohu tyčí zřícenina strážního hradu Rýzmburk. Je to jeden z nejrozsáhlejších středověkých hradů v Čechách. Stojí na úpatí Krušných hor v místě, kterým procházely staré solné a obchodní cesty z Německa přes Osek do Čech. Úkolem tohoto strategicky postaveného hradu bylo střežit tyto kupecké cesty a také se zde vybíralo mýtné.

Rýzmburk
Rýzmburk
lupa

Po roce 2000 vzniklo Občanské sdružení na záchranu hradu Rýzmburk. Tito nadšenci ve svém volném čase a z vlastních prostředků se snaží zachránit to co z hradu zbylo. vysekali a vykáceli náletové dřeviny, uklidili nepořádek a upravili přístupové cesty. A tak se objevily dosud neznámé části hradu.Také se opravila původní přístupová cesta po jihozápadním svahu. Nebudu se zmiňovat o historii hradu, to bylo již několikrát popsáno v jiných příspěvcích. Ale dočetl jsem se o tajemném Bradáčovi. A to byl hlavní důvod mé návštěvy hradu. Jde o tvář vysekanou v pískovcovém bloku. Neví se nic o době vzniku, ani koho představuje. Tvář dostala jméno Bradáč. Tento pískovcový blok je součástí hlavní jižní brány. Teprve zpřístupněním původního vstupu na hrad je možné Bradáče při troše pozornosti nalézt.

Rýzmburk
Rýzmburk
lupa

Další zajímavostí je torzo starého pomníčku u naučné stezky pod hradem. Je na něm čitelné první slovo - Ferdinand. Zajímal jsem se o historii tohoto pomníčku a dozvěděl jsem se, že byl postaven na památku jakéhosi Ferdinanda, který byl zabit na této kupecké stezce, protože vybíral velké mýtné.

pomníček pod hradem
pomníček pod hradem
lupa

Po prohlídce hradu a jeho okolí jsem pokračoval po modře značené cestě na Dlouhou Louku. Této cestě se říká Kostelní cesta. V minulosti po této cestě chodili věřící a poutníci do kostela na Dlouhé Louce.

Cesta prudce stoupá. Míjím mohutný památný buk. Jeho stáří se odhaduje na 240 let, má výšku 31 metrů a obvod 5,5, metru.

Rýzmburk
Rýzmburk
lupa

Po výstupu na hřeben Krušných hor je zasloužený odpočinek a občerstvení v restauraci Na Rozcestí. Od restaurace je vidět telekomunikační věž s rozhlednou. Tak kousek přes louku a jsem u rozhledny. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 15 metrů je nádherný kruhový výhled na Krušné hory a České středohoří.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Dobré občerstvení v restauraci Na Rozcestí

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Musí se ocenit velký kus práce, kterou odvedli nadšenci na Rýzmburku. Nádherný výhled z rozhledny.

Ostatní informace

Z Dlouhé Louky můžeme navštívit ještě dva vyhlídkové vrcholy. A to po modré TZ Loučnou, nebo po zelené TZ Stropník.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Osek město
(vzdálenost od místa: 2.26 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kostelní cestou na rozhlednu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace