Kostelec nad Orlicí

Tipy na výlet, Orlické hory a podhůří
Kam a jak jedeme?

Při cestě do Orlických hor, nebo při výletu na zámek v Častolovicích se můžeme zastavil v cca 2 km vzdáleném Kostelci nad Orlicí.

Za čím jedeme?

Kostelec nad Orlicí - starý zámek
Kostelec nad Orlicí - starý zámek
lupa

Přirozeným centrem Kostelce nad Orlicí je Palackého náměstí, na kterém se nachází několik památek a zajímavostí. Najdeme zde barokní Mariánský sloup z roku 1707, novogotický Sloup Nejsvětější Trojice z roku 1874, empírovou kašnu z počátku 19. století s postavou nymfy - Orlice. Dále několik měšťanských domů a budovy Staré a Nové radnice, která byla postavena v roce 1887 v prostoru dvou domů, které vyhořely roku 1863. Dnes v tomto novorenesančním objektu sídlí Městský úřad a bankovní společnost. V západní části náměstí se nalézá původně renesanční kostel J. A. Komenského jenž byl vybudován v letech 1580 - 86 jako modlitebna sboru Českých bratří. Do podoby jak je kostel znám dnes byl upraven, dle plánu Václava Roštlapila z Kostelce, v roce 1914.

Kostelec nad Orlicí - stará radnice
Kostelec nad Orlicí - stará radnice
lupa

V Kostelci nad Orlicí se nachází 2 zámky. Starý zámek byl postaven v místech bývalé tvrze, která byla založena před rokem 1620. Po požáru v roce 1668 byl v místě tvrze postaven barokní zámek. V roce 1777 byl zámek poničen dalším požárem, obnoven a přestavěn do nynější podoby byl královéhradeckým stavitelem Františkem Kermerem. Dnes je budova účelově využita. Zámek nový byl postaven v letech 1829-1833 dle projektu architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského. V okolí zámku se nalézá anglický park, který byl založen v době stavby zámku. V roce 1992 byl zámek vrácen Josefu Kinskému.

Kostelec nad Orlicí - sloup Nejsvětější Trojice
Kostelec nad Orlicí - sloup Nejsvětější Trojice
lupa

Dominantní stavbou v centru města je děkanský kostel sv. Jiří jenž byl postaven, v pozdně barokním slohu, na místě starého gotického kostela, v letech 1769 - 73. V kostele se nachází cínová křtitelnice z roku 1540, gotická socha panny Marie z období kolem roku 1500 a renesanční socha Mojžíše z období kolem roku 1600.

Kostelec nad Orlicí - Palackého náměstí, nová radnice
Kostelec nad Orlicí - Palackého náměstí, nová radnice
lupa

Východně od městských hradeb byl v letech 1686 - 91, hrabětem Františkem Zárubou, vystavěn barokní hřbitovní kostel sv. Anny. Ve zdech kostela jsou zazděny náhrobníky významných osobnosti, např. K. Záruby z Hustířan z roku 1659.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

K nadlábnutí se nabízí využít služeb Hotelu Panský dům, který se nachází v Tyršově ulici v blízkosti náměstí, viz: http://www.hotelpanskydum.eu/

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Náměstí v Kostelci je hezké a upravené, ale parkovací automat se nachází i zde….

Ostatní informace

Kontakt na Regionální turistické informační centrum, viz: http://www.rtic.kostelecno.cz/

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Kostelec nad OrlicíDalší informace

Hodnocení:
1134. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
14 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kostelec nad Orlicí město
(vzdálenost od místa: 0.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kostelec nad Orlicí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace