Koniklece - rozkvetlý pozdrav jara - České středohoří

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

České středohoří - koniklece
České středohoří - koniklece
lupa

Jedeme – jdeme na výlet na nenápadný vrcholek nad Litoměřicemi v Českém středohoří. Na Holém vrchu rozkvétají každoročně trsy konikleců. Ve volné přírodě již úkaz velmi vzácný. Tuto skalničku známe ze zahrádek. Ale vidět ji na vlastní oči můžeme jen na několika málo místech v republice.

Jedním z nich je Holý vrch v Českém středohoří. Najdete ho nad obcí Hlinná. Ale tudy cesta k němu nevede a nebo jen pro zdatné kamzíky. My se vydáme cestou schůdnější a vhodnou i pro rodiny (ale bez kočárkůJ).

Můžeme jít z Litoměřic stále do kopce do obce Lbín (tuto cestu bych raději absolvovala bez dětí a dopručuji jen těm zdatnějším), nebo autobusem z Ústí nad Labem do vesnice Čeřeniště a odtud taktéž směr Lbín. A nebo zcela pohodlně pojedem autem po silnici – Litoměřice – Mentaurov – Lbín a ještě kousek do kopce, kde auto odstavíme. Dojezd je možný i z druhé strany od Ústí nad Labem směr Malečov – Tašov sa směr Lbín. Zůstaneme stát v místě lomu silnice. Pěšky se vydáme doprava (pokud stojíme čelem do Litoměřic) po polní cestě. Dál už nás řídí trochu intuice. Ale cesta není nudná – kvetou petrklíče a vidíme po pravé ruce rozhlednu Varhošť, která se stane naším cílem v příštím výletu.

Holý vrch strmě padá do obce Hlinná a tak ho určitě neminete. Nečekají vás žádné náročné výstupy (od silnice). Odměnou je nám nádherný pohled na květinu, která je velmi unikátní. Připomínám, že ji samozřejmě nebudeme TRHAT. Je chráněná!!!

Za čím jedeme?

Jedeme do přírody tam, kam turistická značka nevede. Poznáme místa, která nejsou turistickou továrnou na zážitky. Je to jemný otisk něžného kvítku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S občerstvením na trase je to horší. Možná záchrana je příjemná hospůdka v obci Lbín. Jen netuším, jak to letos bude s otevírací dobou. Raději svačinku s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Turisté jsou většinou ukáznění a rozkvetlou krásu netrhají. Však je to jen pro "fajnšmekry" a já vlastně prozrazuji tajemství, které turistické průvodce tají nebo opomíjejí.

Ostatní informace

Nic se nikde neplatí. Ještě místní nenapadlo udělat z konikleců atrakci a tak místo zůstává zasvědceno pouze "znalým".Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litoměřice město
(vzdálenost od místa: 0.56 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Koniklece - rozkvetlý pozdrav jara - České středohoří

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace