klídek, pohoda, romantika… Karlova Studánka

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Jedeme za pohodou, klídkem, romantikou, za čistým vzduchem, jedeme do jihovýchodní části Jeseníků, „pod vrchol“ Pradědu, jedeme do Karlovy Studánky.

Za čím jedeme?

Karlova Studánka
Karlova Studánka
lupa

Na téma Karlova Studánka bylo již popsáno asi hodně…. ale nedá se nic dělat, podělit se musím i já. Historie lázní Karlova Studánka spadá do 18. století, kdy byly provedeny první rozbory zdejší vody, ve kterých bylo objeveno velké množství minerálních látek. Vývěry vod byly tehdy zachytávány na zdejších rašeliništích, později v provizorních vanách. Zlomem k rozvoji byl rok 1780, kdy byl nalezen Maxmiliánův pramen, který byl pojmenován po nejmladším synovi Marie Terezie. Právě nalezení tohoto pramene dalo, v místě osady Hubertov, popud ke stavební činnosti, která vyvrcholila roce 1785, kdy byly založeny Lázně Karlova Studánka.

Karlova Studánka
Karlova Studánka
lupa

Jádro městské památkové zóny tvoří dřevěné lázeňské domy postavené v letech 1803 - 1893 v klasicistním empírovém stylu. Tato jedinečná architektura dodává Karlově Studánce onen neopakovatelný obraz. Mezi poslední postavené budovy patří dnešní Slezský dům, který byl postaven v letech 1909-13, tehdy jako Lotrinský dům. Zcela poslední lázeňskou budovou, která zde byla postavena je dnešní lázeňský dům Libuše postavený v letech 1929-31.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Lehký gáblíček byl v restauraci Pod věží v centru lázní. A zmrzlinka v cukrárně byla taky dobrá.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Říká se, že když je krásně tak, že je hezky všude, ale v Karlově Studánce bylo krásně opravdu… Dřevěné budovy z období „starého mocnářství“ tento dojem umocňují…..

Ostatní informace

Kontakt na Turistické informační centrum je zde: http://www.turistika.cz/mista/karlova-studanka-turisticke-informacni-centrumDalší informace

Hodnocení:
336. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
31 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rudná pod Pradědem zastávka
(vzdálenost od místa: 6.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu klídek, pohoda, romantika… Karlova Studánka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace