Když Muzejní noc, tak Muzeum silnic (Vikýřovice u Šumperka)

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Muzejní silniční noc v dobových kostýmech
Muzejní silniční noc v dobových kostýmech
lupa

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka je dnes již institucí zavedenou a známou. Současně zůstává expozicí unikátní a musím přiznat, že také velmi přitažlivou. A aby toho nebylo málo, také muzeem postupně se rozšiřujícím. I proto si v tomto příspěvku dovolím kombinovat popis akce nedávno proběhlé s pozvánkou na návštěvu muzea samotného i podobné akce následující. Jsem totiž přesvědčen o tom, že zde určitě nebudete zklamáni. Navíc je muzeum dobře dosažitelné pro pěší, cyklisty i ty motorizované. Napřed si ale hned na úvod o vikýřovickém Muzeu silnic prozraďme alespoň pár základních informací.

expozice „Via est Vita – Silnice je život“
expozice „Via est Vita – Silnice je život“
lupa

Muzeum se nachází v objektu tzv. Krenišovského dvora na pravém břehu řeky Desné. Někdejší panský dvůr s mlýnem, kapličkou a hostincem patřil – mimo jiné – také velkolosinské větvi Žerotínů, majiteli velkostatku na Třemešku JUDr. Ulrichovi nebo významnému průmyslníkovi Chiarimu. A od roku 1974 zde šumperská Okresní správa silnic Šumperk provozovala své garáže a cestmistrovství Vikýřovice. V roce 2003 administrativně vzniká Muzeum silnic ve Vikýřovicích, ale až o sedm let později – a za významné pomoci Norských fondů – je dokončena první etapa rekonstrukce Krenišovského dvora a je slavnostně otevřena expozice věnovaná historii našich silnic. Nazývá se „Via est Vita – Silnice je život“. V rámci druhé rekonstrukční etapy jsou v roce 2013 opravena dvě zbývající křídla objektu i nádvoří. Současně je zpřístupněna další stálá expozice, pojmenovaná „Po stopách bratří Kleinů - stavitelů silnic a mostů".

Za čím jedeme?

výstava „Obrazy automobilového světa“ Václava Zapadlíka
výstava „Obrazy automobilového světa“ Václava Zapadlíka
lupa

Tím ale dílo nekončí a při 1. muzejní silniční noci (pátek 27. června 2014) je slavnostně otevřena třetí výstavní část, nazvaná „Z historie a současnosti našich silničních mostů“. Té vévodí skládací Bailey Bridge z Brodku u Prostějova. Uprostřed nádvoří je vztyčena dřevěná skulptura patrona cestovatelů sv. Kryštofa, která tak doplní venkovní expozici různých silničních mechanismů a ocelových mostních konstrukcí, vyrobených v sobotínských železárnách bratří Kleinů. Od roku 2011 také muzeum vlastní unikátní rekonstruovanou sobotínskou mýtní stanici, pocházející z poloviny 19. století. A aby toho nebylo málo, stálé expozice doplňují zajímavé tematické výstavy. V době červnové muzejní noci to byla úžasná výstava „Obrazy automobilového světa“, představující dílo Václava Zapadlíka, a „Fiatmánie“, věnované 115 letům značky Fiat a sběratelské vášni Aleše Titzla.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

mé milované MG
mé milované MG
lupa

A pak přišlo již zmíněné datum a muzejní silniční noc. A určitě stála za to, i když se jednalo vlastně o odpoledne a večer (akce proběhla při slunečném počasí v čase 16,00 – 22,00 hod. a tudíž převážně za světla). Možnost prohlédnout si všechny tři expoziční části a obě výstavy doplnilo pivo, různé pochutiny, dobové kostýmy a – díky opravenému nádvoří také - sraz veteránů všech druhů (auto, moto i cyklo). A bylo se na co dívat. Dámám to opravdu slušelo a pánové se snažili nezaostávat. Martina si mohla zavzpomínat na dobu, kdy se k pomyslnému oltáři vezla Tatrou 613 a já tam měl své milované zelené autíčko firmy MG. A do toho opravdový klídek a pohodička. Zkrátka akce, na jejíž pokračování se prostě člověk musí těšit. Jenom ten Maestro Zapadlík – stejně jako na vernisáž své výstavy – zase nepřijel.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

odsud jsme plivali do komínů parních lokomotiv
odsud jsme plivali do komínů parních lokomotiv
lupa

A když už jsem zmínil to vzpomínání, tak musím napsat také pár slov o jedné mostní konstrukci. Jedná se o někdejší přechod nad – nebo spíše vedle – vícekolejného železničního přejezdu na šumperské Lidické ulici. Dnes je to místo všemi chodci, cyklisty i řidiči nenáviděné, protože si zde místní nádražáci velmi rádi hrají se signalizačním zařízením a většinu času se zde nedá ani přejít ani přejet. O nenápadně ukrytých ochráncích zákona, kteří se zde občas tajně připravují pomáhat a chránit, ani nemluvě. Mnozí z nás však mají tento „mostek“ spojený s dětstvím, kdy jsme zde dlouhé desítky minut pobíhali a plivali z něj parním lokomotivám do komínů. Někteří chlapci, kteří byli starší, odvážnější a měli horší prospěch, přidali sem tam i něco jiného.

Ostatní informace

pohled na muzejní štít
pohled na muzejní štít
lupa

Muzeum silnic najdete po pravé straně silnice č. 11, při výjezdu ze Šumperka ve směru na Velké Losiny a Jeseník. Adresa pro případné zadání do navigace je Vikýřovice, Hraběšická 203. Shlédnout jednotlivé expozice můžete od 10,00 do 16,00 hod., a to vždy od úterý do soboty. Běžné vstupné do muzea představuje částku 50,- Kč, děti, důchodci a ZTP zaplatí 30,- Kč a rodinné vstupné pořídíte za 110,- Kč. Případné zájemce o návštěvu muzea nebo další muzejní silniční noci upozorňuji, že více fotografií z letošní červnové akce si mohou prohlédnout na odkazu: http://markyz63.rajce.idnes.cz/Muzejni_noc_v_Muzeu_silnic_Vikyrovice__06_2014/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vikýřovice u penzionu
(vzdálenost od místa: 0.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Když Muzejní noc, tak Muzeum silnic (Vikýřovice u Šumperka)

Když na Muzejní noc, tak do Muzea silnic (Vikýřovice u Šumperka)
16.07.2014 10:09
Pěkně zpracovaný článek, hezké foto a jistě skvělá atmosféra, soudě dle dobového oblečení "komparsu"

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace