K pramenu Tiché Orlice

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

Pramen Tiché Orlice se nachází na svazích Jeřábu (1003 m n.m.). Já jsem zvolil jako výchozí bod město Králíky.

Za čím jedeme?

Začátek aleje
Začátek aleje
lupa

Do Králík se dá dostat jak autobusovou, tak železniční dopravou. Po příjezdu si můžeme projít nevelké centrum nebo rovnou pokračovat na okraj města, kde se budeme držet žluté turistické značky, která nás dovede nad město, kde se nachází klášter Hedeč. Cesta ke klášteru je sice prudká, ale zato vede alejí, která končí až pod samotným klášterem. Cestou nahoru se můžeme kochat nádhernými výhledy na Králický Sněžník.Od kláštera můžeme shlédnout na samotné Králíky nebo v dáli můžeme spatřit Orlické hory.

Alej
Alej
lupa

Odtud pokračujeme dále po žluté. Cestou mineme obec Hedeč až před námi spatříme nevysokou rozhlednu Val. Samotná věž byla postavena v roce 2003 a je vysoká 34,5 m, avšak vyhlídková plošina se nachází ve 22 m. Vystoupat nahoru opravdu stojí za to! Můžeme spatřit nádherné panorama Králického Sněžníku či Jeseníků. Před námi uvidíme klášter Matky Boží, za ním Orlické hory. JZ směrem vidíme Budovou horu a Suchý vrch s rozhlednou.

Klášter Matky Boží
Klášter Matky Boží
lupa

Od věže pokračujeme po žluté až k rozcestí Horní Orlice. Odtud naše cesta vede po modré značce a cesta míří po lesí cestě do lesa. Po kilometru chůze opouštíme lesní cestu a míříme vzhůru k pramenu, kam po půl kilometru opravdu dojdeme. Samotný pramen je velmi dobře udržován. Nachází se zde dřevěná bouda, ze které Tichá Orlice pramení. K občerstvení můžeme použít hrníček, který najdeme v boudě.

Pokud jsme do Králík přijeli autem, tak se odtud můžeme odebrat zpět. Pokud jsme přicestovali veřejnou dopravou tak doporučuju pokračovat až do Hanušovic.

Králíky
Králíky
lupa

Pokud jsme se rozhodli pokračovat, tak budeme stoupat opět po modré až na samotný vrchol Jeřábu. Te je velmi rozllehlý a plochý. Po levé straně spatříme Králický Sněžník. Pokud je po dešti tak se vrchol mění v jednu velkou bažinu. Z Jeřábu pokračujeme dále po modré až na Svatou Trojici. Zde se nachází poutní kaple Nejsvětější Trojice a křižovatka několika turistických a cykloturistických tras. Odtud budeme pokračovat po červené až do Hanušovic, odkud jezdí přímé vlaky do Jeseníku, Šumperka, Zábřeha, Olomouce či Brna. O víkendech se vlakem dostaneme i do Králík.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Králický Sněžník
Králický Sněžník
lupa

Pro občerstvení je dobré zvolit Králíky. Cestou se můžeme občerstvit už jen u kláštera nad Králíkama. Pokud dojdeme až do Hanušovic, tak zde se nachází několik restaurací a supermarket.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cesta prochází převážnou část lesem, takže si užijeme trochu klidu a z otevřených prostranství i pěkných výhledů.

Ostatní informace

Tato oblast se nachází mimo hlavní turistické zóny, takže kromě turistů navštěvujících klášter většínou moc lidí nepotkáme.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Králíky
(vzdálenost od místa: 4.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K pramenu Tiché Orlice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace