Jičínská Valdštejnská lodžie.

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Valdštejnská lodžie
Valdštejnská lodžie
lupa

K vypršení našeho pobytu v Českém ráji zbývá jedno odpoledne a tak cíl výletu by neměl být moc vzdálený od místa dočasného pobytu. Navíc by se mělo jednat o místo, které ještě neznáme. Odpověď na naši otázku nám dává průvodce městem Jičínem, který popisuje i Valdštejnskou lodžii nedaleko města. A tak znovu projíždíme městem po silnici do Valdic a k našemu cíli nás vede alej při levé straně silnice, která je spojnicí mezi městem a Valdštejnskou lodžií. Zajíždíme na malé, poloprázdné parkoviště před budovami a náš výlet může začít.

Za čím jedeme?

Valdštejnská lodžie
Valdštejnská lodžie
lupa

Pro stavbu tohoto areálu se rozhodl Albrecht z Valdštejna v místech, kde byla dříve velká obora. Bylo to v roce 1625 a tímto úkolem pověřil Andrea Spezzu. O čtyři roky poté se k němu připojil Niccola Sebregondi. Společně se stavbou tohoto areálu se měnilo i okolí tohoto místa. Byl založen park, který dostal název Libosad. Pozdně manýristická lodžie měla být ústředním a na tehdejší poměry i reprezentačním sídlem velmože. Pokud by stavba nebyla přerušena zavražděním Albrechta z Valdštejna, zcela jistě by vzniklo na tehdejší dobu něco mimořádného. K dokončení stavby již nedošlo a ve druhé polovině 18. století tady byly zřízeny byty a skladiště. Dnes se díváme na stavbu, která je výsledkem klasicistní přestavby v roce 1813. Při pohledu na současný stav je jisté, že se pozornosti této stavbě dostává až v posledních letech, kdy se přikročilo k dílčím opravám.

Park před lodžií
Park před lodžií
lupa

Celý areál se skládá z několika budov, které obklopují poměrně velký dvůr. Při jeho opačné straně je budova lodžie. V budově u vchodu je kavárna a ostatní prostory slouží jako sklady. Do lodžie je vstup jak ze dvora tak i po schodišti z parku. V době naší návštěvy tady byly vystaveny různé předměty spojené s historií lodžie. Vnitřek je v dosti špatném stavu a propadlý strop ukazuje, že oprava do původního lesku potrvá delší dobu. Po vstupu na terasu se nám otevírá pohled do parku. Tam scházíme postranním schodištěm. Park byl v minulosti rozdělen železniční tratí. Část před budovou je v poměrně dobrém stavu. Jen stará brána a kamenná stavba v její blízkosti jsou skoro na odpis. V parku jsme objevili větší porost tulipánu lesního s několika kvetoucími rostlinami. Za tratí je park zřejmě ponechán většímu vlivu přírody. Z parku je hezký pohled na vrch Zebín ( 399 m.n.m.). To platí i o pohledu na lodžii, který je skutečně impozantní. Hezký výlet se blíží ke konci, stejně jako náš pobyt v Českém ráji.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Bydleli jsme v hotelu Filip v osadě Rybníček, která je asi tři kilometry od Jičína. Vařili tu velmi dobře a pokud se sem ještě někdy vrátíme, výběr pobytu je již předem daný.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Valdštejnská lodžie
Valdštejnská lodžie
lupa

Valdštejnská lodžie je místo, které stojí za návštěvu. Výlet byl hezkou náplní několika hodin a nám se tady moc líbilo. Pokud se v budoucnosti areál opraví, bude pro turisty hodně lákavým cílem. I přesto, že vše není jak by mělo být, nám se tady moc líbilo.

Ostatní informace

Co se chůze týče, tak jsme ušli nejvýše tři kilometry. Lodžie je volně přístupná a vstupné bylo dobrovolné. Vše je na mapě KČT č. 19 Český ráj.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jičín zastávka
(vzdálenost od místa: 0.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jičínská Valdštejnská lodžie.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace