Jeseníky - tentokrát v osadě na Bílém Potoce

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

lupa

Jeden předloňský podzimní víkend jsme se vypravili do osady Bílý Potok, která je částí Vrbna pod Pradědem. Po příjezdu jsme se ubytovali a jdeme na malou procházku po okolí - na nedaleké kaskádky a Vodopády Skalního potoka. Vydáváme se po hlavní asi 1 km, pak odbočíme vpravo na lesní asfaltku, po které stoupáme nádhernou neporušenou přírodou okolo Skalního potoka. Všude okolo nás jsou ve svazích skaliska a různě tvarované stromy. Místy se dá sestoupit dolů k potoku a prohlídnout si tak krásná zákoutí a kaskády a vodopádků hezky zblízka. Potom se vracíme stejnou cestou zpět na místo ubytování a dobrou večeři.

lupa

Další den se budíme do krásného rána. Po snídani se vydáváme na výlet pod masív Medvědího vrchu, procházíme osadou Bílého potoka, potom pokračujeme lesní asfaltkou, která nás vede do hor. Po ránu je ve zdejším údolí ještě zima, je třeba se dobře obléci. Kousek za osadou vidíme protipovodňový jez, dál jsou svahy pokryté krásným lesem s balvany - pravá jesenická divočina ! U prvního vysokého skaliska vpravo nad potokem se nacházíme pod zbytky skalního hradu Weissenštejna, ke kterému vede strmou skalnatou strání zelená odbočka. Koryto pod ním je plné balvanů, voda přes ně přetéká a tvoří tak peřeje a minivodopádky s nádhernými zákoutími. Tomuto já nikdy neodolám, a tak zůstávám zde fotit. A manžel ? Co jiného, než že pádí strmým chodníkem obhlédnout skalisko výš ve svahu - na vrchol musí po kovovém žebříku, ale to je pro něho maličkost, nemá totiž problém se závratí jako já.

lupa

Bez adrenalinového zážitku by nejspíš dál jít nemohl... Po jeho návratu pokračujeme proti toku Bílého potoka, mírně stoupající silnička nabízí pohled na jeho četné kaskády s peřejemi. Ve stráních vidíme zajímavé stromy, kořeny i menší skaliska.

lupa

Dostáváme se k mostku a rozcestí. Příčnou cestou vpravo - mírně stoupáme do svahu - pohodlně se dostáváme vysoko do hor. Po 1,5 km jsme na rozcestí. Stojíme u další lesní asfaltky - značené zelenou turistickou značkou. Stoupá kolem hradu Rabenštejna a Solné boudy do svahů Medvědího vrchu.

lupa

Asi 10 minut stoupáme silničkou a za větší zatáčkou se nám otevírá krásný pohled na skálu pod i nad cestou - " Kamzičí skála " je nádherné vyhlídkové skalisko. Přijdeme blíž a jsme ohromeni výhledem z tohoto místa. Přímo naproti nám vidíme malebné skalní útesy Jeleních a Karliných kamenů, vpravo - Černý vrch a Jelení loučky, zcela vlevo - hřeben Žárového vrchu, Plošiny, Lyry, hlavní bodem na obzoru je nepřehlédnutelný Praděd s Petrovými kameny a i pohled dolů do propasti pod námi je zajímavý.

Za čím jedeme?

lupa

V podzimních barvách je zdejší krajina opravdu překrásná a vidět to na vlastní oči je nezapomenutelný zážitek. Až se dosyta pokocháme vší tou krásou, pomalu se vracíme zpět. Cestou se ještě zastavíme u druhého skalního hradu - Rabenštejna - bez jehož prohlídky by manžel odsud nemohl odejít. Když se k večeru vrácíme do místa našeho ubytování na Bílém potoce - majitel nám uvaří výbornou večeři - nějakou divočinu a knedlík se zelím . Až má poklizené všechno své zvířectvo a má chvíli volna, sedne si k nám na kus řeči a pivko před spaním a my mu vyprávíme zážitky z našich cest a on nám zase o svém životě v těchto nádherných horách.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výbornou stravu jsme měli v místě našeho ubytování v soukromí jednoho stavení na Bélém potoce u hlavní silnice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zaujala nás jak tato krajina s nádhernými kaskádami, vodopádky, tak zdejší příroda a pohled z " Kamzičí skály " byl nezapomenutelný.

Ostatní informace

lupa

Osada Bílý potok leží v údolí Střední Opavy v Hrubém Jeseníku a svou polohou láká k zimní i letní rekreaci. Cesty i cyklostezky do okolí jsou dobře značené, vcelku pohodlně přístupné. Příroda Jeseníků je nádherná, hrozivá, malebná a překvapující - velice rádi sem jezdíme. Turisté zde najdou mnoho příležitostí k procházkám i výletům.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vrbno pod Pradědem
(vzdálenost od místa: 5.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jeseníky - tentokrát v osadě na Bílém Potoce

10.02.2013 21:40

O5 skvělé. 

Re:
11.02.2013 17:06

DĚKUJI

10.02.2013 20:30

Krásne fotografie - jesenná príroda, potôčik

Re:
11.02.2013 17:16

Ano, je tam hezky - děkuji

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace