Jeseníky - cesta na Karliny kameny

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

lupa

Jeseníky jsme si s manželem hodně oblíbili. Kromě nádherně členité krajiny, zde spatříme - prameny potoků, řeky, hluboká údolí, pralesovitý i lesní porost, vodopády, horské vesničky, údolí hor, horská rašeliniště i množství skal. Od roku 1969 jsou Jeseníky chráměmou krajinou oblastí. Jsou zde spousty naučných stezek pro turisty, cyklotrasy, i lyžařské stopy. I když se tu často mění počasí, odměnou z výškových převýšení jsou nádherné výhledy, klid a pohoda - pro milovníky přírody i adrenalinu - jsou Jeseníky turistickým rájem.

lupa

Tentokrát se vydáváme do Jeseníků - na Karliny kameny. Autobusem se dostáváme do údolí Střední Opavy, kde musíme jít podle turistické mapy - značka neexistuje. Od hájovny Bílý Potok od zastávky autobusu se vydáváme na dobrodružnou výpravu údolím. Zanedlouho odbočujeme na lesní asfaltku vlevo a jejími serpentinami se dostáváme vysoko nad údolí. Pokračujeme lesem prudkou zákrutou vlevo, ocitáme se na rozcestí a opět vlevo. Brzy se ocitáme u bývalých lomů se skalními útvary Jeleních kamenů. Odbočíme z asfaltky pěšinou ke skalnatém ostrohu, odtud máme nádherné rozhledy až na město Vrbno pod Pradědem, na Žárový vrch s množstvím skal. Dál stoupáme přes další vyhlídkový ostroh ke křižovatce lesních cest. SZ směrem míříme lesem, asi po 1 km jsme u Karliných kamenů, kde na horní vyhlídkové plošině se dokonce opaloval nějaký mladý pár se psem.

Za čím jedeme?

lupa

Tyto provrásněné skály jsou tvořeny horninou, která je příbuzná rule. Karliny kameny jsou z vrchní strany až 15 km vysoké, jejich útvary jsou zespodu mnohem vyšší. Vidíme zde i vyhlídkovou skálu a různé jiné útvary. Po okraji lesa se pěšinou dostaneme k nejvyššímu bodu Karliných kamenů - 1079 metrů - tvoří ho mohutné skalisko. Musíme se opatrně vyškrábat k jeho vrcholu, abychom se pokochali skvělým výhledem na Praděd, Lyru, Žárový vrch Plošinu.

lupa

Zhora máme pod sebou lesní průsek, který vede strmě dolů k lesní silničce. Protože je zarostlý a špatně průchozí vracíme se zpět stejnou cestou až k Bílému potoku. Cesta dolů uběhne rychle - je to asi celkem 5 km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvili jsme se u osady Bílého potoka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Líbila se nám příroda okolo Karliných kamenů, odkud byla i hezká vyhlídka. Přesto, že nejsem tak velkým milovníkem skal , jako můj manžel, tyto skalní útvary mě zaujaly svými různorodými tvary.

Ostatní informace

lupa

Ke skalám - Karliny kameny se dostaneme pouze pěšky, - jejich skalnatý vrchol je pokryt jekličnatými lesy. Cesta z osady Bílý potok je si 3,5 km, - orientačně bez značky je to náročné, převýšení - asi 450 metrů.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vrbno pod Pradědem
(vzdálenost od místa: 7.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jeseníky - cesta na Karliny kameny

20.02.2013 22:07

Jeseníky jsou krásné a proti českým horám nejsou přelidněné. Převýšení je zde značné a kamarád chtěl po Jeseníkách dělat výlety na kole a uznal, že pěšmo je to lepší. Já jsem zde byl týden na Červenohorském sedle a rád na to vzpomínám. Honza

24.02.2013 15:16

MICHAL MAREK

Smile  zas moc hezky zpracované .. výlet byl ok . fotky hezké- profi.. dík !!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace