Jarní vyjížďka na Tesák v Hostýnských vrších

Tipy na výlet, Poodří - Moravská brána
Kam a jak jedeme?

lupa

Na kole jsme v Hostýnských vrších nikdy nebyli, takže ani pořádně nevíme, kam se v nich vydat. Známý nám připadá Tesák, takže se mrkneme do mapy, kudy na něho. V mapě nás zaujme ještě i zřícenina hradu Helfštýn. Sedáme do sedla s tím, že uvidíme, jak se budeme cestou cítit a o cíli rozhodneme "za pochodu".

lupa

Předpověď počasí hlásí odpoledne zesilování větru, proto se snažíme vyjet co nejdříve. Vyrážíme v 8.15 hodin za krásného slunečného a takřka bezvětrného počasí. Vítr ale začínáme pociťovat poměrně brzy – už před Pňovicemi, kde také děláme první větší zastávku, kterou využíváme k opravé mé přehazovačky.

lupa

Cesta ubíhá dobře a bez dalších problémů. Až do Prosenic jsme nebyli rozhodnuti, zda pojedeme na Helfštýn nebo na Tesák. V Prosenicích se oba shodujeme na tom, že vyšlápneme na Tesák, takže odbočku na cyklistickou stezku na Helfštýn míjíme a pokračujeme po kočičích hlavách do Radslavic. V Pavlovicích nás čeká krátké, zato řádně prudké stoupání. Za vesnicí zase jedeme ze sympatického kopce, na kterém oba překonáváme svůj dosavadní rychlostní rekord.

Bystřice pod Hostýnem
Bystřice pod Hostýnem
lupa

V Dřevohosticích nám oběma pomalu začíná docházet voda na pití. Zásoby chceme doplnit v Bystřici pod Hostýnem, protože ve všech ostatních vesnicích mají obchody v neděli zavřeno. Při vjezdu do Bystřice už fouká docela silný protivítr. V Bystřici si dáváme pauzu na lavičkách na náměstí před radnicí, kde se oba posilníme, protože nás čeká několika kilometrové stoupání. Kousek za náměstím je Albert, kde mají v neděli otevřeno do 14 hodin (v sobotu do 17 hod). Koupíme si tam 1,5 litrovou Mattoni a pokračujeme dál. Odtud už prakticky stoupáme až na Tesák. Zpočátku je stoupání sympatické a nenáročné, posledních tři a půl kilometru musíme přeřadit na první stupeň a na tom dojedeme až nahoru. Nahoře na Tesáku jsme v 12.45 hodin.

Tesák
Tesák
lupa

Po předchozích zkušenostech, kdy jsme při sjezdu z Tesáku řádně promrzli, jsme tentokrát nenechali nic náhodě. Oblékáme čepice, mikiny, větrovky Rakoncajky a vracíme se zpět do Olomouce.

Tesák
Tesák
lupa

Za odměnu se chceme zastavit v Bystřici na pivko, ale žádnou sympatickou hospůdku v centru města kupodivu nenacházíme. Jedna je otevřená až na samém konci města. Na lavičce před hospodou vypijeme pivo a pokračujeme dál. Vítr nám fouká příjemně do zad, takže cesta ubíhá. Mezi Dřevohosticemi a Nahošovicemi musíme zastavit a převléknout se jen do kraťasů, trička a bundy. Při sjezdu do Hradčan se podaří opět překonat náš rekord v rychlosti. Zdenda dosáhne rychlosti 56,57 km/hod, já 52,32 km/hod.

lupa

Další větší zastávku děláme až Grygově na hřišti, kde se stavíme na pivo. Domů už nám zbývá posledních 10 kilometrů, které stále s větrem v zádech utečou jako nic. Doma jsme v 17.30 hodin.

Trasa: 120 km

Slavonín – Grygov – Velký Týnec – Hostkovice – Vacanovice – Lipňany – Pňovice – Zábešní Lhota – Sobíšky – Buk – Prosenice – Radslavice – Pavlovice u Přerova – Šišma – Hradčany – Nahošovice – Dřevohostice – Lipová - Křtomil – Bystřice pod Hostýnem – Chvalčov – Tesák – Chvalčov – Bystřice pod Hostýnem – Křtomil – Lipová – Dřevohostice – Nahošovice – Hradčany - Pavlovice u Přerova – Radslavice – Prosenice – Buk – Sobíšky – Zábešní Lhota – Pňovice – Lipňany – Vacanovice – Hostkovice – Velký Týnec – Grygov - Slavonín

Za čím jedeme?

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ostatní informaceDalší informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Loukov
(vzdálenost od místa: 2.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jarní vyjížďka na Tesák v Hostýnských vrších

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace