Hora Říp - po stopách praotce Čecha

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jedeme na horu Říp do vesnice Rovné a odtud pěšky na vrchol Řípu.

Jedeme autem z Kladna do Rovné asi 40 Km

Za čím jedeme?

Jedeme na půldenní výlet na Horu Říp 461 m. n. m. odkud se chceme pokochat pohledem na naši krásnou českou zem.

Na začátek trochu z historie.

Lipová alej
Lipová alej
lupa

Podle Starých pověstích českých žil Čech a jeho bratr Lech v Charvátské zemi. V této zemi se strhly četné boje a nebylo zde klidu a míru pro lidi, který byl zvyklý žít v pokoji a obdělávat půdu a tak se vojvodové Čech a Lech rozhodli tuto zemi opustit, šli a šli až po dlouhé době došli na úpatí hory Říp a zde se utábořili. Další den praotec Čech sám vystoupal na Horu Říp a uviděl širý kraj s lesy, loukami a řekami. Po sestupu z hory zvěstoval ostatním co uviděl a lid zvolal ať se země jmenuje po Čechovi.

Říp
Říp
lupa

Výchozí bod na výstup na Říp jsme zvolili Rovné, zde jsme zaparkovali auto a stoupali na horu krásnou lipovou alejí, která je hned za parkovištěm. Cesta na Říp vede po asfaltové silnici, která je kryta smíšeným lesem. Po sestě mineme odbočku na Mělnickou vyhlídku a jak patrno z názvu je z ní vidět Mělník, v dáli hrad Bezděz a při trochu štěstí i Ještěd, Výhled byl poměrně dobrý, i když na horizontu tochu mlhavo. Asi po 45 min volné chůze jsme na vrcholu. Šli jsme s dětmi a jak všichni víme, děti po cestě nezajímají jen krásné výhledy. Na vrcholu Řípu je románská rotunda sv. Jiří, která byla postavena roku 1126. Prohlídka rotundy probíhá s průvodcem každých 30 minut a poslední je v 16 hodin. Jsou zde cesty na dvě vyhlídky, na Roudnickou ze které je překrásný výhled na České středohoří a vyhlídku Pražskou, ze které je při dobré viditelnosti vidět Praha. My jsme viděli kladenské věžové domy a dominantu středohoří zříceninu hradu Hazmburk. Z obou vyhlídek jsou překrásné výhledy na labskou nížinu. Na Říp se dostanete také z jižní strany po červené z obce Ctiněves a po žluté z obce Vražkov. Tato cesta je příkřejší a náročnější. Jižní svah Řípu je poset květenou, nádhera !

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Najedli jsme se z části ze svých zásob a také jsme využili služby občerstvení na samotném vrcholu a můžeme doporučit obsluha milá a výběr dostatečný.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbila se nám krásná příroda, klid a hlavně překrásné výhledy do kraje, dle mého názoru jedny z nejkrásnějších, které jsem viděl.

Ostatní informace

Parkoviště v Rovném 50 Kč na den

Vstupné do rotundy sv. Jiří
Základní vstupné: 30 Kč
Se slevou: 20 Kč (invalidé, učitelé a studenti)
Rodinné:
80 Kč
Zdarma: děti do 6 let, členové klubu Čtyřlístek, pedagogický doprovod školních výprav, pracovníci památkové péče ČRDalší informace

Hodnocení:
325. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Bylo zde:
37 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ctiněves
(vzdálenost od místa: 1.47 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hora Říp - po stopách praotce Čecha

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace