Hledání zapomenutého času

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Na vrcholovém bodě
Na vrcholovém bodě
lupa

Zřícenina romantického hrádku v labském údolí,lidmi zapomenutá ves na úpatí Slavíčkova kopce,rozhledna na pláni nad významným městem severních Čech,krásná příroda,ale také místy špatně schůdné turistické cesty,to vše zažijeme,pokud se vydáme po červené turistické značce,která nás povede od vlakové zastávky v Těchlovicích přes Vrabinec,Lesnou,Velký Chlum až na samý okraj města Děčína.Do Těchlovic můžeme přicestovat z Ústí nad Labem Střekova a z Děčína vlakem,z druhého jmenovaného sem občas zajíždí i linka číslo 9 Dopravního podniku města Děčína.

Za čím jedeme?

Vrabinec.1
Vrabinec.1
lupa

Obec Těchlovice je poměrně nevýznamná osada na pravém labském břehu,kde za shlednutí stojí jen kostelík zasvěcený Janu Křtiteli a hrázděný dům v centru obce.Obývá ji asi 500 stálých obyvatel a ani architektonicky se nejedná o žádný skvost.My se vydáme od vlakové zastávky na levou stranu a po cca 200 metrech dorazíme ke zdejší "hlavnější" silnici.Dáme se po ní doprava a po 300 metrech.před téměř posledním domem odbočíme vlevo.Kdo bude mít štěstí,uvidí cestou černou kozu,nevzrušeně okusující travní porost.Začíná dost příkré a za bláta a námrazy i nebezpečné stoupání k hradu.Naštěstí není dlouhé a my jsme po půl hodině "šplhu"odměněni pohledem na kamenné ruiny bývalého hradu,založeného na přelomu 14.a 15.století místními vladyky.Vylezeme-li až na vrchol zříceniny,naskytne se nám polokruhový výhled na obec Těchlovice a labské údolí.

Vrabinec.2
Vrabinec.2
lupa

Naše cesta dále pokračuje kravími pastvinami notně položenými exkrementy po rovině a posléze i klesáním do 3 km vzdálené Lesné.Obec lesná je částí Děčína a velmi sporadicky sem zajíždí městská doprava.Leží v nadmořské výšce 420 metrú a bydlí v ní necelých 200 obyvatel.Červená pokračuje a my se opět noříme do místní "divočiny".Okolo Vrchu Jedlová,nahoru i dolů,travou i kopřivami,blátem i vodou docházíme k návrší,které nese název Velký Chlum.Zleva se připojuje žlutá značka z Boletic a obě nás provází až k rozhledně.Jde o monumentální a nově opravenou kamennou stavbu z roku 1930,o výšče 19 metrů,ze které je za jasného počasí doopravdy úžasný výhled.

Vrabinec.3
Vrabinec.3
lupa

Červená značka se noří do lesa a my začínáme klesat.Chvílemi po mechu,chvílemi po silnici,ale stále pohodlně kráčíme vpřed.Míjíme polosamotu Horní Chum.Nyní máme do Děčína jenom 2,5 km,které za 35 minut v pohodě zvládáme.Vpředu se již objevuje městská zástavba a my cítíme,že se blíží cíl a našemu unavenému tělu se již dostane odpočinku.

Brzy se objevují železniční koleje a nástupiště vlakové zastávky Staré město.Také točna autobusů MHD potěší oko znaveného turisty.

Takže kam vyrazíme příště,přátelé?

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Vrabinec.4
Vrabinec.4
lupa

Na celé trase se najíme pouze v Děčíně.Také ubytování je možné pouze v tomto městě s romantickým zámečkem a restaurací na labském ostrohu,též s zámkem veřejnosti přístupným.Info o Děčínu na tlf.412532111.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pěkná příroda.Cesty místy hůře schůdné.Střední náročnost.Toto vše dělá z této trasy výlet pro trochu zdatnější rodinu s dětmi.

Ostatní informace

Zámek Děčín:60 Kč plné vstupné,do konce roku otevřeno denně,leden-únor jen čtvrtek-neděle.Info na tlf.412518905.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Těchlovice
(vzdálenost od místa: 0.39 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hledání zapomenutého času

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace