Hanácké Mont Blanc

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Velký Kosíř
Velký Kosíř
lupa

Jeden kamarád, jinak kameraman olomoucké televize R1 nás už dávno zásobuje informacemi o nové rozhledně, která měla vyrůst na nejvyšším vrcholu země zvaná Haná. Pro většinu neznalých je sice tato oblast spjatá s žírnými lány a lautr rovinou, kupodivu je to velká mýlka. Při pátrání po správných údajích bychom zřejmě našli i vyšší vrchol, které by do Hanácké oblasti mohl patřit (Haná je pojem národopisný a ne zeměpisný), ale Velký Kosíř je všeobecně považován za středobod Hané.

Za čím jedeme?

Boží muka u výstupu
Boží muka u výstupu
lupa

Když už se tedy konečně trošku ochladilo, vydal jsem se na vyjížďku k této velehoře. Vrchol Kosíře je dosažitelný pěšky nebo na kole (možná i na běžkách, ale tady asi moc sněhu nebývá). Jako východiště k výstupu je možno zvolit např. Drahanovice (od Olomouce), z druhé strany z Čech pod Kosířem (od Prostějova), turistické značky na horu vedou i od západu, tedy přímo od Drahanské vrchoviny, do které vlastně hora patří. Já jsem směřoval od Drahanovic, přes Lhotu pod Kosířem, kousek za ní je odbočka lesní silnice k vrcholu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Krajina pod Velkým Kosířem je hustě osídlená, i s dostatečným počtem hospodských zařízení, přímo na rozhledně je na pokladně malé občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Rozhledna vybudovaná za přispění Olomouckého kraje je převážně dřevěná konstrukce na kamenném podstavci. Vyhlídková plošina je výšce 25m, celková výška je 28m. Na vrchol směřuje 158 schodů. Většina z nich nese jméno osoby, obce nebo firmy, která přispěla na výstavbu této atrakce. Díky oparu sice nebyla průzračná viditelnost, i přes to se dal rozeznat téměř celý obzor. Samozřejmě jako horal jsem celkem snadno rozeznal hlavní pohoří na severu (Bukovohorskou hornatinu, Králický Sněžník, Jeřábskou vrchovinu). Protože je nejblíž s blízkých hor, je dobře vidět Hrubý Jeseník (Keprnická klenba i bližší Pradědská klenba). Samotný Praděd je nejspíš schovaný za bližší Vysokou holí, ale možná kdyby nebyly mraky, dal by se najít špička vysílače. Nízký Jeseník je celkem jednolitý, tak spíš jen podle sloupů větrných elektráren můžeme určovat kde co je. Samozřejmě je dobře patrný Svatý Kopeček. A města, Olomouc je největší, Bližší Prostějov poznám podle věží, jinak asi nejblíž je vidět Kostelec na Hané, další osady mě musí poučit místní. Rozhledna je letos nová, možná do budoucna přibudou obrázky s popisy výhledů (na foto to chce nějaké září nebo chladnější den po přechodu fronty – uvidíme). Někde na jihovýchodě se spíš ztrácí Hostýnské vrch, jih a západ ohraničuje blízká Drahanská vrchovina.

Ostatní informace

Rozhledna
Rozhledna
lupa

Stavba je opravdu pěkná, architekt se zřejmě inspiroval v Hobitíně (vše dokulata). Výstup na velehoru není obzvlášť náročný (přestože jde o Hanácké Mont Blanc), cepín ani mačky asi nebude třeba. Na rozhlednu se platí vstupné 20/10 Kč, otevřeno v IV so, ne 10-16 hod, V, VI, IX, X pá 14-19hod, so, ne 9-19hod, VII, VIII denně 9-19hod.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kaple
(vzdálenost od místa: 3.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hanácké Mont Blanc

12.08.2013 05:49
Doufám, že jsi se nezapomněl zvěčnit ve vrcholové knize. Přece jenom, velehora je velehora ...
Budeš
12.08.2013 07:02
Se divit, nezvěčnil, bylo tam dost ostatních pochvalných vzkazů, a nemohl jsem si vzpomenout, kolikátého je - nebudu přece opisovat od předchozích. Nakonec mi stačí razítko do cancáku.
12.08.2013 10:43
Rozhledna vypadá moc pěkně. Díky za tip, asi se tam v blízké době vypravím :)
Re:
12.08.2013 12:00
Snad jen trošku opatrnosti, včera byly nějak dotěrné vosy...
Díky za TIP
12.08.2013 14:15

Pepa L.
Díky za tip, zítra zrovna mířím do Prostějova, tak se tam odpoledne vypravím... P.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace