Loading...

Do míst, kde se narodil král Ječmínek - Chropyně

Tipy na výlet

Kam a jak jedeme?

Hanácké městečko Chropyně je známé nejen jako rodiště bájného krále Ječmínka, ale také malíře Emila Filly. Na jižním okraji stojí manýristický, barokně přestavěný zámek, za ním pak rozlehlý Chropyňský rybník, označovaný i jako Zámecký. Lidová pověst tvrdí, že krále Ječmínka tajně porodila matka, nešťastná paní vyhnaná z chropyňského zámku, v ječmeném poli v místě zvaném Markrabina. Později se tu prý často zjevoval, ozářen nadpřirozeným světlem. Přicházel i do zámku, kde sedával u stolu. Proto býval tento stůl, do kterého jsou vyřezány příbory, vždy připraven k hostině. Někteří lidé tvrdí, že sem chodí jednou ročně dodnes a hoduje zahalen do pláště, který jej činí neviditelným. Zaklepe-li se na jeho stůl o půlnoci, Ječmínek se ozve.

První zprávy o Chropyni pochází z r. 1261, i když archeologové potvrdili existenci osady již kolem roku 1000. V 15. století z ní páni z Ludanic vytvořili centrum nevelkého, ale významného panství. V roce 1535 se dočkala povýšení na městečko. Dnešní pozdně renesanční stavba pochází z doby po r. 1615, kdy si ji dal vybudovat olomoucký biskup kardinál František z Dietrichštejna. V roce 1643 vyplenili zámek Švédové, obnoven, přestavěn a snad i zvýšen o 2. patro byl v letech 1701-03 podle staršího projektu G.P. Tencally. Po polovině 19. století z něj kardinál Bedřich Furstenberk vytvořil zámecký zámeček. Po požáru v roce 1892 dostala dnešní osmibokou jehlancovou střechu. V chropyňském zámku můžete také shlédnout i pamětní síně hudebního skladatele Emila Axmana a jednoho z největších představitelů evropského kubismu, zdejšího rodáka malíře Emila Filly. V rytířském sále, který má plochu zhruba 110 m2, je na trámovém stropě umístěno 63 znaků rodů, příbuzných s biskupem Karlem II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. V přilehlé místnosti jsou majoliková kamna z kachlů, které nesou biskupův znak. Dnes jsou okrasou zámku. Můžete zde také obdivovat hodnotnou sbírku majoliky a zbraní. (Pozn. - majolika je historický termín kdysi užívaný pro keramické výrobky pocházející z ostrova Mallorca)

Po prohlídce zámku určitě navštivte chropyňský rybník. Jeho rozloha má rozlohu 22 hektarů a má dva ostrůvky. Ve vodě při hladině roste kotvice plovoucí (Trapa natans), dále růžkatec ostnitý, rdest maličký, okřehek menší aj. Nádrž je významná také z hlediska ornitologie – hnízdí zde kolonie racka chechtavého (Larus ridibundus), která údajně čítá okolo 7 tisíc, nepravidelně i potápka černokrká. Při naší návštěvě se hejno racků nedal přeslechnout.

Za čím jedeme?

navštívit chropyňský zámek a přilehlý rybník - místo, kde je velká kolonie racků chechtavých

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

na náměstí v místní restauraci, kterou jsme však nemohli využít

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

unikátní sbírka zbraní, strop s erby příbuzných biskupa Karla II.

Ostatní informace

vstupné do zámku činilo Kč 70, slevněné Kč 35,- fotografování interiérů je jen se souhlasím olomouckého arcibiskupctví,

1. 6. - 30. 9. 2010 - výstava SOUMRAK ZEMSKÉ HOTOVOSTI - výzbroj a výstroj žoldnéřských vojsk 16. a 17. stol.

Ostatní aktuální informace naleznete na stránkách muzea zde

Ostatní cestopisy zde publikované













Ostatní tipy na výlety zde publikované







památník bitvy u Chlumu 1866
pivečkův lesopark - Slavičín
železniční muzeum v Lužné u Rakovníka
železniční muzeum v Lužné u Rakovníka

Na výlet vlakem

vlakem např. z Opavy do Ostravy, Přerova a Chropyně

Poslední aktualizace: 16.5.2010
Do míst, kde se narodil král Ječmínek - Chropyně na mapě
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu