Do měst Krnova a Opavy

Tipy na výlet, Opavsko - Krnovsko
Kam a jak jedeme?

ve městě Krnov
ve městě Krnov
lupa

Jednoho roku nás zima brzy opustila, vlastně toho roku ani žádná pořádná nebyla, můj manžel si přál své narozeniny strávit nějakým výletem. Takže vybíráme místa, které ještě neznáme, a to dvě slezské města - Krnov a Opavu. Začátek února tedy zahájíme cestou do těchto končin. Naše cesta vlakem je ze Zlína do Olomouce, zde přesedneme na spěšný vlak do Krnova.

budova zámku v Krnově
budova zámku v Krnově
lupa

Brzy se ocitáme v zajímavém koańonovitém údolí Bystřice. Byla i nádherně modrá obloha, když projíždíme mezi Domašovem a Smilovem - to byl snad nejdivočejší úsek cesty, i když v mlze a protisvětle je tu málo vidět. Od Moravského Berouna se už cesta mění ve stoupání na náhorní rovinu. Nízkého Jeseníku - kde vidíme pastviny se zbytky polí, lesy bez kopců, spíše táhlé pahorky. Vesnice jsou zde poloosídlené. Za Berounem už je lepší viditelnost na okolní krajinu s malebnými vršky. Vidíme tu vyhaslou sopku - Uhlířský vrch, kousek dál u bruntálského nádraží nás v dáli zaujme ještě zasněžený hřeben Hrubého Jeseníku. Sjíždíme k Miloticím a konečně jsme těsně u polských hranic na nádraží v Krnově. Jdeme do centra města přes hlavní třídu kolem secesních domů a ocitáme se u hotelu Praha, kde se jdeme ubytovat. Pokoj se ještě uklízí, tak si tu dáme batohy a vyrážíme do ruchu města.

Sluneční hodniny na vnitřní straně budovy zámku v Krnově
Sluneční hodniny na vnitřní straně budovy zámku v Krnově
lupa

Procházíme kolem budovy místního zámku - přestavěné původně renesanční stavby s nepravidelným půdorysem okolo městských hradeb. Na nádvoří nás upoutají arkády a sluneční hodiny, v jedné přízemní místnosti je kavárna, takže se zde zastavujeme na černý života budič a pak pokračujeme ulicí a podloubím k náměstí.

poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné
poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné
lupa

Netrpělivý Franta se mi v zápalu focení někam ztratil, já se tu najednou ocitám sama, nikde ani noha, v tom ho spatřím na opačném konci náměstí. Fotíme zde několik budov se secesní radnicí a vysokou věží. Kolem jsou nádherné měšťanské domy. Jsou zde vidět různé slohy období novodobých staveb. Vidíme i hezké kostely.

kaplička na poutním místě
kaplička na poutním místě
lupa

Okolím říčky Opavy dojdeme až k vrchu Cvilín. Stoupáme po silničce, na horní části strměji, pak přes schodiště až k baroknímu poutnímu chrámu Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné.

lupa

Odtud se dostaneme lesem až k zříceninám hradu Cvilína. Je zde vidět mohutný příkop vyrubaný ve skále, zbytky pevnosti tvaru čtverce do výše 8 m - hradu založeného v 13. stol. Po 30 ti leté válce - byl opuštěn, zůstaly tu jen ruiny, zachovaly se obvodová hradba se základovými zdmi paláců a sklepy také nízká válcová věž. Mlha se dostala i sem, tak odtud není žádný výhled. Jdeme z hradního kopce dolů k lesnímu rybníku do sedla až k obydlím nad Krnovem. Po silničce, směrem dolů až do města, popohání nás hrozný hlad.

lupa

U náměstí nás překvapily davy policajtů - nemají tu schůzi - to se chystají neofašisté před nákupním centrem na sraz. To se rychle město vylidnilo - jsou tu jen tyto dva druhy - policajti a neofašisté, ostatní raději rychle opustili ulice města. Ale co s našim hladem ? Naštěstí jsme stihli dojít k našemu hotelu, kde v jeho restauraci mají otevřeno.

 budova radnice v centru Krnova
budova radnice v centru Krnova
lupa

Pak jdeme nahoru do pokoje a z okna vidíme venku řádící skíny a ze zpráv v televizi se dozvídáme, že v Krnově se právě v tento den koná sjezd neonacistů..., a tak jsme byli rádi, že jsme stihli dorazit do hotelu včas. Ráno jdeme na nádraží v mrazu. Město Krnov se nám líbilo, má mnoho historických památek.

Za čím jedeme?

ukázka budovy moderní architektury v Krnově
ukázka budovy moderní architektury v Krnově
lupa

Vlakem se přesuneme do Opavy, já jsem v tomto krásném městě podruhé v životě, Franta poprvé, procházíme hezkým parkem u kláštera, fotíme sochy ptáků v bronzu, jejich hlavy se točí. Jdeme přes historické centro Velkého i Malého náměstí, kolem krásných kostelů, radnice s věží, divadla a moderních domů.

Opava - budova Kláštera
Opava - budova Kláštera
lupa

Paní prodavačka v trafice z nás měla velký zážitek, říkala, že turisty v únoru zde vidí poprvé. Pak jdeme do restaurace na oběd, kde jsme se dobře najedli. Stavili jsme se ještě v Infocentru pro brožurky o městě a jdeme k nádraží. Jako na všech výletech i zde si slibujeme, že se sem ještě podíváme, ale život je krátký a před náma spousta neznámého, takže kdoví !!!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V Krnově - v restauraci hotelu Praha, v Opavě - v restauraci U Bílého koníčka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obě města nás překvapila jen jsme měli počkat do jara na teplejší počasí.

Ostatní informace

lupa

Krnov - je historické pohraniční slezské město. V centru najdeme odpočinkovou zónu s lavičkami, blízko je několik parků, historické objekty - Krnovská synagoga, koncertní síń sv. Ducha, poutní kostel sv. Martina, radnice, atd.

v parku
v parku
lupa

Opava - historické město spojené po staletí s královskou korunou, je průmyslovým zároveň kulturním centrem českého Slezska. Zdejší zajímavostí je věž Hláska, řada historických památek , také nejstarší Slezské muzeum ČR.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Opava západ
(vzdálenost od místa: 1.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Do měst Krnova a Opavy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace