Do Litoměřic jak jinak, než lodí

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Mírové náměstí, Litoměřice
Mírové náměstí, Litoměřice
lupa

Lodí nesoucí název Porta Bohemica, jež pravidelně čeří hladinu řeky Labe v úseku Roudnice nad Labem – Litoměřice – Ústí nad Labem (Vaňov).

V červenci a srpnu pluje plavidlo pro 249 lidí každé úterý, čtvrtek a sobotu na trase Litoměřice, Vaňov a zpět. Ve středu, v pátek a v neděli pak z Litoměřic do Roudnice nad Labem a zpět. Pondělí je sanitárním dnem. Mimo prázdninovou sezonu, tedy v květnu, červnu, září a říjnu, odpadají úterní a středeční jízdy.

Za čím jedeme?

 Biskupství Litoměřice
Biskupství Litoměřice
lupa

Při příjezdu do města každého upoutají mohutné a romanticky vypadající městské hradby. Místní hradební systém byl vybudován v gotickém stylu za vlády císaře Karla IV. Byl vybaven několika baštami, z nichž jedna sloužila jako vězeňská kaple, kde působil jako ministrant a později proslulý lupič Václav Babinský. Kamenné hradby byly místy až 3 metry silné a 10 metrů vysoké. Dnešní obvod hradeb dosahuje 1800 metrů. Nejlépe se zachovala severozápadní část opevnění a hradby v oblasti zvané Parkán. Tato kdysi důležitá obranná část města byla přebudována na veřejnosti přístupný, členitý parčík. Otevře se nám zde romantický pohled na jižní část města s typickou siluetou hradu Hazenburku v pozadí.

V Máchově ulici najdeme památník českého romantického básníka Karla Hynka Máchy. Je pojat jako romantická světnička v objektu vinárny "Na Vikárce" (dříve u Schustermannů). Básník zde bydlel a 6. listopadu 1836, po své pěší cestě z Prahy a obětavé pomoci při hašení požáru v nedaleké kolonii, tu i zemřel. Součástí expozice je i řada předmětů a materiálů připomínajících prostředí 1. poloviny 19. století.

Za návštěvu stojí i monumentální kamenné schodiště, vybudované v ose původního mostu přes Labe roku 1828. Roku 1992 sem sochař J. Beránek umístil svou plastiku „Neznámo odkud“, tvořenou bránami a upravenými masivními kmeny stromů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tropic

Kavárna a cukrárna s posezením na terase, či ve sklepních prostorách.

Mírové náměstí, Litoměřice, v rohu náměstí v podloubí, naproti kostelíku

otvírací doba: Po-Pá 10.00-21.00, So-Ne 12.00-22.00

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Romantika a působivost tohoto místa

Ostatní informace

Parkán

otevírací doba: volně přístupný.
adresa: Jezuitská, Litoměřice, přístup průjezdem v domě č.p. 12

Máchova světnička

Otevírací doba: I.-XII. Út-Ne 11-17 h

Poslední návštěva: 16.00 hod

Čas prohlídky: cca 30 minDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litoměřice město
(vzdálenost od místa: 0.56 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Do Litoměřic jak jinak, než lodí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace