Co do Šumperka přinesl Ježíšek?
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Velmi zajímavá a příjemná vánoční výstava s názvem „Co přinesl Ježíšek?“ a podtitulem „Hračky ze sbírky Kamily Kubáškové“ byla zahájena slavnostní vernisáží dne 26. listopadu 2019 v Hollarově galerii šumperského vlastivědného muzea. Výstava, která je oficiálně věnována dětským vánočním dárkům, představuje pozoruhodnou soukromou sbírku historických hraček, z nichž ty nejstarší těšily děti již na přelomu 19. a 20. století.
Za čím jedeme?
Expozici sice vládnou hlavně nejrůznější panenky s kočárky, domečky i pokojíčky a plyšoví medvídci, najdeme tady ale i pár stavebnic, autíček a střelných zbraní. Nechybí však ani tradiční houpací koník, stolní loutkové divadlo nebo kuriozity jako je německý flašinetář, panenkovský „pokojíček“ v podobě školní třídy (chudák dítě - pokud se nejednalo o budoucího pedagoga - kiteré takový dárek dostalo) nebo panenka v šatu jeptišky. Neobvyklý je také pohled na "barbínu" z doby, kdy ještě neměla silikony a vyštípaná žebra. Exponáty doprovází – kromě popisek – rovněž zajímavé informační panely.
Některé jednotlivce jistě potěší – dnes již takřka povinná – genderová i rasová vyváženost výstavy, protože jsou zde k vidění panenky i panáčci a postavičky bílé i černé, včetně charitativního Habešánka z 30. let minulého století (pravda, početní zastoupení Asiatů, Hispánců, Židů, cikánů, tělesně postižených, homosexuálů nebo bezpohlavních se limitně blíží nule, ale je třeba si uvědomit, že v době, kdy tyto hračky vznikaly, byl svět zřejmě ještě relativně normální).
Téměř všechny hračky byly pořízeny v České republice, ale jsou zde k vidění i „kousky“ vyrobené např. v Německu, Francii nebo Anglii. Mnoho hraček je mechanických, dva pokojíčky (či spíše luxusní vily) pro panenky navíc svítí. Hračky – včetně plynové kuchyňky - jsou dodnes zcela funkční. A některé prý byly dokonce určeny dětem, které Ježíškovy dárky rozbalovaly v zámeckých komnatách.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Šumperk – coby všemi způsoby dostupné okresní město – nabízí míst, kde se můžete ubytovat nebo zasytit, dost a dost. V době vánoční se k této pestré nabídce ještě navíc přidávají oblíbené adventní trhy.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Výstava je opravdu velice zajímavá a mnohé exponáty jsou skutečnými sběratelskými klenoty. Jako příznivce architektury mě velice zaujal domek (či spíše otočná multipokojová vilka se střešním tenisovým kurtem), který navrhl slavný kubistický a funkcionalistický architekt Josef Gočár. Skvělá i přínosná byla také „vernisážní“ příležitost si o jednotlivých exponátech a jejich získávání pohovořit přímo s velmi vstřícnou majitelkou sbírky. Navíc je to výstava, která ctí tradici našich Vánoc (Ježíšek zde prostě na hlavu poráží Dědu Mráze i Santu Clause), a do adventní doby prostě patří. Za tento počin patří šumperskému muzeu právem poděkování.
Nelíbilo: V tomto případě je těžké cokoliv negativního najít. Snad jen fakt, že sběratelka hraček i autorka výstavy jsou holčičky, takže hraček pro chlapečky tady moc neuvidíte. Ale ono se jich prý i mnohem méně dochovalo.
Ostatní informace
Výstava byla zahájena 26. 11. 2019 a potrvá až do 16. 2. 2020. V muzeu je otevřeno denně kromě pondělí, a to od 9,00 do 17,00 hod. Vstupné: přijde na 30,- Kč (snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma), ale vzhledem k tomu, že expozice zřejmě zaujme více dospělé než děti (některé hračky jsou také docela strašidelné), musíte počítat rovněž s útratou za různé vánoční pamlsky, např. punče.