České středohoří-hrad Kamýk

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Začíná jaro a my se vydaly za krásami Českého středohoří, konkrétně na zříceninu hradu Kamýk u Litoměřic.Vyjíždíme motoráčkem z Lovosic směr na Českou Lípu a vysedáme ve stanici Litoměřice-Cihelna.Jdeme po žluté značce směr na Radobýl,potom kolem Třídomí na Michalovice, dále na Milíč-Knobložku a po modré ke Kamýku.

Za čím jedeme?

Chceme poznat hrad Kamýk a okolí.Nejprve jsme zamířily po modré značce ke kapli sv.Jana Křtitele pod horou Plešivec.Kaple pochází z r. 1660, je barokní, nyní opravená r. 1990.Okolí je také upraveno a je zde naučná tabule s historií kaple.Kázalo se zde dvojjazyčně do 19. st., konaly se k ní poutě z Lovosic.Kázalo se z venkovní kaple, ale ta je zničena a z ní zbyl podstavec.

Potom jsme se vrátily k hradu, je k němu dobrý přístup.Do hradu vede úzký vchod, chybí dveře.Také zde vandalové ukradli orientační tabuli s historií hradu.Hrad pochází ze 14. století, z doby vlády Jana Lucemburského.Jedná se o malý hrádek, zbyla pouze věž. Na tu se nedoporučuje lézt, padají kameny.Tak jsme se omezily pouze na foto.

Z hradu jsme zamířily k obecnímu úřadu, na kterém je nápis-Pamětní světnička Bedřicha Smetany.Měly jsme štěstí ,přišla nám ji otevřít paní průvodkyně.Světnička je malá, je zde busta Smetany a jeho malby Kamýku.

Byl zde na svatební cestě se svojí druhou ženou Betty Polákovou, její bratr dr.Oto Polák zde měl pronajaté panství.Na zámečku, kde bydleli, je pamětní deska.Je to kousek od obecního úřadu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu jsme měly s sebou, ale naproti obecnímu úřadu v restauraci Hostinec pod hradem mají dobré pivo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Překrásné jsou výhledy do kraje.Pokochaly jsme se probouzející se přírodou, začaly kvést podléšky, přes cestu skákaly ropuchy.

Ostatní informace

Vstup na hrad není, neplatily jsme ani vstup do světničky.Mají zde pohkedy a turistickou známku.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Libochovany
(vzdálenost od místa: 2.66 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu České středohoří-hrad Kamýk

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace