Čertovo jezero

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná na silnici č. 27 Plzeň - Železná Ruda. Po příjezdu do Železné Rudy směřujeme na Alžbětín a před čerpací stanicí odbočíme doprava a směřujeme na Nýrsko. Před koncem Železné Rudy je hotel s parkovištěm, kde zaparkujeme náše auto za poplatek. Odtud nás čeká pěší tůra přibližně 2,5 kilometru po žluté TZT.

Za čím jedeme?

lupa

Druhé největší ze všech osmi ledovcových jezer na území Šumavy a Bavorského lesa najdeme sevřené v jednom ze dvou karů Jezerní hory (1343 m), patřící do soustavy hor Královského hvozdu v Železnorudské hornatině. Jako jediné z pěti českých jezer patří Čertovo jezero do povodí Dunaje. Stejně jako ostatní jezera má původní vysokou čelní morénu ještě navýšenou o umělou hráz. Jeho vody mají největší kyselost ze všech jezer a tomu odpovídá i poměrně chudá rostlinná a živočišná společenstva v těchto vodách žijící. Zcela v něm chybí vyšší články potravního řetězce (korýši a ryby) a to zde ještě v polovině 19. století žili až 60 cm velcí pstruzi potoční. Čertovo jezero je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, která byla na rozloze 175 ha vyhlášena již v roce 1911. Oblast neleží na území národního parku, ale je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Od roku 2011 se o začlenění Královského hvozdu do Národního parku Šumava začíná vážně hovořit. Okolí Čertova jezera je poměrně značně ovlivněno lidskou činností. Od středověku se tu dobývala železná ruda a od 18. století probíhala intenzivní těžba dřeva. I pro laika je na první pohled zřejmé, že zdejší nezdravá smrková monokultura není původní. Svědčí o tom také nárůst napadených stromů lýkožroutem smrkovým v oblasti jezerní stěny a karu jezera. Tajemným prostředím, umocněným zejména názvem jezera, se inspirovalo mnoho umělců: J. Neruda, E. Krásnohorská, J. Mařák...a další. Na severním břehu jezera stávala v minulosti také chata s hostincem a sezónním poštovním úřadem; vše zaniklo v roce 1947.

http://www.sumavainfo.cz/certovo-jezero

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevyužili žádné stravovací ani ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je zde krásná příroda a hezká panaromata.

Ostatní informace

Parkovné 100 Kč / den

Za prohlídku přírody se neplatí.Další informace

Hodnocení:
3065. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
13 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Špičák
(vzdálenost od místa: 1.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Čertovo jezero

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace