Čas nejde zastavit… (Muzeum Šumperk)

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

lupa

Ve čtvrtek 24. 10. 2013 byla slavnostní vernisáží zahájena ve Výstavní síni šumperského muzea další – tradičně zajímavá - výstava, kterou jsem nechtěl promeškat. Znamenalo to tedy rychle opustit – letos již tolikrát navštívenou – olomouckou nemocnici, cestou vyzvednout ještě pracující manželku, najít místo k zaparkování a jít se oddat vernisážově-rautovému hodokvasu. Manželka nakonec decinkou bílého skutečně nepohrdla, ale já už jsem do sebe nedostal ani vodu mírně perlivou. Nevadí, výhledově vše doženu a produkce našich pivovarů, palíren a vinařských závodů bude opět zachráněna. A slibuji, že pomohu i dovozcům různých značek víceletých destilátů z britských ostrovů. To je zatím pouhou hudbou budoucnosti, tady jsem se musel spokojit s krátkým hudebním vystoupením ze soudku zcela jiného.

Za čím jedeme?

Výstavní síň
Výstavní síň
lupa

Výstava, nazvaná Čas nejde zastavit …, představuje široké veřejnosti bohatou a ucelenou expozici ze sbírek šumperského muzea, jeho poboček v Mohelnici a v Zábřehu i z Havelkova muzea v Lošticích. Mnohé hodiny, z nichž většina pochází ze starých muzejních sbírek, se tak veřejnosti představuje poprvé. Výstava nabízí svým návštěvníkům hodiny sloupkové, nástěnné, stolní, skříňkové, kuchyňské i kapesní, přičemž většina pochází z 19. století. Součástí výstavy jsou ovšem také budíky a exponáty zahrnují celkové časové rozmezí od 18. století do konce století minulého. A jak jsme se dozvěděli od organizátorů výstavy, některé exponáty prošly v loňském roce rukama mistrů z uměleckořemeslné dílny Svitas Art Design ze Svitávky u Boskovic.

lupa

Velký zájem vzbuzuje nejrozměrnější vystavovaný předmět, tedy pozoruhodný dřevěný ciferník šumperských barokních radničních hodin ze II. poloviny 17. století nebo reklamní vývěsní štít olomouckého hodináře Konráda Schustera z konce 19. století. Nechybí ani „informační tabule“ se stručným popisem historie měření času jako fyzikální veličiny nebo možnost zapojit se do výtvarné soutěže o nejpěknější návrh ciferníku. Soutěž sice není věkově ohraničena, ale protože mě napadl okamžitě trojkový symbol Tří sester, raději jsem se mezi soutěžící nezapojil.

Před Vánoci se ještě počítá s rozšířením výstavy o pohlednice a PF s tematikou hodin. Výstava Čas nejde zastavit … potrvá do 2. února 2014 a určitě stojí za návštěvu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

vzpomínka na barokní radnici
vzpomínka na barokní radnici
lupa

My jsme část stravovací vynechali, i když organizátoři vernisáže nějaké ty tyčinky a brambůrky měli a díval jsem se, že mnozí neodolali. Pro přespolní je výhodou, že ve vzdálenosti pouhých několika desítek kroků od muzea se nachází několik podniků, kteří jsou schopny návštěvníka Šumperka nasytiti i napojit. A pokud by někdo byl ochoten těch kroků udělat o něco více, možnost výběru se ještě navýší.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Výstavy šumperského vlastivědného muzea navštěvujeme celkem pravidelně a rádi. A ani tato nás nezklamala. Těžko vyzvednout jednotlivé exponáty, ale určitě nás zaujaly "obrazové" hodiny nebo retro vzpomínka na hodiny, které visely v kuchyních našich babiček a na pracovištích našich dědečků.

Ostatní informace

obrazové hodiny
obrazové hodiny
lupa

Vzhledem k tomu, že jsme po dlouhé době opět zavítali na vernisáž, byli jsme milí neplatící. Běžné vstupné na tuto výstavu činí 30,- Kč, přičemž většína návštěvníků muzea, tj. děti, důchodci, ZTP a skupiny platí polovinu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šumperk
(vzdálenost od místa: 0.49 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Čas nejde zastavit… (Muzeum Šumperk)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace