Bílý potok

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Bílý potok pod Šmelcovnou
Bílý potok pod Šmelcovnou
lupa

Výlet začíná ve Velké Bíteši a vede po modré turistické značce směrem na Veverskou Bítýšku - máte před sebou asi 27 kilometrů chůze nebo jízdy na kole, to záleží na preferencích výletníků. Celá trasa vede údolím Bílého potoka, takže se jedná o celkem pohodovou cestu, kde vás sice potká občas i nějaký ten kopec, ale většinou se j(e)de po rovině nebo z kopce.

Bílý potok
Bílý potok
lupa

Nejprve vás čeká kousek po silnici, abyste se dostali z Velké Bíteše - a pak už vás čeká cesta údolím potoka, případně kousek nad ním. Připravte se na to, že pokud si vyberete dobu hojnou na srážky (nebo například brzké jaro, kdy taje sníh), budete mít možná v některých úsecích trasy problém. Na cestě se totiž nachází několik brodů - a za vysokého stavu vody můžou být opravdovou lahůdkou.

Rozcestník Velká Bíteš
Rozcestník Velká Bíteš
lupa

První část cesty je poměrně málo využívaná - 19 kilometrů z Velké Bíteše na Šmelcovnu budete mít velmi často cestu jen sami pro sebe. O to větší davy lidí vás čekají od Šmelcovny do Veverské Bítýšky - tato část trasy je totiž velmi oblíbeným cílem výletníků z Brna a blízkého okolí.

Rozcestník Šmelcovna
Rozcestník Šmelcovna
lupa

Pokud se rozhodnete, že o davy nestojíte, můžete před Šmelcovnou využít červenou turistickou značku a odbočit do Maršova, odkud se můžete dostat buď po vlastní ose (na kole) do Brna nebo autobusem do Kuřimi.

Za čím jedeme?

Údolí Bílého potoka
Údolí Bílého potoka
lupa

Trasa je obklopena vodními mlýny - vzhledem k tomu, že Bílý potok byl v minulosti pro mlynářství celkem hojně využíván, najdete zde řadu budov (některé z nich jsou i opravené), které dříve mlynářskému řemeslu sloužily.

Hamry nad Veverskou Bítýškou
Hamry nad Veverskou Bítýškou
lupa

Jako je už u mých výletů tradicí, vyrážíme hlavně do přírody - ta kolem Bílého potoka rozhodně stojí za to, člověk tam krásné zrelaxuje. Navíc pokud se vyhnete davům, tak je to ještě větší nádhera.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zastavovali jsme se u stánku na Šmelcovně - tady nikdy nezklamou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vzhledem k tomu, že jsem na mlýny zatížená, tak se mi rozhodně nejvíce líbily budovy mlýnů, ať už rekonstruované nebo ne.

Jeden z brodů za vysokého stavu vody
Jeden z brodů za vysokého stavu vody
lupa

Co nemám ráda, to jsou davy, navíc ještě například s nehlídanými malými dětmi a podobně - z toho mám děs a hrůzu, a proto se snažím navštěvovat spodní část trasy pouze v době, kdy je šance, že narazím na davy, co nejnižší.

Ostatní informace

Jdeme hlavně do přírody, takže vstupné se neplatí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vlkov u Tišnova
(vzdálenost od místa: 4.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Bílý potok

Občerstvení
12.07.2009 13:03

Helena Ondráčková
Tuto trasu mám moc ráda. Ještě je možné jako výchozí bod využít Domašov, odkud vede cyklostezka přímo na Šmelcovnu a trasu otočit, tzn. že pojedeme opačným směrem k Velké Bíteši, ale vracíme se zpět do Domašova, kde výlet zakončíme v naší oblíbené hospůdce u Němců a dáme si dobrý oběd na zahrádce.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace